Ukazał się właśnie 2 tom z serii wydawniczej ":Wspomnienia Grajewian". Tym razem wydawca, czyli Towarzystwo Przyjaciół 9 PSK w Grajewie prezentuje mieszkańcom miasta wspomnienia Władysława Świackiego pt: "Pamiętnik przechowany w beczce". Zachęcamy do lektury, książka w cenie 25,00 zł jest dostępne w Sklepie "Galeria" na P{lacu Niepodległości oraz Izbie Pamieci Ziemi Grajewskiej.
Tomasz Dudziński
Wspomnienia Grajewian… to seria książek zawierających autentyczny zapis wspomnień mieszkańców Ziemi Grajewskiej. Zawierają one obraz minionych zdarzeń utrwalony w pamięci osób, które w nich bezpośrednio uczestniczyły. Stanowią one cenne źródło informacji o blaskach i cieniach naszej niedawnej jakże trudnej i bolesnej przeszłości.
Władysław Świacki ps. SĘP (1900-1972)
żołnierz ZWZ i Armii Krajowej na terenie Okręgu Białostockiego, Obwód Grajewski. Pełnił funkcje: szefa granatowej policji z polecenia AK, szefa wywiadu w sztabie obwodu, adiutanta Komendy Obwodu i adiu-tanta konspiracyjnego 9. Pułku Strzelców Konnych AK, wraz z którym uczestniczył w stoczonej w ramach akcji “Burza” bitwie z Niemcami na Czerwonym Bagnie w dniach 8/9 września 1944 roku. Za swoją działalność konspiracyjną został odznaczony m.in. Orderem Virtuti Militari V kl., Krzyżem Walecznych i Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami.
Wspomnienia obejmują ujęte skrótowo okresy dzieciństwa i służby w policji II RP oraz szczegółowo opisaną działalność konspiracyjną w czasach II-go wojennej okupacji sowieckiej i niemieckiej.
środa, 11 grudnia 2024
niedziela, 8 grudnia 2024
Słowo "Grajewianie" wolno napisać wielką literą tylko na początku zdania albo wówczas, kiedy jest to nazwa zespołu. Jeśli to nazwa mieszkańców Grajewa, we wszelkich innych wypadkach pisze się ją małą literą (grajewianie). A więc Wspomnienia grajewian...
Dziękujemy za uwagi i faktycznie przyznajemy się do błędy, przy kolejnym tomie poprawimy się.
© Copyright 2024, Wszelkie prawa zastrzezone