Warsztaty kulinarne “Tradycyjne Produkty – Nowoczesna Kuchnia Polska” w województwie podlaskim
Trwa II edycja warsztatów kulinarnych “Tradycyjne Produkty – Nowoczesna Kuchnia Polska”, odbywających się w ramach projektu “Żywność wysokiej jakości. Krótsza droga od producenta do konsumenta”. Od jutra młodzi kucharze zaczynają kulinarną przygodę na terenie województwa podlaskiego.
W dniach 17 – 18 października w Augustowie (woj. podlaskie) odbędą się kolejne warsztaty kulinarne w ramach drugiej edycji programu. Wezmą w nich udział uczniowie i nauczyciele ponadgimnazjalnych szkół gastronomicznych z województwa podlaskiego (4 szkoły) oraz z województw przyległych: mazowieckiego (dwie szkoły) i warmińsko-mazurskiego (1 szkoła). Powiat grajewski reprezentuje Zespół Szkół w Wojewodzinie.
Celem warsztatów jest przekazanie przyszłym kucharzom umiejętności, jak rozwijać swoją kreatywność i nowoczesną kuchnię polską, przy jednoczesnym wykorzystaniu najwyższej jakości regionalnych produktów. W czasie trwania dwudniowego szkolenia w Augustowie przewidziana jest część praktyczna, obejmująca zajęcia z renomowanymi kucharzami i restauratorami: Eugeniuszem Mientkiewiczem – smakoszem i znawcą produktów regionalnych, Joanną Jakubiuk – absolutną mistrzynią w sztuce “pierogarstwa” oraz Marcinem Budynkiem – Szefem Kuchni i Dyrektorem Gastronomii w Hotelu Warszawa w Augustowie. Zadaniem każdej grupy będzie przygotowanie dania z regionalnych produktów. Zaplanowana jest także część teoretyczna, podczas której uczestnicy zdobędą wiedzę na temat lokalnych produktów oraz systemów jakości żywności w Polsce i w Unii Europejskiej.
W trakcie trwania warsztatów zostanie ogłoszony konkurs kulinarny, którego finał odbędzie się 15 grudnia br. w Warszawie. Zadaniem uczestników będzie przygotowanie w swojej szkole autorskich przepisów dań z wykorzystaniem produktów regionalnych. Dla tych, którzy zajmą trzy pierwsze miejsca przewidziane są nagrody rzeczowe.
W tej edycji zaproszenie do udziału w warsztatach kierowane było do województw: lubelskiego, kujawsko-pomorskiego, zachodniopomorskiego, podlaskiego i podkarpackiego oraz województw przyległych. Jak dotąd odbyły się spotkania na Lubelszczyźnie, Kujawach oraz w woj. zachodniopomorskim. Ostatnie warsztaty tegorocznego cyklu kulinarnego zaplanowano na 23-24 października na Podkarpaciu.
Warsztaty dla szkół gastronomicznych realizowane są w ramach projektu “Żywność wysokiej jakości. Krótsza droga od producenta do konsumenta”, współfinansowanego przez Komisję Europejską. Projekt Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej realizowany jest we współpracy z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego oraz Slow Food Youth.
O projekcie:
Projekt “Żywność wysokiej jakości. Krótsza droga od producenta do konsumenta” realizowany jest w ramach promocji Wspólnej Polityki Rolnej. Jest on kolejną inicjatywą Europejskiego Funduszu Rozwoju Wsi Polskiej, współfinansowaną z grantu Unii Europejskiej. Projekt realizowany jest we współpracy z Polską Izbą Produktu Regionalnego i Lokalnego (PIPRiL) oraz z Slow Food Youth. Celem projektu jest działanie na rzecz zrównoważonego rozwoju, poprzez wykorzystywanie regionalnych, sezonowych i tradycyjnych produktów wysokiej jakości w nowoczesnej kuchni polskiej. Będzie on realizowany poprzez promowanie krótkich łańcuchów dostaw żywności, przynoszących korzyści zarówno producentom, jak i konsumentom. W ramach projektu odbędą się: II edycja warsztatów kulinarnych “Tradycyjne Produkty – Nowoczesna Kuchnia Polska” oraz spotkania producentów i restauratorów “Z pola na stół”.
O EFRWP:
Europejski Fundusz Rozwoju Wsi Polskiej rozpoczął działalność w 1990 roku, na mocy umowy między rządem polskim a Europejską Wspólnotą Gospodarczą. Fundacja od ponad dwóch dekad pomaga zmieniać wizerunek polskiej wsi, dostosowując się do zmieniających się potrzeb lokalnej społeczności. Obecnie nie tylko wspiera rozwój infrastruktury technicznej, ale także – poprzez różne narzędzia finansowe – pomaga przedsiębiorcom i organizacjom pozarządowym. Fundacja duży nacisk kładzie także na rozwój infrastruktury społecznej, co czyni poprzez program grantowy wspierający aktywność i samoorganizację lokalnych społeczności czy wyrównywanie szans edukacyjnych młodzieży z terenów wiejskich. Więcej informacji na stronie: www.efrwp.pl
piątek, 22 listopada 2024
sobota, 23 listopada 2024
Komentarze (0)