Wiadomości

  • 5 komentarzy
  • 10670 wyświetleń

Ul. Sienkiewicza bezpieczna

       Ulica Henryka Sienkiewicza w Szczuczynie, położona jest na wschodnich obrzeżach miasta. Przy niej zlokalizowano i oddano do użytku 15.04.1953 roku Państwowy Ośrodek Maszynowy.
Uliczka wąska, kręta, o żwirowej nawierzchni przez długie lata wytrzymywała mały ruch pojazdów i pieszych. W latach późniejszych, w tej części miasta, na dawnych zagonach warzywnych i ścierniskach, po złocistych łanach zbóż, zaczęto budować bloki Spółdzielni Mieszkaniowej, powstałej 24.04.1982 roku. Sukcesywnie ożywiał się ruch na osiedlu i ulicy, która leniwie zmieniała swoje oblicze. Od kilku lat na całej długości posiada nawierzchnię smołową, co zachęca kierowców do szybszej jazdy. Obustronny brak chodników na części ulicy, przez szereg lat powodował jednoczesne korzystanie z niej i kierowców, i pieszych. Każdy z nich uzurpując sobie pierwszeństwo, stukał się w czoło, jeśli zauważył, że mu jego nie udzielano. Szczególne zagrożenie stanowił odcinek jezdni przylegający do ul. Szczuki. Do pewnego czasu chaos powodował też brak oznakowań na przejściach dla pieszych. Na sugestię Kazimierza Galińskiego, burmistrz błyskawicznie zlecił namalowanie pasów (zebry).W miejscach tych ustawiono też znaki pionowe.

        W październiku 2008 roku ulica Sienkiewicza wzbogaciła się o 181,3 mb chodnika, o łącznej powierzchni 321,03 m² kostki chodnikowej. Ogólny koszt zużytych materiałów w tym: obrzeży, kostki, cementu i piasku na podbudowę chodnika, wyniósł 11.335,96 zł. Mimo to, że chodnik jest tylko po jednej stronie ulicy, to jednak w bardzo dużym stopniu zwiększa bezpieczeństwo ruchu. Zakończyła się ekwilibrystyka, w tym kangurowe skoki pieszych rzucających się do ucieczki oraz pukanie i trąbienie. Przy okazji wykonywania tych prac, wycięto śliwki samosiewki oraz jarzębiny zasuszone nadmiernym stężeniem azotu pochodzenia zwierzęcego. Ulica zyskała na estetyce. Codzienni użytkownicy jezdni i chodnika dziękują burmistrzowi miasta, inż. Waldemarowi Szczesnemu za kolejne, wykonane udogodnienie na rzecz miasta. Zagrożenie było od zawsze, zatem można by zripostować - wystarczyło tylko chcieć, żeby tak krótkim odcinkiem chodnika i zebry, przy niewielkim nakładzie finansowym zlikwidować zagrożenie, które mogłoby doprowadzić do sytuacji tragicznej. Znane jest nam złowrogie fatum, gnieżdżące się na przyległej drodze 61, na której przez wiele lat śmierć czyni spustoszenie.

        Wszystkie czynności zostały wykonane w ramach prac interwencyjnych i prac społecznie użytecznych przez miejscowych pracowników, którzy dali się poznać od dobrej strony, w innych czynnościach na terenie miasta. Wcześniej, ten zespół ludzi wykonał chodniki w parku miejskim i starym parku przy ulicy Senatorskiej. W skład grupy, której kierowniczy pan Jerzy Śledziewski, wchodzą: Sylwester Wróblewski, Jan Modzelewski, Władysław Szymanowski. U wykonawców daje się zauważyć zainteresowanie i chęć wykonywania powierzonych im robót przez burmistrza, który to osobiście nadzoruje miejsca prac zleconych.
        W przyszłości warto by zastanowić się nad uciążliwą sytuacją wokół mostka na rzeczce Księżanka przy ul. Kilińskiego. Po każdych opadach, a szczególnie jesienią i wczesną wiosną, chodnik zamienia się z toru komunikacyjnego na tor przeszkód.
        Choć Szczuczyn, to nie eldorado w żadnej profesji, to jednak jego mieszkańcom miło będzie korzystać z wciąż nowych rozwiązań. Szczególnie z tych, które warunkują mieszkańcom bezpieczeństwo, a jednocześnie wpływają na estetykę środowiska.

             Chodnikiem spacerował Stanisław Orłowski

 

tylko w e-Grajewo.pl

czwartek, 30 czerwca 2022

Kończy się budowa zapory na granicy

Komentarze (5)

zdjecie 4 powinno trafic go galerii pt. "jak oni parkują?"....

to jest dziwne ze burmistrz miasta szczuczyn wogule zrobił cos dla mieszkanców w tym drugim parku ze ławki zostały wstawione i ulozony chodnik ...ale by mogł cos zorganizowac dla mlodziezy !!!!

tak tak oczywiscie ty bloki osiedle tu stodola baraki a na srodku sienkiewicza kawal posesji na ktorej jest gospodarka !!! gdzie tu sens gdzie tu logika ? przechodze obok a tu smierdzi !! moze z tym zrobicie cos ? a propo chodnikow i smolistej drogi haha :) moze ktos zainwestuje w osiedle pawelki idioci a nie na bocznych wioskach robic drogi taki jest nasz burmistrz wygral bo dobrze klamal heh ile tego jeszcze bedzie szczuczyn to szczuczyn tamto szczuczyn to wicha pelna spoleczniakow zazdrosnikow i konfidentow tylko powiem !!!

ciekawe co za baran tak zastawil wyjazd??

M.A.H. pomyśl chociaż przez chwilę czym się różnią i dlaczego mieszkańcy wsi mają być gorsi od tych z Miasta (?!). Wreszcie i dla nich coś się należy. Przyjdzie czas i na Oś Pawełki (Mówisz o drodze a dlaczego nie wspomnisz o kanalizacji ? - temet niepopularny?? - znając życie napewno się do niej nie podłączysz bo masz szczelne szambo!!! haha

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.