Kultura i rozrywka

  • 1 komentarzy
  • 1906 wyświetleń

Wojewodzin w Irlandii cd.

Minął pierwszy tydzień pobytu młodzieży z ZS w Wojewodzinie w Youghal w Irlandii. Grupa 20 uczniów doskonali swoje umiejętności zawodowe oraz interpersonalne u rodzimych restauratorów i farmerów. 

 


Rodziny goszczące są bardzo miłe, wyrozumiałe i opiekuńcze. Troszczą się o młodzież, wspierają ich, dbają o nich i zapewniają im smaczne posiłki. Opiekunowie naszych uczniów w miejscach praktyk przyjęli uczniów od początku z otwartością, powierzając im różne zadania do wykonania. „Żywieniowcy” przygotowują potrawy pod okiem szefów kuchni, pracują z gośćmi na salach restauracyjnych. „Rolnicy” natomiast wykonują powierzone zadania u lokalnych farmerów w ich gospodarstwach.
W wolnym, czasie po skończonej pracy młodzież ma możliwość zwiedzania miasta  Youghal we własnym zakresie.


Poza pracą nasi uczniowie uczestniczą w kursie językowym z języka angielskiego,  poznają kulturę i zwyczaje panujące w Irlandii.
Po tygodniu pracy przyszedł  również czas na wycieczkę kulturalno-krajoznawczą zorganizowaną przez partera - Your International Training. Uczniowie zwiedzili jako pierwsze miasto Cork.


Cork to drugie co do wielkości miasto w Irlandii. Leży w południowo-zachodniej części Irlandii i we wschodniej części największego irlandzkiego hrabstwa. Hrabstwo Cork posiada linię brzegową o długości 1000 km, obejmującą zarówno trasę Wild Atlantic Way, jak i Starożytny Wschód Irlandii. Cork jest  atrakcyjnie położone na dwóch stronach rzeki Lee. Urocze miasto, mieni się murami z czerwonego irlandzkiego piaskowca,  przyciąga tysiące turystów spacerami po klimatycznych uliczkach. Najbardziej urodziwe miejsce starówki Cork, to stare mosty przerzucone nad doliną leniwej rzeki. Najlepsze widoki na miasto zapewnia most Griffith po północnej stronie i Southgate nad południową odnogą Lee.


Sercem starego miasta jest kwartał z Targiem Angielskim i głównym deptakiem miasta Grande Parade. Targ Angielski, to niezwykła gregoriańska hala targowa, gdzie kwitnie stylowy handel już od ponad 400 lat! To niesamowite miejsce, gdzie gwar i hałas przekłada się z dziesiątkami zapachów i smaków. Dookoła targowiska na pierwszym piętrze biegnie taras – galeria widokowa, służąca jako miejsce plenerowych kawiarenek. 


Zwiedzając zwróciliśmy również uwagę na Kościół Św. Anny, fort Elizabeth, muzeum Cork Gaol, XIX-wieczne więzienie wyglądem przypominające zamek oraz Katedrę Św. Finbarra, której wnętrze wydaje się areną kościelnego teatru, gdzie  zachwycają min,. zdobienia w nawach, posągi aniołów i demonów a także bogate prezbiterium.
Pierwszy tydzień w Irlandii należy zaliczyć do udanych.

 

 

 

Komentarze (1)

Ale im zazdroszczę byłam w Cork 3razy i jest
Cudnie, polecam też Cobh skąd wypływał Titanic i jest piękna katedra,oraz Ballycotton z klifami

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.