czwartek, 12 grudnia 2024

Warto przeczytać

Z czego budować dom - przegląd poszczególnych technologii

Budowa własnego domu to marzenie wielu ludzi. Muszą mieć oni jednak na ten cel odłożoną sporą sumę pieniędzy, tylko wtedy będzie spełnione. To jednak nie wszystko. Zanim rozpocznie się stawianie obiektu, najpierw warto jeszcze wiedzieć, z czego budować dom Przegląd technologii niektórych może zaskoczyć. Opiszmy więc typy nowoczesnych rozwiązań oraz ich ogólne wady i zalety.

   

Wybór technologii wpływa na domowy komfort

Od tego, jakie materiały się wybierze, zależy dalsza funkcjonalność czy bezpieczeństwo całego budynku. Rodzaje technologii są różne. Dzisiaj najczęściej spotyka się domy:

  • murowane;
  • drewniane-szkieletowe;
  • z silikatów;
  • z betonu komórkowego;
  • z tzw. keramzytobetonu.

Każde z zaprezentowanych rozwiązań pozwala na zastosowanie odpowiedniego systemu grzewczego, inne wykonanie dachu oraz wszystkich ścian i fundamentów. Co więcej, są to rozwiązania równorzędne, które można stosować zamiennie - murowany projekt domu z poddaszem użytkowym można zrealizować także jako budynek szkieletowy. Sprawdźmy zatem, czym faktycznie różnią się te sposoby budowania domów.

Obiekty murowane

Zacznijmy od popularnych, dość tanich i klasycznych domów murowanych. Plusem tej techniki jest oczywiście trwałość na długie lata, a także bardzo dobra akustyka. Wewnątrz budynku jest ciepło, bo ceglane ściany wolno się ochładzają.

Należy jednak pamiętać, że tylko użycie przetestowanych surowców najwyższej jakości nie spowoduje wydzielania szkodliwych dla zdrowia substancji. A sama budowa (od masywnych fundamentów po resztę elementów) jest żmudna i odbywa się z przerwami, w zależności od pogodowej aury.

Zalety oraz wady domów szkieletowych

To z kolei metoda, która zastąpiła powyższą - tradycyjną i murowaną. Mowa o technologii szkieletowej. Jej zaletą jest ekonomiczność. Bez kosztownych materiałów, raptem w trzy miesiące postawi się dom takim sposobem (np. z gotowych, specjalnie przygotowanych wcześniej w fabryce, modułów w przypadku techniki skandynawskiej).

Sama konstrukcja sprawia, że budynek da się łatwo rozbudować. Powstaje przecież z naturalnego oraz wytrzymałego drewna, dzięki któremu przetrwa bez szwanku nawet 100 i więcej lat! Mało tego, zaletą jest również odporność na ogień. To nie żart. Drewno jest tutaj bowiem wygładzone, a ściany wypełni się produktami trudnopalnymi. Nie ma mowy, aby płomienie opanowały całą konstrukcję.

Minusem jest to, że wnętrze domu szkieletowego musi być bardziej uważnie rozplanowane, zanim jeszcze zostanie zamocowania pierwsza deska. Nie można więc zapomnieć o tym, aby ściany były dodatkowo wzmocnione odpowiednimi listwami. Bez nich nie ma mowy o powieszeniu masywnych szafek itp.

Bardzo zbliżoną metodą jest np. budowanie domków z bali. Ale wymaga ona pracy wykwalifikowanych fachowców. Tutaj trzeba bowiem przygotować szkielet, a dalej stopniowo obudowywać go poszczególnymi warstwami wykończeniowymi oraz ocieplającymi. A sama budowa trwa nieco dłużej ze względu na zewnętrzne warunki pogodowe.

Beton komórkowy czy silikaty?

W tekście na temat: „Z czego budować dom przegląd technologii”, nie może zabraknąć wyrobów silikatowych oraz betonu komórkowego. Brzmi dość tajemniczo, ale wyjaśnimy, czym różnią się te materiały i jakie mają właściwości.

Przede wszystkim wspomniany beton to wyrób lekki i ciepły, mniej wytrzymały. A z kolei silikaty to inaczej tak zwane materiały wapienno-piaskowe. Mocniejsze, cięższe, trudniejsze w transportowaniu i murowaniu, leczy mające niższą ciepłochronność i pozwalająca na lepsze tłumienie hałasu.

Mniej masywny beton komórkowy także jest wytrzymały na ściskanie, ale charakteryzuje się jednocześnie gorszą zdolnością dotyczącą akumulacji ciepła. Wewnątrz tzw. przegrody ma średnią temperaturę.

Domy z keramzytobetonu

Na koniec zostawiliśmy technikę, która umożliwia zbudowanie obiektu bardzo solidnego oraz jednocześnie dającego stu procentowy komfort użytkowania. Chodzi o wykorzystanie kruszywa o nazwie keramzyt.

Kruszywo to powstaje z pęczniejących glin - wypalanych w bardzo wysokiej temperaturze (prawie 1150 stopni Celsjusza!). Dlatego bez problemu może być wykorzystane do produkowania lekkiego betonu, a także stropowych pustaków czy specjalnych zapraw.

Budowanie obiektu mieszkalnego z keramzytobetonu (bloczków) niestety jest czynnością kosztującą sporo pieniędzy i bardzo wymagającą. Bez doświadczonych pracowników potrafiących obsługiwać ciężki sprzęt się nie obejdzie.

Jednak każdy, kto zdecyduje się na tę metodę, będzie mieć zapewnioną świetną izolację akustyczną. - ściana mająca grubość kilkanaście centymetrów daje wskaźnik do 70 decybeli! Poza tym we wszystkich pomieszczeniach będzie utrzymywana odpowiednia temperatura (nie ma mowy o wychładzaniu się tak powstałej budowli).

Czas więc podjąć ostateczną decyzję, z czego budować dom przegląd technologii sprawdzając i czytając dokładnie. Dopiero po zapoznaniu się z wadami i zaletami wszystkich dostępnych rozwiązań, możliwy jest indywidualny wybór.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.