Węże chemiczne stosowane są w różnych gałęziach przemysłu. Wykorzystuje się je do transportowania płynnych substancji chemicznych, a także ich mieszanin. Posiadają różne cechy, które uzależnione są od transportowanego medium, miejsca instalacji oraz parametrów pracy. Kiedy i gdzie stosowane są węże do substancji chemicznych oraz jakie muszą spełniać normy i wymagania?
Węże chemiczne mogą być stosowane jako gotowe, kompletne przewody giętkie z końcówkami, które są zaprojektowane do ściśle określonego medium, miejsca instalacji oraz parametrów pracy. Mogą być również montowane luzem na przyłączach wyposażenia technologicznego.
Znajdują zastosowanie w transporcie płynnych substancji chemicznych oraz ich mieszanin. Bardzo często są to substancje niebezpieczne i odznaczające się wysoką reaktywnością.
Węże chemiczne są z powodzeniem wykorzystywane wszędzie tam, gdzie niezbędne jest użycie materiałów o bardzo wysokiej odporności na przepływające medium. Są nimi na przykład związki organiczne i nieorganiczne oraz ich mieszaniny, jak:
Węże chemiczne wykorzystuje się do:
Istnieją specjalne wymagania oraz normy, jakie powinny spełniać węże chemiczne.
Dyrektywa Ciśnieniowa 2014/68/EU (PED – Pressure Equipment Directive)
Dotyczy ona wszystkich przewodów ciśnieniowych o maksymalnym ciśnieniu roboczym powyżej 0,5 bara. Dyrektywa określa zasady klasyfikacji w zależności od średnicy przewodu, ciśnienia i medium. Wykonanie przewodów, które muszą być znakowane CE, uzależnione jest od spełnienia konkretnych wymagań przez producenta przewodu (np. testowania) i może wymagać udziału jednostki zewnętrznej (notyfikowanej). Uwzględnienie wymagań Dyrektywy Ciśnieniowej jest niezbędne dla ciśnieniowych przewodów giętkich do substancji chemicznych na terenie Unii Europejskiej.
Norma EN 12115
Dotyczy ona wymagań dla węży i przewodów z gumy oraz tworzyw termoplastycznych do chemikaliów ciekłych lub gazowych. Norma wyróżnia dwa typy węży i przewodów przeznaczonych do chemikaliów o ciśnieniu roboczym do 10 bar i temperaturze do + 65ºC:
Norma ta określa wiele wymagań dla węży i kompletnych przewodów, w tym: średnicę wewnętrzną i zewnętrzną, minimalny promień zagięcia, oznakowanie, testowanie itd.
Norma EN 16643
Dotyczy ona specyficznych wymagań dla węży i przewodów do chemikaliów ciekłych lub gazowych z wkładką z tworzywa fluorowego (np. PTFE), gdzie poszczególne warstwy węża, czyli: warstwa wewnętrzna, wzmocnienie (oplot), warstwa zewnętrzna nie są ściśle połączone (sklejone, zwulkanizowane) ze sobą.
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)