niedziela, 26 czerwca 2022

Wiadomości

  • 9 komentarzy
  • 11776 wyświetleń

Wymień okna - ale z głową!

Ze zmianą czasów i zwyczajów zmienia się wygląd naszych domów i terenów do nich przylegających. Wymieniamy okna na plastikowe, wstawiamy estetyczne drzwi z równymi futrynami. Coraz częściej spotyka się ciekawą elewację budynków, a zielony, przystrzyżony trawnik, różnorodne krzewy i drzewka w obejściu to już standard.

Zapewne łatwiej jest dokonywać zmian, ulepszeń na własnym mniejszym podwórku, trudniej zaś zrobić coś w budynku wielorodzinnym. Jednak  można zauważyć już grę kolorów i kształtów na ścianach bloków wspólnot, czy spółdzielni mieszkaniowych.

Lokatorzy w porozumieniu z administracją wymieniają okna, mogą przy tym liczyć np. w grajewskiej SMLW na zwrot ok. 20 % poniesionych kosztów. - Pieniądze są rozliczane, następnie przekazane na poczet czynszu - informują pracownicy działu technicznego spółdzielni. Okna powinny być identyczne jak w pionach całego bloku. Indywidualiści nie mają co liczyć na wymarzone kształty, podziały, czy kolor stolarki ponieważ - byłaby to już zmiana elewacji, w którą nie wolno ingerować.

Wydaje się jednak, że mieszkańcy nie przywiązują wielkiej wagi do wyglądu bloku jako całości. Lufcik, poprzeczka, jedno skrzydło, dwa lub bez, chodzi przecież o to by użytkownikowi „pasowało”. Największą inwencję twórczą widać chyba we wnękach balkonowych. Niektórzy malują ściany używając kolorów zupełnie innych, wręcz „gryzących się” z tymi, które już zostały zastosowane, starają się oni ozdobić swój balkon tak, by jak najbardziej wyróżniał się spośród innych. Moda na zabudowy balkonów jest mniej uciążliwa, tu zazwyczaj firma wykonująca stara się zachować standardy i dostosować do całości bryły budynku.

Czy mamy wyczucie, jeżeli chodzi o estetykę? Czy hasło „wolnoć Tomku w swoim domku” góruje na zdrowym rozsądkiem i musi przyjść moment, kiedy to zarządy będą na piśmie w punktach regulaminu ujmować co wolno a czego nie, żeby zmobilizować mieszkańców bez gustu? Czy patrząc na nowo wybudowane bloki przyszłoby nam do głowy zakłócić ich wizerunek malując białe ściany np. na jaskrawy zielony, bo akurat taki pozostał po malowaniu ogrodzenia na działce? Może warto zastanowić się, jeśli nie dla siebie, to dla tych, którzy wyszli na zwykły spacer i chcą cieszyć oko spoglądając na otoczenie.
e-Grajewo.pl


Komentarze (9)

Fakt może czasem i są ludzie "bez gustu" ale o tym się nie dyskutuje!!! Każdy jest inny i podoba mu się co innego! Mnie osobiście to nie przeszkadza, a spacerowicze to chyba nie mają czasu aby "podziwiać" balkony bo są zbyt zajęci uważaniem aby nie wdepnąć w psią kupę!

"Alternatywy 4"- jeszcze firanki i zasłony takie same wszędzie.

to się nazywa podświadome skłanianie ludzi do korzystania z nowo otwartej firmy zajmującej się wystrojem wnętrz...
kochani każdy niech robi tak jak mu się podoba, aby się dobrze czuł...

Jak Spółdzielnia bedzie robić nadal elewację raz na 15 lat to będzie mozaika

u nas na Wiktorówce są ladniejsze bloki , o płotach nie wspomnę ;)

Jejku, problem naciągany :|
Skoro architetrua po PRLowska jest taka nieporządna to trzeban swoje mieszkania jakoś poprawić estetycznie.

Jak tak bardzo SMLW chcę żeby wszystkie okna były takie same niech zapłaci 100% kosztów za okna to też jest i w ich interesie. Normalny człowiek ma wybór np. pokój zrobiony w ciemnych kolorach meble przykładowo mahoń ciemne kolory zasłon, wtedy białe okno średnio pasuje (co wybrać?? -ja mam lepiej się czuć mieszkając w tym pokoju? -czy spacerowicz z pieskiem podziwiający wspaniałą architekturę naszych bloków) I jeszcze my za to płacimy. A co do elewacji bloków to pic na wodę zakrywanie płyt Azbestowych (eternit) nic więcej!

W tym bloku co jest na zdięciu ja akurat mieszkam,mnie również nie podobają się te kolory.Przymierzam się odnowić wnękę balkonową i powiedz mi mądralą na jaki kolor pomalować. Biały odpada,bo kojarzy mi się z szarzyzną z lat 70-tych.Jeszcze się zastanowię ale chyba pomaluje na fiolet.Sądzę,że tym powinna zająć się SML,przecież na fundusz remontowy płacimy.

wygląd okien tj. sposób podziału i kolor może narzucić jedynie konserwator zabytków o ile budynek jest pod jego opieką,

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.