Warto przeczytać

Upoważnienie do odbioru dokumentów - czym jest i kiedy warto go udzielić?

Są sytuacje, w których samodzielny odbiór dokumentu jest dla Ciebie niemożliwy. Choroba, problemy z poruszaniem się, duża odległość od urzędu – powodów, dla których nie możesz się po nie stawić jest wiele. Rozwiązaniem w wielu takich sytuacjach jest upoważnienie do odbioru dokumentów osoby trzeciej. Zobacz, kiedy masz szansę z niego skorzystać i jak stworzyć sobie taką możliwość.


Upoważnienie do odbioru dokumentów - czym tak naprawdę jest?

Upoważnienie do odbioru dokumentów, z prawnego punktu widzenia, będzie tzw. pełnomocnictwem szczególnym. Na jego mocy wskazana przez Ciebie osoba będzie mogła np. zgłosić się do urzędu i w Twoim imieniu pobrać wystawiony dokument, a także poręczyć jego odbiór.

Warto pamiętać, że takie upoważnienie najczęściej jest:

  • jednorazowe, co oznacza, że należy je przygotować w każdej sytuacji, gdy ktoś ma zadziałać w Twoim imieniu;
  • ściśle ograniczone do wykonania konkretnej czynności – oznacza to, że np. Twój krewny czy przyjaciel będzie mógł odebrać wyłącznie wskazany przez Ciebie dokument, a nie np. kilka z nich, które czekają w innych urzędach.


Dzięki temu udzielenie upoważnienia do odebrania dokumentów jest bezpiecznym rozwiązaniem. Nie musisz się obawiać, że osoba, której przekażesz pełnomocnictwo, „pójdzie o krok za daleko” i zrobi w Twoim imieniu coś więcej.

Pamiętaj: do odbioru dokumentów możesz upoważnić dowolną osobę - zarówno krewnego, jak i np. przyjaciela, współpracownika czy opiekuna osoby z niepełnosprawnością.


Jak napisać upoważnienie do odbioru dokumentów?

Aby pełnomocnictwo szczególne (czyli upoważnienie) miało moc, musi być sporządzone na piśmie. Co istotne, w większości sytuacji nie trzeba go udzielać w formie notarialnej. Wyjątkiem są sytuacje, w których czynność prawna będzie przeprowadzona również przez notariusza. Jeżeli jednak chodzi o odbiór dokumentów, wystarczy proste pismo, nawet sporządzone odręcznie.

Istotne jest, aby znalazły się w nim wszystkie niezbędne informacje. Są to:

  • data udzielenia pełnomocnictwa i miejscowość;
  • dane mocodawcy (czyli osoby, która udziela upoważnienia) – jego imiona, nazwisko, a także numer dowodu osobistego i nr PESEL oraz adres zamieszkania;
  • dane upoważnionego - tu również koniecznie trzeba podać nr dowodu i PESEL, aby urzędnik mógł zweryfikować tożsamość;
  • precyzyjne określenie czynności, do której upoważnia się osobę trzecią - czyli np. do odbioru prawa jazdy/dokumentacji medycznej. Dobrze jest podać też kilka szczegółów, np. datę złożenia wniosku o dokument;
  • podpis mocodawcy.

Jeśli upoważnienie będzie zawierać wszystkie te elementy, zostanie uznane za ważne.


W jakich przypadkach warto udzielić upoważnienia do odbioru dokumentu?

Upoważnienie do odbioru dokumentów może się przydać w wielu sytuacjach. Można go udzielić, np. gdy ktoś ma za Ciebie odebrać:

  • niektóre dokumenty urzędowe, np. prawo jazdy czy dowód rejestracyjny pojazdu;
  • dokumentację medyczną;
  • ugodę z firmą windykacyjną, np. Ultimo - upoważnienia do odbioru dokumentów możesz udzielić pełnomocnikowi; może on również zawrzeć i podpisać porozumienie w Twoim imieniu; szczegóły ustalisz np. telefonicznie lub na czacie online;
  • świadectwo ukończenia szkoły;
  • i wiele innych dokumentów.


Warto zatem skorzystać z tej opcji, jeśli samodzielne udanie się do urzędu czy instytucji jest niemożliwe – np. z uwagi na chorobę czy fakt przebywania poza miejscem zamieszkania. To proste rozwiązanie wielu problemów.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.