Kultura i rozrywka

Wieści z GRH 9 PSK

Wieści z GRH 9 PSK

GRH 9 PSK w Warszawie


Na terenie warszawskiej Cytadeli w dniach 27-28 maja 2017 odbyła się już XII edycja Warszawskiego Konwentu Gier Strategicznych "Grenadier". Wzorem lat ubiegłych, udział w tej imprezie wzięła Grupa Rekonstrukcji Historycznej 9 Pułku Strzelców Konny z Grajewa . 


Jak co roku było to prawdziwe święto rekonstruktorów, miłośników militariów, historii oraz gier strategicznych. Do Muzeum X Pawilonu Cytadeli Warszawskiej zjechali się gracze i rekonstruktorzy z całej Polski. Na terenie tej dawnej carskiej cytadeli odbyły się turnieje i pokazy gier strategiczno-historycznych, wystawy makiet, prelekcje, warsztaty plastyczne dla całych rodzin, inscenizacje historyczne oraz pokazy sprzętu wojskowego. Licznie przybywający na tę imprezę widzowie mogli zobaczyć, poczuć i nawet dotknąć różnych kawałków historii – od czasów legionów rzymskich, poprzez okres powstań narodowych i konfliktów dwudziestego wieku, a kończąc na współczesnym polu walki. Na tym wielkim zlocie po raz czwarty z rzędu zaprezentowali się członkowie GRH 9 Pułku Strzelców Konnych. Diorama, którą przedstawili , wzbudziła bardzo duże zainteresowanie mieszkańców Warszawy. Szczególną uwagą młodszej części publiczności cieszyła się replika samochodu pancernego KFZ–13 oraz możliwość oddania „strzału” z ciężkiego karabinu maszynowego Browning. Oprócz prezentacji dioramy, grajewscy rekonstruktorzy wzięli udział w dwóch inscenizacjach historycznych: „Bitwa pod Iłżą – 1939” oraz „ Powstanie Warszawskie – walki na Żoliborzu – 1944”. Oprócz tych dwóch w/w inscenizacji, tegoroczni widzowie mogli obejrzeć jeszcze rekonstrukcje : „Walki na Krymie -1942” oraz „Ostatni rok walk na froncie wschodnim - 1917” .Doskonała pogoda, jak i wspaniała atmosfera panująca wśród uczestników tegorocznego Grenadiera, spowodowała, że planujemy pojawić się w Warszawskiej Cytadeli również w przyszłym roku.

 

fot.GRH 9 PSK

Komentarze (0)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.