Warto przeczytać

Wszystko, co powinieneś wiedzieć o zaworach antyskażeniowych

Zawór antyskażeniowy służy do zabezpieczania instalacji wodnej przed zanieczyszczeniem wynikającym z przepływu zwrotnego. Dzięki niemu woda nie cofa się z punktu odbioru do instalacji wodnej. Przepływ zwrotny może się pojawić przy nagłym spadku ciśnienia w sieci wodociągowej. W takiej sytuacji woda zostaje ponownie wciągnięta do wodociągu w punkcie odbioru, co prowadzi do jej lokalnego zanieczyszczenia.

Kategorie zaworów antyskażeniowych

Istnieją 4 rodzaje zaworów antyskażeniowych, które są oznaczone dwuliterowymi symbolami: EA, GA, GB, BA. Typ zaworu dobiera się do kategorii płynów, które mogą się cofnąć w danej instalacji. Najczęściej stosowanym jest zawór EA, który montuje się w budownictwie jednorodzinnym i mieszkaniowym. Działa on podobnie jak zawór zwrotny, ale jest od niego bardziej szczelny i niezawodny. Zawory typu GA i GB montuje się w budynkach wielorodzinnych, zakładach przemysłowych i obiektach handlowych. Zawory GA są rozłącznikami działania bezpośredniego, a GB – działania hydraulicznego. Zawór typu BA składa się z trzech komór, mających różne ciśnienie, które rośnie od dołu do góry. Różnice między ciśnieniami w komorach są dokładnie określone. Jeśli wartości te zostaną zaburzone i różnica ciśnienia w komorze dolnej i pośredniej spadnie poniżej granicy ciśnienia zwrotnego, zawór wlotowy i wylotowy zostaje zamknięty. Ponad to, otwiera się zawór upustowy, w celu usunięcia medium z komory pośredniej.

Miejsce montażu zaworów antyskażeniowych

Obowiązkowym punktem instalacji zaworu antyskażeniowego jest początek punktu wewnętrznej sieci wodociągowej, tj. punktu od strony instalacji. Ponadto, tego typu zabezpieczenie musi być montowane w każdym punkcie czerpalnym i na odgałęzieniach instalacji, które zasilają część produkcyjną lub usługową. Przy montażu należy zwrócić uwagę na jakość wykonania zaworów i ich specyfikację. Najlepiej jest korzystać z produktów sprawdzonych firm takich jak: https://www.saga.info.pl/zawory-antyskazeniowe/. Jak widać, zawory montowane są w newralgicznych punktach instalacji, dlatego ich wytrzymałość jest niezwykle istotna. Tylko wysoka klasa produktów gwarantuje bezawaryjne działanie instalacji wodociągowej i hydraulicznej.

Zabezpieczenie to nie tylko zawór

Norma PN-EN 1717 szczegółowo określa sposób odpowiedniego zabezpieczenia instalacji wodnej. Niezbędny jest do tego nie tylko zawór antyskażeniowy, ale również filtry siatkowe oraz zawory odcinające. Przykładowo, w skład zespołu zabezpieczającego urządzenia BA wchodzi filtr mechaniczny przechwytujący zanieczyszczenia oraz przepustnice, zawory i zasuwy.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.