sobota, 25 maja 2024

Sport

  • 1 komentarzy
  • 6022 wyświetleń

Wieści z "Maratonki"

MARATONKA MOSiR GRAJEWO W 26. BIEGU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO


Kilkunastoosobowa grupa zawodników Maratonki oraz przyjaciół Klubu, reprezentująca Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji w Grajewie (partnera wyjazdu do stolicy) juz poraz kolejny wzięła udział w Biegu Powstania Warszawskiego. Na starcie 26 edycji tego wydarzenia w dniu 23 lipca 2016 stanęło ponad 8000 uczestników. Bardzo duże zainteresowanie imprezą, majacą już wieloletnią tradycję nie wynika jedynie z popularności sportu masowego, lecz przede wszystkim przesłania jakie niesie to wydarzenie i szacunku jakim środowisko sportowe darzy uczestników walk powstańczych. Bieg ten to przede wszystkim oddanie hołdu poległym w nierównej walce o honor i wolną Warszawę.

Większość amatorów biegania wystąpiła w okolicznościowych koszulkach w kolorze wojskowym, dołączonych przez organizatorów do pakietów startowych. Wszyscy założyli biało-czerwone opaski powstańcze z symbolem Polski Walczącej, wielu pobiegło z chorągiewkami i flagami państwowymi. Atmosfera była podniosła. Przed końcowym odliczaniem głos zabrali goście specjalni – weterani wydarzeń z 1944 roku, a po nich zanny i ceniony dziennikarz i sportowiec Maciej Kurzajewski oraz znakomity lekkoatleta, mistrz Europy w biegu na  400 metrów przez płotki z 1998 roku  -  Paweł Januszewski. Start 26 Biegu Powstania Warszawskiego nastąpił o godzinie 21.00, po wspólnym odśpiewaniu Roty. Była to chyba najbardziej przejmująca i wyjatkowa chwila. Rolę starterów pełnili goście honorowi. Co kilka minut rozbrzmiewał wystrzał, dający sygnał do biegu zawodnikom ustawionym na ulicy Bonifraterskiej w sześciu strefach startowych, do których uczestnicy zostali przydzieleni w zależnosci od rekordów życiowych. Jako pierwsi na trasę wyruszyli zawodnicy na wózkach, później ze strefy I i kolejnych. Rzesze biegaczy przy dźwiękach pieśni powstańczych, odgłosach walk pokonywały kolejne kilometry obok miejsc walk upamiętnionych pomnikami oraz tablicami rozmieszczonymi w ważnych dla Powstania punktach. W kilku miejscach członkowie grupy rekonstrukcji historycznej "Radosław" zorganizowali posterunki, gdzie prezentowali umundurowanie oraz broń używano w czasie Powstania Warszawskiego. Co jakiś czas, spontanicznie, biegnący skandowali "Cześć i chwała bohaterom".   

Po opuszczeniu ulicy Bonifraterskiej, uczestnicy mijali kolejno Krakowski Przedmieście, ulice: Dobrą, Topiel, Ludną, Wioślarską, dalej Wybrzerze Kościuszkowskie, Gdańskie, Wisłostradę. Finisz znajdował się na ulicy Konwiktorskiej przy stadionie Polonii. Warto przypomieć, że stadion jest również miejscem wyjatkowym dla Powstania. W nocy z 21 na 22 sierpnia 1944 roku na płycie boiska poległo 12 powstańców z batalionów "Zośka", "Pięść", "Czata49" podczas nieudanej próby przebicia się na Żoliborz. Wydarzenia te upamietnia tablica na fasadzie gmachu głównego oraz murale na parkanie okalajacym obiekt.

Do mety dotarło 8343 osoby. Zwyciężył Maciej Badurej (31:21) wśród mężczyzn, a  najszybszą kobietą była Karolina Pilarska  która pokonała dystans  10km w czasie 35:47. Trzynastoosobowa grupa zawodników MOSiR Maratonka Grajewo na mecie zameldowała się w pełnym składzie. Wynik sportowy tego dnia nie był najważniejszy, ale nikt na trasie się nie oszczędzał. Deklarowaliśmy co prawda, jadąc autokarem do Warszawy, że bieganie tego dnia potraktujemy "treningowo", ale atmofera rywalizacji, ambicja i emocje towarzyszące temu wydarzeniu sprawiły, że słowo "treningowo" nabrało szczególnego wymiaru – "najszybciej jak potrafię na Chwałę Powstańcom Warszawskim".

Oto nasze wyniki:

Trzebinski Ryszard 38:27 miejsce 103 (open), 16 w kategorii wiekowej,

Różański Krystian 38:56 miejsce 132 (open), 62 w kategorii wiekowej,

Ignatowicz Radosław 41:15 miejsce 320 (open), 141 w kategorii wiekowej,

Sawicki Adam 42:48 miejsce 505 (open), 113 w kategorii wiekowej,

Szycik Waldemar 47:15 miejsce 1331 (open), 310 w kategorii wiekowej.

Żukowski Rysiek 47:20 miejsce 1350 (open), 78 w kategorii wiekowej,

Trzebińska Agnieszka 50:14 miejsce 2281 (open), 97 w kategorii wiekowej,

Jagiełło Anna 56:19 miejsce 4347 (open), 348 w kategorii wiekowej,

Myszka Marcin 56:32 miejsce 4427 (open), 918 w kategorii wiekowej,

Zduńska Ela 57:24 miejsce 4722 (open), 174 w kategorii wiekowej,

Śliwa Alicja 58:38 miejsce 5183 (open), 7 w kategorii wiekowej,

Dąbrowski Marek 1:06:17 miejsce 7099 (open), 2103 w kategorii wiekowej,

Dąbrowska Mariola 1:19:58 miejsce 8184 (open), 2669 w kategorii wiekowej.

 

Bieg Powstania Warszawskiego odbywający się w stolicy to bardzo ważne wydarzenie zarówno w wymiarze patiotycznym, społecznym, sportowym i wychowawczym. Na pewno reprezentacja naszego miasta wystartuje w kolejnych edycjach tego biegu. Wspólnie z Grajewskim Centrum Kultury,  Grajewską Izbą Historyczną, Urzędem Miasta, MOSiR, ZS "Strzelec" chcemy kultywowanie pamięci o Powstaniu zainicjować również w naszym mieście organizując bieg o charakterze koleżeńskim w 72 Rocznice Powstania Warszawskiego.

Zapraszamy wszyskich chętnych do wspólnego pokonania symbolicznego dystansu1944 metrów.  Bieg odbędzie się 1 sierpnia 2016 roku (poniedziałek) na terenie Klubu Hades o godz. 20.00 .

Regulamin i wiecej informacji na stronie www.maratonka.pl    
 

Komentarze (1)

brawo! brawo maratonka!

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.