sobota, 25 maja 2024

Kultura i rozrywka

  • 1 komentarzy
  • 6637 wyświetleń

Wieści z 9 PSK

W dniu 8 sierpnia delegacja naszej GRH wraz z prezesem Towarzystwa Przyjaciół 9 PSK wzięła udział w smutnej uroczystości pogrzebu ostatniego z przedwojennych żołnierzy 9 PSK – rtm. w st. spocz. Feliksa Hoduna. Poza smutnym obowiązkiem był to też dla nas zaszczyt, tym bardziej, że wielu z nas otrzymało pamiątkową odznakę 9 psk właśnie z rąk Pana Feliksa.

 

Feliks Hodun, s. Bernarda ur. 1.VI.1917 r. w Długołęce. Pracował wraz z rodzicami na gospodarce. We wrześniu 1932 r. wstępuje do Krakusów i ćwiczy się wojskowy pod patronatem 9 PSK. Po ukończeniu 18 lat jako ochotnik zaczyna 5.XI.1935 r. służbę wojskową w plutonie łączności 9 PSK. W pułku kończy Szkołę Podoficerską, a następnie pozostaje w w dalszej służbie wojskowej jako podoficer nadterminowy. Po wybuchu II wojny światowej został skierowany do Ośrodka Zapasowego Podlaskiej Brygady Kawalerii w Wołkowysku, gdzie formował się 110 pułk ułanów. Z tym pułkiem cofał się do Puszczy Augustowskiej. 24 IX po potyczce z wojskami sowieckim dostał się do niewoli. Po kilku dniach śledztwa został zwolniony. W październiku 1939 r. zwerbowany do ZWZ w placówce Krypno. Walczył w oddziale leśnym „Hańcza” Białostockiego Obwodu AK. PO wyzwoleniu aż do emerytury pracował jako główny księgowy.

 

Oznaczenia: Krzyż Kawalerski OOP, Krzyż Walecznych, Złoty Krzyż Zasługi, Krzyż Partyzancki, Krzyż AK, Medal za Wojnę Obronną 1939 r., Medal Wojska, Medal Zwycięstwa i Wolności oraz Odznaka Weterana Walk i Niepodległość

 

Komentarze (1)

Piękny życiorys, wspaniałe zasługi uhonorowane licznymi odznaczeniami, imponujący wiek 99 lat.
Cóż, przedwojenne pokolenie...
Dziś ludzie nie dożywają takich lat.
Wyrazy współczucia dla Rodziny

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.