Wybierając półki czy regały na książki do pokoju dziecka, na nic się zda kierowanie zasadami obowiązującymi przy urządzaniu podobnej przestrzeni w innych częściach domu. W tym wypadku nie tyle spójność ze stylem panującym w pokoju odgrywa kluczową rolę, ile wiek ucznia.
W przypadku maluchów, które dopiero zaczynają naukę w szkole półki ścienne ulokowane wysoko nad biurkiem czy łóżkiem i wysokie regały nie spełnią swojej funkcji, ponieważ maluch najzwyczajniej nie dosięgnie do książek na nich poukładanych. Za każdym razem, gdy będzie chciał przeczytać bajkę czy dłużą powieść zmuszony będzie prosić rodziców o pomoc, co w końcu zniechęci go do czytania. Lepszym rozwiązaniem będą jedno- lub trzypoziomowe regały albo półki rozlokowane na wyznaczonej ścianie nisko nad podłogą.
W przypadku dzieci starszych nie sprawdzą się natomiast wąskie i krótkie półki ścienne. Zmieści się na nich zaledwie kilka książek i podręczników. W związku z tym, aby wszystkie zgromadzone pozycje znalazły swoje miejsce, konieczne będzie zamontowanie nawet kilkunastu półek drewnianych lub metalowych, przez co cała przestrzeń zacznie sprawiać wrażenie zabałaganionej. Niskie regały również nie będą tu dobrym rozwiązaniem, ponieważ schylanie się, czy klękanie po to, by znaleźć ulubioną powieść czy komiks, będzie dla starszego dziecka mocno irytujące. W takim wypadku zdecydowanie lepiej wybrać wysokie regały przykręcane do ściany dla zachowania ich stabilności.
Regały i półki na książki kupowane do pokoju dziecka nie powinny być kolorowe i ozdobione krzyczącymi wzorami. Jeśli dziecko zacznie układać na nich równie wielobarwne książki – cała konstrukcja zacznie sprawiać wrażenie chaotycznej. Może też negatywnie wpływać na koncentrację dziecka podczas odrabiania lekcji czy zagłębiania się w ciekawą powieść.
Zarówno półki metalowe, jak i drewniane warto kupić w naturalnym odcieniu drewna (albo jego imitacji) czy pomalowane farbą w kolorze neutralnej bieli lub szarości. Dzięki temu to poukładane książki będą przykuwać uwagę, a nie wzory na meblu.
Decydując się półki ścienne zamiast regałów, zadbaj o to, by miały zabezpieczenia po obu stronach. To uchroni książki przed spadaniem na podłogę i ich szybkim zniszczeniem.
Na regałach i półkach biblioteczki ucznia nie koniecznie muszą znaleźć się wyłącznie książki i podręczniki. Zwykle prędzej czy później dziecko zacznie umieszczać na nich także ulubione zabawki, zdjęcia, gadżety, czy pamiątki. Warto rozważyć zakup regału na książki z szufladami lub dodatkowym miejscem na drobiazgi, które dla ucznia są ważne i warte wyeksponowania. Zamiast wciąż bezskutecznie upominać malucha, by układał swoje drobiazgi na innych pułkach – stwórz mu na nie miejsce w domowej biblioteczce. Ułatwi to dziecku utrzymanie porządku, a cała przestrzeń będzie wyglądać na zadbaną.
środa, 11 grudnia 2024
piątek, 6 grudnia 2024
Komentarze (0)