środa, 25 maja 2022

Kultura i rozrywka

Wieści z Radziłowa

Kotlina Biebrzańska jest szczególnie ważnym miejscem przebywania i rozrodu ptaków. Zanotowano tu 279 gatunków ptaków, w tym 193 lęgowych. Dogodne miejsca bytowania znajdują tu gatunki zagrożone wyginięciem w Polsce i Europie.

Październik to wyjątkowy okres dla wielu z nich. To czas wędrówki pomiędzy lęgowiskami i zimowiskami położonymi w Europie Zachodniej, Południowej czy dalekiej Afryce. Dla wielu z nich bagienna Dolina Biebrzy odgrywa ogromną rolę jako miejsce odpoczynku i żerowania na trasie wędrówki. Tutaj znajdują spokój i uzupełniają energię przed dalszą podróżą. Wędrówki ptaków są niezmiernie złożonym, fascynujących i jednym z najbardziej pobudzających wyobraźnię zjawisk natury. Wiedzę na ten temat mieli okazję pogłębić uczestnicy święta Europejskich Dni Ptaków. Głównym bohaterem tegorocznej edycji był kopciuszek, któremu był poświęcony wykład dotyczący jego rozpoznawania, biologii, wędrówek. Uczestnicy niedzielnej wycieczki ornitologicznej mieli okazję obserwować migrujące stada ptaków, w tym żurawi, czajek, grzywaczy i szpaków. Jej zwieńczeniem była właśnie obserwacja tego pięknego ptaka z rodziny drozdowatych.

Biebrzański Park Narodowy składa serdeczne podziękowania współorganizatorom Ogólnopolskiemu Towarzystwu Ochrony Ptaków oraz Szkole w Radziłowie. Dziękujemy za ogromną pomoc i zaangażowanie w organizację i przeprowadzenie święta ornitologowi Łukaszowi Mucha z Ogólnopolskiego Towarzystwa Ochrony Ptaków, Pani Dorocie Mroczkowskiej, nauczycielowi biologii z Gimnazjum w Radziłowie oraz jej podopiecznym. Dziękujemy także przybyłym gościom za aktywne uczestnictwo i oczywiście gratulujemy zwycięstwa uczestnikom konkursów.

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.