O tym, że palenie papierosów szkodzi zdrowiu nie trzeba nikogo przekonywać. W takim razie dlaczego tylu palaczy pozostaje przy swoim nałogu? Co sprawia, że tak trudno rozstać się z nikotyną?
Zawartość papierosa
Papierosy to nie tylko nikotyna, ale cały szereg szkodliwych substancji, zawierają ich nawet kilkaset. Zawierają wiele substancji smolnych, wśród których należy wyróżnić metale ciężkie, formaldehyd, cyjanek, węglowodory aromatyczne, estry kwasów tłuszczowych, pierwiastki promieniotwórcze, DDT, kadm, benzen, amoniak. Substancje te powinny budzić czujność każdego z nas, a to zaledwie początek bardzo długiej listy.
Wielu z nas postrzega papierosy jako tytoń i jest to prawdą. Jednak podczas jego uprawy stosuje się masę nawozów oraz pestycydów, które są następnie zawarte w papierosach. Podczas końcowego przetwarzania tytoniu dodaje się aromatów i innych substancji chemicznych, dbając nie tylko, o to aby papieros posiadał odpowiedni smak, ale również by się lepiej paliły.
Uzależniające działanie nikotyny
Pierwsze zaciągnięcie się papierosem zapewne u nikogo z nas nie należało do przyjemnych uczuć. Co więc sprawia, że sięgamy po papierosa po raz kolejny, aż w końcu zaczynamy wypalać paczkę lub więcej dziennie? Wszystko to jest sprawką nikotyny.
Organizm każdego z nas zawiera receptory nikotynowe. Nikotyna posiada zbliżoną budowę do naturalnie produkowana acetylocholina, odpowiedzialną między innymi za sterowanie mięśniami, kontrolę rytmu serca oraz zapamiętywanie. Dostarczenie nikotyny do organizmu daje palaczowi uczucie euforii, zwiększa zdolność koncentracji – jednym słowem działa jak acetylocholina. Kiedy spada poziom nikotyny zauważalne jest między innymi rozdrażnienie, problem z koncentracją, niepokój, zmęczenie, zaburzenie apetytu oraz snu. Palacz aby czuć się jak zdrowa osoba nie paląca musi dostarczyć kolejną dawkę nikotyny.
Nikotyna jako walka z nałogiem
Długi staż z nałogiem sprawia, że coraz trudniej się z nim rozstać. Aby złagodzić przykre objawy z jakimi zmagają się osoby rzucające palenie można skorzystać z nikotynowej terapii zastępczej. Nikotynę przyjmuje się w formie, pastylek do ssania, gum, plastrów inhalatorów lub tabletek. Celem terapii jest zmniejszenie szkodliwości palenia tytoniu oraz substancji w nim zawartych. Dzięki tej metodzie zmniejsza się stopniowo ilość dostarczanej nikotyny, co pozwala na stopniowe wyciszenie receptorów nikotynowych. Nikotyna jest w dalszym ciągu dostarczana jednak w coraz to mniejszej ilości. Organizm z biegiem czasu adaptuje się do mniejszych dawek, dzięki czemu objawy abstynencji są znacznie łagodniejsze.
Więcej informacji na temat metod rzucania palenia znajdziesz na WiecejMeskosci.pl
poniedziałek, 25 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
© Copyright 2024, Wszelkie prawa zastrzezone
Komentarze (0)