Kultura i rozrywka

  • 4 komentarzy
  • 11180 wyświetleń

Wojewodzin - Rivne

W czwartkowe popołudnie (19.05.05r) w ZS w Wojewodzinie odbyło się spotkanie podsumowujące wyjazd młodzieży tej szkoły do Rivne na Ukrainie. Zaprezentowano film i dyskutowano o wrażeniach z kwietniowego pobytu oraz planach na przyszłość.

Ukraińskie Rivne można porównać do polskiego miasta wojewódzkiego. We wrześniu ubiegłego roku Ukraińcy gościli w Wojewodzinie, teraz przyjęli Polaków u siebie.

Wybrani uczniowie: Ewelina Perkowska, Łukasz Wszeborowski, Małgorzata Pługów, Kinga Gwiazdowska, Izabela Konopka, Paweł Cybula, Justyna Danowska, Sylwia Opiatowska, Maja Wierzbicka pod opieką swoich nauczycieli: Oleny Lewczyńskiej, Beaty Urańskiej, Ryszarda Rogińskiego odbyli kilkudniową wycieczkę.

Młodzi ludzie zamieszkali u rodzin kolegów, prezentowali siebie i Polskę. Odwiedzili ciekawe miejsca, rozszerzali swoją wiedzę o Ukrainie, samym Rivne, mieszkańcach i szkole na Wschodzie. Zgłębiali historię odwiedzając np. cmentarz Orląt Lwowskich.
Występowali na scenie i oglądali swoich rówieśników w miejscowym zespole szkół nr 27.

- W rivneńskiej miejskiej gazecie został napisany artykuł o naszym przyjeździe, zawartych przyjaźniach i dobrym przyjmowaniu Polaków przez zwykłych mieszkańców, którzy z uśmiechem wskazywali drogę. O tym, że nawet drobnymi gestami buduje się stosunki międzypaństwowe oraz zmienionym wizerunku od czasów solidaryzowania się podczas „Pomarańczowej Rewolucji” - mówi Olena Lewczyńska obecnie nauczycielka w Wojewodzinie, wcześniej na Ukrainie.

- Podobały nam się wycieczki i otwartość ludzi. Obawialiśmy się przyjęcia nas w ich domach, jednak niepotrzebnie – spotkaliśmy się z dużą gościnnością. Dało się zauważyć duże zainteresowanie oglądających nasze prezentacje – mówią Maja i Łukasz.

- Wiem, że nasi przyjaciele śledzą wiadomości na e-Grajewo.pl i czekają na relację z naszego pobytu na Ukrainie – mówi Paweł.

- Szkoła, w której gościliśmy to cały kompleks z basenem, sala widowiskową (jakiej np. nie ma Grajewo), w którym uczą się młodsze i starsze dzieci. Byliśmy tam krótko, ale od razu daje się zauważyć profesjonalizm w działaniu kadry, żadnej przypadkowości. Jest też bardzo duże zaangażowanie ze strony uczniów, poważne traktowanie, czuje się rodzinną atmosferę (nie widać przemocy). Uczniowie sami chcą przebywać z nauczycielami nawet poza szkołą, np. spedzają wspólnie Sylwestra - relacjonował opiekun Ryszard Rogiński.


Goście w Wojewodzinie 2004, więcej...

ZDJĘCIA Z POBYTU NA UKRAINIE !!!

e-Grajewo.pl

Komentarze (4)

Pozdrowania od byłego ale zadowolonego absolwenta szkoły.

Соколи

Гей десь там де чорні води,
Сів на коня козак молодий.
Плаче молода дівчина,
Їде козак з України.

Приспів:
Гей, гей, гей, соколи, |
Оминайте гори, ліси, доли. |
Дзвінь, дзвінь, дзвінь, дзвіночку, | (2)
Степовий жайвороночку. |

Жаль, жаль, за милою,
За рідною стороною.
Жаль, жаль, серце плаче,
Більше її не побачу.

Приспів.

Плаче, плаче, дівчинонька,
Люба моя ластівонька.
А я у чужому краю,
Серце спокою не має.

Приспів.

Меду ви нам наливайте,
Як загину - поховайте.
На далекій Україні,
Коло милої дівчини.

To już po polsku nie można napisać Równe i jakie ono ukraińskie? Nie widzieliście ilu tam nadal mieszka Polaków?

Я люблю Польщу, я їзджу туди з 5 років, але мені найбільше сподобалась делегація що приїзджала до нас. Янек з Рівного.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.