piątek, 23 lutego 2024

Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 11499 wyświetleń

Wbrew Władzy Ludowej

31.03.2006r w siedzibie Urzędu Miasta w Grajewie młodzież i pedagodzy szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych uczestniczyli w otwarciu wystawy pt. “Wbrew władzy ludowej. Czekając na akcję (1944-1954)” zorganizowanej przez Biuro Udostępniania i Archiwizacji Dokumentów IPN w Białymstoku. Na inauguracji obecni byli m.in. dyrektor IPN w Białymstoku - Cezary Kuklo (foto 3 drugi od lewej), Naczelnik Biura - Eugeniusz Korneluk (foto 3 pierwszy od prawej) , kurator wystawy to Andrzej Wojciulik (foto 3 trzeci od prawej)


Ekspozycję można oglądać przez najbliższe 4 tygodnie w sali konferencyjnej w godzinach pracy UM.


“Prezentowana wystawa została poświęcona pamięci członków antykomunistycznego podziemia niepodległościowego – ludziom działającym w konspiracji, nierzadko od 1939r, którzy po raz drugi przeżywali sowiecką okupację, oglądali bezlitosne deportacje ludności cywilnej, znali zbrodnie popełnione przez NKWD i bezpośrednio doświadczali represji funkcjonariuszy rodzimego aparatu bezpieczeństwa. Członkowie organizacji konspiracyjnych, jak mało kto, zostali doświadczeni przez życie, jak mało kto byli świadomi, jak potworny i nieludzki jest system komunistyczny. Dla nich walka z nową władzą to walka o życie, o możliwość realizowania najskrytszych marzeń, o wolność w pełnym tego słowa znaczeniu.” (“Wbrew władzy ludowej”, IPN, Białystok 2005r)

Dzięki zbiorom archiwalnym wystawa przedstawia materiały, dotyczące szkolenia bojowego, dyscypliny w konspiracji, kar, propagandy, awansów i odznaczeń oraz spraw finansowych. Pokazany jest również bunkier(3x4m), zlokalizowany we wsi Jeziorko, ok. 8km od Łomży, w którym po powrocie do konspiracji Jan Tabortowski ps. “Bruzda,” ukrywał się wraz z trzema towarzyszami.


- IPN został powołany przez Sejm RP w 1998r. Instytucji tej powierzono m.in: dokończenie śledztw zbrodni nazistowskich i podjęcie śledztw dotyczących zbrodni komunistycznych, przejęcie z archiwów dawnej Milicji i Urzędu Bezpieczeństwa archiwaliów i udostępnienie ich badaczom, historykom i osobom pokrzywdzonym oraz rzetelne edukowanie społeczeństwa o przeszłości własnego narodu i praca naukowa na ten temat. Przez niecałe 6 lat w oddziale białostockim IPN w pionie śledztw zostało przeprowadzonych i wszczętych ponad 300 postępowań. Część z nich została umorzona. Celem ich jest nie tylko wykrycie zbrodniarzy ale wyjaśnienie wszystkich okoliczności jakie zaistniały przy popełnianiu czynów przestępczych. Przejęliśmy ponad 3km akt, po części przebranych i zniszczonych, akt, które pokazują czym był komunistyczny aparat bezpieczeństwa. Jest to największe archiwum w Polsce północno-wschodniej. Zorganizowaliśmy kilka konferencji, niektóre międzynarodowe. Dyskutujemy o skomplikowanych i trudnych problemach relacji międzyludzkich np. postawach w momencie zmiany okupacji z sowieckiej na niemiecką oraz relacjach z mniejszościami narodowymi (Żydzi, Białorusini, Ukraińcy) – mówił dyrektor C. Kuklo, który bardzo dobrze czuje się w Grajewie. Obecni Burmistrz i Sekretarz Miasta to Jego byli studenci.


Nasi ludzie w IPN - Eugeniusz Korneluk Naczelnik Biura Archiwizacji i Udostępniania Dokumentów IPN Białystok(czytaj...)

e-Grajewo.pl

Komentarze (6)

heh wszędzie Ciebie pełno hehe

hehe no zobacz jakos tak sie złozyło ...nic na to nie poradze....a co zle.???..pzd.;)

....nie są złe ;d;d...jesteś w centrum wydarzeń :):) <> pozdrowionka :*:*

heh spoko..tez sie ciesze:pp...

niom :D....a było chociaż ciekawie???? pozdro :):)

niom było było....jak zawsze...

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.