Kultura i rozrywka

  • 3 komentarzy
  • 8573 wyświetleń

Z gliny cudeńka lepimy

Zespół Szkół Miejskich nr 1

"Razem się bawimy, z gliny cudeńka lepimy" - warsztaty z wykorzystaniem masy ceramicznej

W ramach akcji "Akademii szkoła z klasą" został naszej szkole przyznany "Mały grant" na realizację opracowanego przez nas projektu na zajęcia pozalekcyjne. Projekt adresowany był do grupy 25 chętnych uczniów uczących się w klasach  IV - VI. W zajęciach wzięły udział dzieci, pragnące działać twórczo, poznawać nowe techniki plastyczne,rozwijać swoje zainteresowania i zdolności manualne. Dzieci wzięły udział w wycieczce edukacyjnej do warsztatu garncarskiego pana Jana Kudrewicza w miejscowości Czarna Wieś Kościelna, poznały historię ceramiki, zapoznały się z warsztatem pracy garncarza, śledziły kolejne etapy powstawania glinianych wyrobów od przygotowania gliny,  poprzez pracę na kole, ozdabianie, suszenie i wypalanie. Na zakończenie spotkania mogliśmy obejrzeć przepiękne przedmioty z gliny, które zachwyciły i zainspirowały nas do podjęcia własnej twórczości artystycznej. Kontynuując zaplanowane wcześniej zadania, w listopadzie spotkaliśmy się z instruktorką ceramiki, która wprowadziła nas w świat czarodziejskiej gliny. Poznaliśmy podstawowe techniki ręcznego formowania gliny, sposoby pracy na kole garncarskim, sposoby wypalania i zdobienia naczyń. Następnie samodzielnie uczniowie wykonywali płaskorzeźby, ozdoby choinkowe, naczynia z wałeczków.Stworzone w trakcje zajęć prace sprzyjały budowaniu pozytywnego obrazu siebie, rozwijały kreatywność i poczucie estetyki.

Uwieńczeniem wspólnego lepienia było zorganizowanie wystawy naszych prac, którą bardzo chętnie oglądali i podziwiali uczniowie, nauczyciele i rodzice. Opracowaliśmy też broszurkę pt. "ABC garncarstwa" i prezentację multimedialną "Garncarstwo jako rzemiosło i dziedzina sztuki", nagraliśmy również amatorski film video "Garncarz " ginący zawód". Mamy nadzieje, że powyższe materiały przydadzą się nauczycielom i uczniom w trakcje lekcji i zajęć pozalekcyjnych. Dzięki zajęciom mogliśmy rozwijać swoje uzdolnienia, zintegrować się, ciekawie spędzić wolny czas.

Galeria zdjęć

Prowadzące projekt
D. Łaguna, B. Rostek, K. Tydelska

SZKOŁA PODSTAWOWA nr 1
im. K. I. Gałczyńskiego w Grajewie
ul. Szkolna 12 

piątek, 21 stycznia 2022

Harmonogram dyżurów aptek (II 2022)

piątek, 21 stycznia 2022

Piękno i siła zamknięte w kadrze

Komentarze (3)

grajewianko, jak widac dużą ilość dzieci oraz fakt iż są w mundurkach to zapewne jeszcze przed feriami!!
mało spostrzegawcza, ha!

To bylo przed swietami.Ja na tym bylam.Jestem z szkoly 1. :D

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.