sobota, 25 czerwca 2022

Kraj

Wystawa w Szepietowie

XVI Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym w Szepietowie

 27-28 czerwca 2009 r. na terenach Agroareny w Szepietowie zostaną zaprezentowane zwierzęta hodowlane: bydło, trzoda chlewna, owce, konie, kozy, drób. Ciekawie zapowiada się również prezentacja zwierząt poza wyceną. Będą cieszące oko szynszyle, kuc szetlandzki, króle, owca kameruńska, drób ozdobny, gołębie ozdobne i kury zielononóżki. Łącznie ponad 500 zwierząt od 128 hodowców. Będą to najlepsi przedstawiciele swojej rasy z najlepszym rodowodem hodowlanym. Jak na mleczną potęgę kraju przystało w największej konkurencji podczas Wystawy będzie rywalizowało bydło mleczne ( 150 szt. jałówek i krów mlecznych) ras: polsko-holsztyńsko-fryzyjska odmiany czarno-białej, polsko-holsztyńsko-fryzyjska odmiany czerwono-białej. Bydło mięsne (14 szt. krów z cielętami) będą reprezentowały rasy: limousine, hereford, simental mięsny. W trzodzie chlewnej (około 20szt.) będą rasy polska biała zwisłoucha, wielka polska biała i loszki krzyżówkowe. Przedstawicielami owiec ( 40szt.) będą polska owca nizinna, wrzosówka i białogłowa owca nizinna. Konie (20szt.) będą reprezentowane przez rasę polski koń zimnokrwisty. Sobotnia wycena zwierząt wyłoni superchampiony, championy i wicechampiony
 Wystawa Zwierząt Hodowlanych to największa tego typu impreza we wschodniej części kraju. Ostatni weekend czerwca to czas uhonorowania ciężkiej pracy i osiągnięć hodowców. Aby nadal wieść prymat wymieniają się doświadczeniami i praktyczną wiedzą a takich dobrych przykładów i motywacji będzie wiele. Dlatego czerwcowe spotkanie w Szepietowie uznawane jest za święto podlaskich rolników.
 Oprócz atrakcji hodowlanych, odbędzie się pokaz kawaleryjski Stowarzyszenia Kawalerii im. Podlaskiej Brygady Kawalerii z Kolna, konkurs „ Młodzi Hodowcy” i konkurs dla dzieci w ramach promocji mleka a także degustacja potraw z mleka .
 Do Szepietowa przyjeżdżają również znani producenci maszyn rolniczych, wyposażenia budynków inwentarskich, urządzeń udojowych, firm paszowych, firmy nasienne. Łącznie 280 firm, które zajmą 505 stoisk. To dla nich szansa na pokazanie swojej bogatej oferty tak szerokiej grupie rolników, którzy poszukują nowych pomysłów, ciekawych i niedrogich rozwiązań. Wystawcy będą walczyć o Hit Imprezy i o zaaranżowanie Najatrakcyjniejszego stoiska., które wyłoni komisja powołana przez dyrektora PODR.
 Bogatą ofertę przedstawią również twórcy wyrobów rękodzieła ludowego (25 twórców), którzy przywiozą: sery, swojskie wędliny, pieczywo, sękacze i miody.
 Wystawa w Szepietowie, to nie tylko pokazy zwierząt i maszyn, ale także Dni z Doradztwem Rolniczym. Na poletkach doświadczalnych prowadzonych przez PODR rolnicy i inni zainteresowani będą mogli porównać efekt prób z różnymi odmianami zbóż, roślin pastewnych, przemysłowych i energetycznych.
Patronat honorowy nad Wystawą objęli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka, Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Agencja Nieruchomości Rolnych.
 W trakcie trwania imprezy będzie można skorzystać z kompleksowego doradztwa z zakresu produkcji zwierzęcej, roślinnej, ekonomiki produkcji, ekologii i agroturystyki.
 Wspaniała atmosfera święta zawsze gromadzi rzesze zwiedzających rolników, mieszkańców obszarów wiejskich i miast. Zapraszamy do odwiedzenia Szepietowa 27-28 czerwca 2009 r.

Ewa Łuniewska
PODR Szepietowo

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.