niedziela, 16 stycznia 2022

Wiadomości

Święto podlaskich rolników

Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie zaprasza w dniach 28-29 czerwca 2008 r. na tereny Agroareny, gdzie odbywać się będzie XV Regionalna Wystawa Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym.
Patronatem honorowym Wystawę objęli:
Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wojewoda Podlaski, Marszałek Województwa Podlaskiego, Agencja Nieruchomości Rolnych, Prezydent Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka.
    Agroarenę uhonorowaną statuetką Podlaskiej Marki Roku „Liść Dębu” w kategorii Miejsce podczas ubiegłorocznej Wystawy zwiedziło blisko 100 tys. osób. Zważając na przyrost wystawców, duże zainteresowanie całego środowiska wiejskiego, wysokie oceny hodowców, mieszkańców wsi, ludzi biznesu i administracji w tym roku spodziewamy się wyższej frekwencji zwiedzających.
    Na Wystawie Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym widać nowoczesne rolnictwo województwa podlaskiego. Impreza ta skutecznie promuje najnowsze technologie i postęp w hodowli zwierząt. Rolnicy i hodowcy bydła mlecznego, mięsnego, koni, trzody chlewnej, owiec kóz oraz drobiu z województwa podlaskiego, mają okazję podzielić się swoimi sukcesami i doświadczeniami.
W czasie wnikliwej oceny zwierząt wyłonione zostaną tytuły superchampionów, championów i wicechampionów. Zdobywcą tych tytułów zostaną wręczone puchary, grawertony, statuetki żubra - godła Wojewody, natomiast Wigory - prestiżowe nagrody Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego otrzymają właściciele championów.
Najliczniejszą grupę hodowców stanowić będą hodowcy bydła mlecznego, przyjedzie ich aż 62 z 145 krowami ras PHF odmiany czarno i czerwonobiałej a także rasy zachowawcze bydła mlecznego.
Bydło mięsne ras: Charolaise, Limousin, Hereford, Simentale przywiezie 5 hodowców, razem 15 sztuk.
Hodowcy koni zaprezentują 20 koni rasy Polski Koń Zimnokrwisty i rasy Polski Koń szlachetny Półkrwi.
Hodowcy trzody chlewnej wystawią trzodę ras: Polska Biała Zwisłoucha, Wielka Polska Biała a także mieszańce rasowe, łącznie 30 sztuk
Owczarze przywiozą około 40 owiec rasy Wrzosówka i Polska Owca Nizinna.
Drobiarze pokażą 12 stad drobiu grzebiącego i pływającego.
Tradycyjnie poza konkursem będzie można obejrzeć szynszyle czarne i aksamitne, kuce szetlandzkie, drób i gołębie ozdobne, alpaki, nutrie a nawet dzika.
Agroarena w Szepietowie przyciąga również wielu krajowych i zagranicznych przedstawicieli agrobiznesu. Zapraszamy na nią rolników, przedsiębiorców oraz władze z sąsiednich województw oraz z przyległych rejonów Białorusi, Litwy i z Łotwy

Zapowiedzieli się również najbardziej znani producenci rolniczych maszyn i urządzeń z kraju. Tym razem weźmie udział około 500 wystawców. Czerwcowe spotkanie w Szepietowie to okazja dla podlaskich gospodarzy i mieszkańców wsi do zapoznania się z innowacjami technicznymi, najnowocześniejszymi ciągnikami różnych marek i mocy, sprzętem uprawowym, zestawami maszyn do zbioru i konserwacji zielonek, kosiarkami, kombajnami i innymi. To również sprzyjająca okoliczność do kontaktu z dystrybutorami i producentami wyposażenia budynków gospodarskich i inwentarskich. Dużym zainteresowaniem mogą cieszyć się urządzenia do przerobu surowców energetycznych.
Jak co roku Wystawie towarzyszyć będzie ogólnopolski konkurs MASZYNA ROKU, a także konkurs HIT Wystawy, HIT Imprezy i Najatrakcyjniejsze stoisko.
Podczas Wystawy w sali konferencyjnej będzie odbywać się wykład: „Prawidłowe przygotowanie TMR”, gdzie zainteresowani będą mogli dowiedzieć o systemie pełnoporcjowego żywienia krów mlecznych zapewnieniającym prawidłową ilości zbilansowanej dawki żywieniowej w odpowiednim czasie. Jest to system sprawdzony zarówno w fermach o dużej jak i małej liczbie krów, w systemach wolnostanowiskowych i wiązanych.
Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego przygotował również dla zwiedzających i biorących udział w targach dodatkowe atrakcje miedzy innymi: pokaz tradycji kawaleryjskiej-Szwadron im.10 Pułku Ułanów Litewskich z Grabowa, konkurs Młodzi hodowcy, gdzie dzieci hodowców będą prezentować małe zwierzęta, a także konkursy w ramach promocji mleka i występy zespołów ludowych.

Zwiedzający co roku doceniają profesjonalizm organizatorski, a także wspaniałą atmosferę święta podlaskiej wsi. Wiemy, po co jesteśmy!!! Szepietowo w czasie ostatniego weekendu czerwca jest rolniczą stolicą Polski.

Ewa Łuniewska
PODR Szepietowo

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.