poniedziałek, 24 czerwca 2024

Kultura i rozrywka

  • 5 komentarzy
  • 10538 wyświetleń

Wystawa "Społem" w Grajewie


 12 grudnia br. o godz.17.00 odbyło się otwarcie wystawy “SPOŁEM” w Grajewie (1913-2013).

 W Grajewskiej Izbie Historycznej przy ul. Ełckiej rozstawiono tablice, na których zaprezentowano materiały gromadzone kilka lat. Fotografie, przekazane przez mieszkańców, naprawdę robią wrażenie. Pokazują historię dziesiątków lat, życie grajewian związanych ze Społem, w pracy lub w czasie wolnym. Obok zdjęć znalazły się komentarze do nich oraz informacja z czyich zbiorów pochodzą. Zbiory przedstawiają m.in. działalność handlową, wytwórczą, gastronomiczną, kulturalno - oświatową, ośrodek "Praktyczna Pani", udział w życiu publicznym, życie "wewnętrzne". W magicznych prostokątnych obrazach można zauważyć ulegające przemianom miejsca, budynki, ulice (niektórych już dzisiaj nie ma). Wypatrzymy też zmieniającą się rzeczywistość.

 Po słowie Tomasza Dudzińskiego dyr. GIH, traktującym o losach spółdzielczości, ruchu spółdzielczego, przekształceniach instytucji na przestrzeni lat do czasów dzisiejszych, głos zabrała obecna Prezes Społem PSS sp. z o.o. w Grajewie Barbara Sulewska. Dziękowała za przekazane zbiory, dzięki którym była możliwość zorganizowania wystawy, ale też stworzenia i wydania publikacji “SPOŁEM” w Grajewie (1913-2013). Okolicznościowa książka autorstwa B. Sulewskiej i T. Dudzińskiego opisuje m.in historię lokalnego ruchu spółdzielczego, działalność Spółdzielni. Wymienia pracowników, szefów jak również prezentuje fotograficzny album wspomnień.

 Prezes podczas spotkania nawiązała do pięknie przygotowanej jubileuszowej uroczystości, która odbyła się w Miejskim Domu Kultury 29 listopada br. Po raz kolejny padły słowa podziękowania dla zespołu ponad 100 osób za dobrą, codzienną pracę, cierpliwość i ciągłe dążenie do lepszego, również słowa uznania dla emerytów, seniorów i tych, którzy przez lata przyczynili się do prowadzenia grajewskiej Społem do dzisiejszej świetności.

 Na przybyłych czekała niespodzianka - otrzymali w prezencie wymienioną wcześniej publikację. Oczywiście na miejscu mogli otrzymać też na własnym egzemplarzu specjalną dedykację od autorów.  


--------------------------
  Drodzy Państwo!

Grajewo przez 10 lat było przystankiem przesiadkowym w moim młodzieńczym wówczas życiu. Najpierw przez 5 lat uczennicy Technikum Budowlanego w drodze do Olsztyna, a potem studentki Wydziału Budownictwa Politechniki Białostockiej zmierzającej do Białegostoku.

Los spłatał mi figla, gdyż nigdy nie przypuszczałam, że właśnie w Grajewie przyjdzie mi żyć i pracować przez większość lat mojego dorosłego życia. To właśnie w tym mieście zamieszkałam w 1986 r. ze swoim mężem, tu urodziła i uczyła się czwórka naszych cudownych dzieci, i tu realizowałam swoje zawodowe ambicje w grajewskiej SPOŁEM.

Jak prorocza okazała się więc pierwsza nazwa firmy jubilatki Spółdzielnia Spożywców "Przyszłość” w Grajewie.

Moja przyszłość? Czy tylko moja?
Już w 1913 r. przyszłości dla polskiego handlu, wśród wszechobecnych żydowskich sklepików, upatrywali dwaj księża założyciele tej firmy oraz jej pierwsi pracownicy. Potem po wojnie szukali jej kolejni organizatorzy - kolejarze, rolnicy czy też członkowie , których w rozkwicie rozwoju Spółdzielni było ponad 4 tysiące. Można stwierdzić, że nieomal z każdej rodziny w Grajewie ktoś pracował, bądź był członkiem grajewskiej SPOŁEM i z nią wiązał swoją przyszłość.

Odkrywanie kart historii SPOŁEM PSS w Grajewie dało mi wiele radości i wzruszeń, a także pobudziło do weryfikacji oceny niektórych podejmowanych działań z perspektywy 27 lat pracy w tej firmie.

Chylę czoła i dziękuję wszystkim za ogromny trud tworzenia przyszłości SPOŁEM, za sympatię i życzliwość.

Wszystko, co przyszło mi w życiu robić, robiłam z pasją! Pamiętajcie warto mieć marzenia i wbrew całemu światu realizować je!

Barbara Sulewska – Prezes PSS "Społem” w Grajewie

--------------------------------

 

foto, wideo e-Grajewo.pl

 

Komentarze (5)

a ja ze swojej strony chylę czoło przed Panią Prezes PSS Społem i jestem pełna podziwu dla jej pracy i zaangażowania oraz efektów widocznych

Ale dużo zainteresowanych! Rzeczywiście, tłumy.A te dzieciaki -to co- frekwencję robią?

Kolejna wystawa w GIH. Podziw i gratulacje! Jedna z nielicznych placówek prężnie działających w Grajewie!

jon -nie mantykuj

Po tylu latach poznałam siebie na zdjęciu. pozdrowienia dla koleżanek; Mirki, Basi,Grażyny i Anki Ladzińskiej oraz dla Ali. To byly piękne czasy.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.