sobota, 21 maja 2022

Kultura i rozrywka

Wejdź na wies-zebry.pl

Większość Polaków ma już dostęp do internetu nie tylko w mieście ale także na wsi.

Wiele osób na pewno chciałoby być na bieżąco informowanym o tym co się dzieje w jego miejscowości, dlatego powstają strony informujące mieszkańców o tym co dzieje się w ich miejscowości. Wieś Żebry jest małą miejscowością, ale także tak małe miejscowości jak Żebry potrzebują swojego centrum informacji. W tym celu stworzyliśmy Stronę Internetową wsi Żebry, będziemy zamieszczać najważniejsze informacji o tej miejscowości.

 Zapraszamy państwa do częstego odwiedzania strony www.wies-zebry.pl

 Autorzy strony

 

Żebry – wieś w powiecie grajewskim, w gminie Wąsosz.

Wieś nad rzeką Wissą założona w 1417 r. Książę Janusz I nadał 60 włók zwanych Zawisie z obu brzegami Wissy, Tomaszowi z Wybranowa (powiat łomżyński). Tomasz pochodził z Żebrów w ziemi zakroczymskiej. Po nadaniu ziemi nad Wissą zakłada tu wieś Żebry, zwaną wcześniej Wissą. W latach późniejszych wieś przechodzi w posiadanie książąt mazowieckich. Po roku 1439 obecny właściciel Żeber Stanisław Niecikowski sprzedaje 6 włókowe wójtostwo braciom Mikołajowi i Piotrowi z Gąsewa za 40 kop gr.Książę Władysław zezwolił nowym wójtom zbudować staw i dał wolność łowienia ryb watą i kłonią. W 1474 r. wójtem w Żebrach był Jan z Jaków herbu Dąbrowa. W 1483 r. książę Janusz II zastawił Żebry marszałkowi dworu Zawisza z Kondradźca. W latach 1505 – 1507 Żebry były w rękach starosty wiskiego Jakuba z Glinek a następnie do 1530 r. posiadał je ksiądz Adam Szczuka. Obecnie wieś typowo rolnicza V i VI klasy gleby, licząca ok.300 mieszkańców mieszcząca się w gm.Wąsosz,pow.grajewski,woj.podlaskie.Żebry należą do parafii Wąsosz. Nazwa rodzinna od miejsca pochodzenia pierwszego jej właściciela Tomasza z Żebrów.

W latach 1975–1998 miejscowość należała administracyjnie do województwa łomżyńskiego.


 

W Żebrach znajduje się:

Szkoła Podstawowa której dyrektorem jest pani Teresa Wszeboroska. W szkole jest 20 uczniów (kl.0-6), 6 nauczycieli i 1 pomoc szkolna.

Ochotnicza Straż Pożarna która powstała jesienią 1947r. z inicjatywy Zarządu OSP w Wąsoszu.
Prezesem został Bonifacy Gazowski, naczelnikiem Czesław Gazowski, zastępcą naczelnika Wacław Mikulski, a drugim zastępcą Antoni Sierzputowski.
W 1948 r. Ochotnicza Straż Pożarna w Żebrach została zatwierdzona przez Komendę Powiatową Państwowej Straży Pożarnej w Grajewie.

PSP GRAJEWO
Skład zarządu OSP:
Naczelnik-Dominik Gazowski
Prezes-Lucjan Gazowski
Zastępca Naczelnika-Andrzej Oskierko
Sekretarz-Krzysztof Zarzecki
Skarbnik-Stanisław Wiśniewski
Przy OSP ma powstać Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza (MDP).

Zespół dworski - dwór drewniany z początków XX wieku, w okresie międzywojennym aż do 1991 r. mieściła się tu Szkoła Podstawowa (informacje ze  strony Klimaty Podlasia)

Sklep Spożywczo-Przemysłowy

Punkt skupu mleka „MLEKPOL”

środa, 18 maja 2022

Koncert z okazji Dnia Matki

środa, 18 maja 2022

Wieści z SP nr 1

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.