niedziela, 26 września 2021

Wiadomości

  • 8 komentarzy
  • 2122 wyświetleń

Uwierzyła w historię oszustów i przekazała im ponad 50 tysięcy złotych

Uwierzyła w historię oszustów i przekazała im ponad 50 tysięcy złotych

Mieszkanka powiatu suwalskiego uwierzyła w historię oszustów i przekazała im ponad 50 tysięcy złotych. Była przekonana, że w ten sposób pomaga swojej synowej, która rzekomo spowodowała śmiertelny wypadek i potrzebuje pilnie pieniędzy. Kolejny raz apelujemy o zachowanie rozsądku przy podejmowaniu wszelkich decyzji finansowych.

29.07.2021 przed południem, do 64-letniej mieszkanki powiatu suwalskiego zadzwoniła rzekoma synowa i zapłakana powiedziała, że spowodowała śmiertelny wypadek. Dla uwiarygodnienia tej historii, słuchawkę przekazała kobiecie, podającej się za policjantkę. Ta potwierdziła zmyśloną historię o wypadku i dodała, że synowa nie pójdzie do więzienia, jeżeli kobieta wpłaci 185 tysięcy złotych. Kiedy okazało się, że pokrzywdzona nie ma takich pieniędzy, oszustka wypytywała o kwotę oszczędności i biżuterię. W rezultacie 64-latka przyznała się, że ma "tylko" 55 tysięcy złotych. Wówczas oszustka poleciła jej spakować pieniądze do pudełka i przekazać "kurierowi", który zaraz miał pojawić się w jej domu. Niestety mieszkanka powiatu suwalskiego uwierzyła w całą historię i w efekcie przekazała oszustowi 55 tysięcy złotych. Podobne telefony odebrały wczoraj jeszcze inne cztery osoby z naszego powiatu. Całe szczęście one nie dały się oszukać i o całej sytuacji powiadomiły policjantów.

Co musisz zrobić, żeby nie stać się ofiarą oszustów!

  • Przede wszystkim zachować zdrowy rozsądek podczas podejmowania wszelkich decyzji finansowych.
  • Zachowaj ostrożność – jeżeli dzwoni ktoś, kto podaje się za członka rodziny i prosi o pieniądze, nie podejmuj żadnych pochopnych działań! Rozłącz się i zadzwoń do tej osoby lub innego członka rodziny. W ten sposób upewnisz się, czy osoba, która prosiła o pomoc, faktycznie jej potrzebuje.
  • Nie mów nikomu, a szczególnie przez telefon, o kwocie oszczędności jakie posiadasz i gdzie je przetrzymujesz.
  • Oszuści działają w sposób bezwzględny. Umiejętnie manipulują rozmową tak, aby uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać ufność starszych osób i troskę o swoich krewnych.
  • Nigdy nie przekazuj pieniędzy obcym osobom!
  • Jeżeli odbierzesz tego typu telefon powiadom o całe sytuacji policjantów, dzwoniąc na numer alarmowy 112.

Komentarze (8)

Wszystkie numery są zarejestrowane. Do każdego numeru jest przypisane nazwisko wiec jaki problem ustalić kto dzwonił?

Masakra z tymi ludźmi...do młodych mówią, że ci nie znają życia a sami...

Do Ciekawa.Pilój swojego nosa

Do Ciekawa.Pilnuj swojego nosa

Przestaję powoli już współczuć tym ludziom. O tych oszustwach już wszyscy słyszeli a dalej dają się nabierać.

Max a co dwonisz po ludziach ze mam pilnować swojego nosa? Co ja takiego złego napisalam?

Powinna być ukarana za współpracę z oszustami i że jest idiotką. Max, to twoja robota?

Dokładnie. Ciekawa bardzo dobrze napisała. Każdy numer zarejestrowany to jaki problem sprawdzić. Ale jak pewnie ręka rękę myje to jak będą sprawdzać.

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.