Wiadomości

  • 28 komentarzy
  • 10598 wyświetleń

Trzecia rocznica wyborów

Dwunastego listopada mija trzecia rocznica wyborów samorządowych, które odbyły się w 2006 roku. Przy tej okazji warto przyjrzeć się działaniom wybranych wówczas władz – które problemy lokalnych społeczności udało się im rozwiązać, a czego nie udało się załatwić – i dlaczego. To ostatni moment, aby w spokojnej atmosferze, bo jeszcze przed rozpoczęciem kampanii wyborczej, podsumować dokonania samorządów.

Zapraszamy do merytorycznej debaty o lokalnych problemach. To dobry czas, aby zastanowić się, jak lokalne władze radziły sobie z wyzwaniami przez ostatnie trzy lata.


Akacja pod patronatem Fundacji im. Stefana Batorego

 

Komentarze (28)

Generalnie - nie jest źle! Urzad miasta - wykonuje podstawowe rzeczy. Działają chyba za wolno ale bez większych wpadek. Moze mogli by zrobić więcej - ale wiąze się to z ryzykim ze moze coś po drodze nie wyjsc. Pracuja wspólnie pod bacznym okiem burmistrza i sekretarza. Powiat - jak to powiat - realizuje bieżące zadania (sprawa szpitala powoli rozwjazuje sie sama) szkoły średnie jakoś funkcjonują, drogi powiatowe powoli remontują. Sporo czasu poświęcają na udział w rożnego rodzaju uroczystościach - ale to już taka praca - jak zapraszaja - musi ktoś jechać. Gmina pokazuje kierunek - pozyskuje środki unijne, organizauje zycie w terenie - ogólnie wygląda ze wszystko jest OK. Moze za dużo jest kultu jednostki - a z tym jak wiemy mamy złe doświadczenie.

Szczególnie ta kadencja RM przebiega w spokojnej pełnej zrozumienia atmosferze.Jest idealna zgoda radnych w przyjmowaniu wniosków p. Burmistrza.Tak na dobrą sprawę to radni chyba nie są potrzebni w mieście?Gołym okiem widać szczególnie w okręgach wyborczych na osiedlu Południe że jest zastój inwestycyjny.A to co zostało zrobione np.asfalt na ul.Koszarowej to nie z inicjatywy radnych z tego okręgu a decyzja burmistrza i jego zastępcy.Panie radny M.Pani radna Z gdzie droga do bloków TBS,dlaczego ustalono tak horrendalne czynsze w blokach TBS(9zł /m2),co z ul.Krasickiego,ul Szpitalną i wiele innych jeszcze spraw nie załatwionych lub nawet nie poruszonych przez radnych.Śpijcie dalej.Życzę zdrówka.

do wyborca1: koniecznie musisz wystartować w wyborach.

a co z ciężkim wypadkiem przy pracy przy myciu okien w grajewskiej hali? UM umywa ręce, czy ma to być tajemnica?

Ludzie, co Wy tutaj piszecie o stabilizacji finansowej Szpitala????????
Pojęcia chyba nie macie w czym sprawa?????
Temat dla władzy z pewnością wyborczo wstydliwy???
Już NFZ ostro pojechał sobie po przekazywanej zaliczce, ukarał Szpital ponad 300 tys. karą za "eksperymenty medyczne ." a tuż tuż pojawi się oskarżenie państwowego wymiaru sprawiedliwości o zwrot bezpodstawnie naliczonych kwot.......
Ciekawe, co ORGAN na to???????
Kiedyś wyborcy powiedzieli do swojego ulubionego Sekretarza.....
... Towarzyszu, wyszedł Wam h....j z reformy.
Zadam więc pytanie otwarte, do Was Wyborcy.
Czy do swojej aktualnej władzy skierujecie teraz to samo pytanie?
I krótko, popieracie ich nadal????????
Do zobaczenia przy urnach, tym razem jeszcze wyborczych.

UM, nie życz mu tak źle. On sobie spokojnie usiadł i zaczyna się chwalić, a Ty pod młot go wciskasz. On i tak nie wystartuje, tylko chce dalej na fotelu przesiedzieć, więc widzi wszystko w linii OK. Zresztą gdzie pójść można, jak oprócz biur, wszystko jest albo będzie poniszczone, bo było albo będzie złe. A ludzie na bruku stoją i tam ma im być dobrze? Inna grupa bez perspektyw, za 800 zł cały miesiąc pracuje! No i kij w mrowisko przedwyborcze włożony. Zaczęło się! Za to sprzedawcy swoich głosów już się cieszą, że może tzw. wieczni radni, choć tańszą, kiełbaską ich poczęstują? Piwo postawią albo pończochy czy moherek dadzą. Nic tam, że potem na bruk i w zapomnienie pójdą, a od jednorazowej kiełbaski torsji dostaną. I choć mamy w kraju tylu samosprawdzalnych talentów na limitowane stanowiska, to dalej tak będzie, że wakat na aktywnego prezydenta leżeć będzie. W tym czasie o stanowiska pracy dla rodzin, których dzieci na chleb oczekują, nikt się nie troszczy. Choć, co niektórzy obiecaną ludowi Japonię, dla siebie stworzyli. Sytuacja przed wyborami i po wyborach, to taki stan jak przed ślubem i po ślubie. Aktualnie, Grajewo posiada wielu Radnych i urzędników rzeczywiście walczących o wyborców sprawy i powagę stanowiska pracy. Widzą swoje działanie nawet szerzej, nie tylko w swoich rejonach. Takich jak Oni, trzeba wybrać ponownie. Dla wyborców, przed późniejszymi decyzjami, nastał czas trudnych rozważań.

Do XYZ myślisz, że reszta społeczeństwa będzie ponosić koszty spłaty kredytu i utrzymania TBS-u? Nie podoba się to kup własnościowe bądź kup działkę i wybuduj własny dom. 9 zl za m. to horendalna stawka? Myśl. Weź kredyt na własne M i zacznij go spłacać, a pogadamy!

Ogólnie mówiąc sielanka dobrobyt w Grajewie oby tak dalej.Nie długo wybory wróci temat basenu. Co zbrobił wasz radny dla dla Waszego okręgu? Mój M.B znalazł żonie pracę w UM więcej nic.

DZIURA BUDŻETOWA JAKIEJ JESZCZE NIE BYŁO, MINIMALNE WYKORZYSTANIE FUNDUSZY UNIJNYCH(JESTEŚMY NA SZARYM KOŃCU STATYSTYK)

Kopirajter, pokaż tych radnych i urzędników o których mówisz, że " walczą o wyborców sprawy i powagę stanowiska pracy" oraz powiedz, co oni konkretnie zrobili dla Grajewa i jego mieszkańców. Radni, szczególnie ci, o których mówisz, że - "widzą swoje działanie nawet szerzej, nie tylko w swoich rejonach" winni być szczególnie w cenie i nie ma powodu aby ukrywać ich nazwiska. Tym bardziej, że inni forumowicze oceniają, że "Tak na dobrą sprawę to radni chyba nie są potrzebni w mieście?"

Ależ Jolu, to miejsce nie jest zsyłką na znane nam białe niedźwiedzie, a jedynie sugestią subiektywnego postrzegania. Z Twojej oceny wynika, że wszyscy urzędnicy, radni i choć nie wymieniasz burmistrza czy starosty, są źli. Podważasz mocno życie polityczne i ekonomiczne wielu struktur skąd wywodzą się, np. radni, zapominając, że mimo nieudaczników Grajewo wyrosło z długookresowej stagnacji. Dziś, mimo globalnie niekorzystnej koniunktury jest miastem rozwijającym się i posiada nie zaledwie 43 domy i 258 osób, ale ponad 22 tysiące mieszkańców. Ja mam inne zdanie i mówię nieco inaczej. Jeżeli wszyscy i zawsze są niepożądani, to skąd na zbliżające się wybory weźmiemy takich, którzy nas nie zawiodą. Jest to możliwe? Czy takich możesz już tu wymienić? Poza tym ja patrzę na świat, przez pryzmat zła i dobra, bo według mnie tak było i zawsze tak będzie. Przez moje sito widać, że mamy ludzi i takich, i takich. Podobnie jak my, Ty jesteś dobra, a ja jestem do bani. Gdybyśmy tu, wypowiadali się nazwiskami, powstała by burza zawiści, a nawet nienawiści. Jednak oprócz Ciebie Jolu, ludzie wiedzą, co się wokół dzieje. Proszę Cię jednocześnie, czytaj uważnie moje komentarze. Forum nie po to służy, aby stosować wyroki. Ono ma być sugestywne, a nie impertynenckie jak cały Zoil. Mimo rozbieżności pozdrawiam Cię po przyjacielsku.

Pani Jolu ja sam osobiście startowałem dwa razy do wyborów i przegrałem w walce ale ośmieszony zostałem a t z czystego powodu.Ponieważ śmiano się ze mnie do rozpuku z tego tytułu że ja nie chciałem żadnej diety, chciałem żeby moja dieta trafiała do szkoły dla cieci na posiłki. Każdy uważał to za mój chwyt marketingowy, ale jeżeli tak podchodzą mieszkańcy do uczciwych ludzi to mają takich jakich mają. Wybierają ludzi którzy w większości są tylko aby odwalić swoją kadencją i potem walczyc w różny sposób o wygranie wyborów w najbardziej nawet niekulturyalny sposób
Pozdrawiam i Panią, Pozdrawiam Szanowny POotal, jak również Pozdrawiam cała rzeszą czytających i poruszjących sprawy na forum

Do "dd;-uważasz że 700 zł miesięczna opłata za mieszkanie w TBSach to niska opłata?Nie wycieraj sobie gęby społeczeństwem.Widać że dzielisz społeczeństwo na mieszkańców bloków TBS i resztę.To jedno.Po drugie działalność radnych RM widać gołym okiem .Zero aktywności.Proszę podać chociaż jedną inicjatywę radnych.Po trzecie radny jest wybierany przez wyborców z danego okręgu.I nauczcie się raz na zawsze przyszli wyborcy, jeśli nie macie w radzie swojego przedstawiciela który chce pracować i jest konsekwentny w tym co robi i zyska poparcie na zasadzie kompromisu z innymi radnymi to taki okręg jest pomijany w podziale środków na inewstycje i remonty.Inna sprawa to pozyskiwanie środków z Unii Europejskiej.Tu wszystko zależy od urzędników a nie od radnych.Z poważaniem

Diety radnych powinny wynosić nie więcej niż 23,00zł. ( tyle co dieta w podróży służbowej ) za aktywny udział w sesji lub posiedzeniu komisji. Zobaczylibyśmy ilu mamy chętnych do pracy w radzie.

Szanowny/Szanowna XYZ proszę poczytać ordynację wyborczą poprzednich wyborów, ponieważ jest Pani/Pan w błędzie. Powodem to jest że nie wybierano radnych okręgowo a wszyscy byli wystawieni na liste w całym mieście i miasto wybierało ze wszystkich kandydujących, dlatego przykładowo radny zamieszkały na osiedlu Huta może "reprezentować" na radzie osiedle Szkolna i odwrotnie. Taki podział nie ma sensu ponieważ i ani jedna kombinacj ajak również i druga kombinacja nie pomoże bo co obchdzi radnego z osiedla Szkolna sprawa Huty? Jak również co obchodzi radengo z Huty sprawa osiedla Szkolna?
Wiesz że komuś wyda się to zakręcone, jak rownież moja wypowiedź chaotyczna ale proszę wziąć ordynacjęwyborczą a owegokresu i prześledzić ją.
Pozdrawiam serdecznie czytających i wypowiadających
Pozdrawiam serdecznie Portal
Klania się

Szanowny Andrzeju W. Niestety- xle Pan przeczytał ordynację. Radnych do RM wybierano w obwodach- kilka ich było, nie pamiętam ile- chyba 4.

Odnośnie szpitala. Margaret Thatcher - premier Wielkiej Brytanii w latach 1979-1990 - wyprowadziła swój kraj z kryzysu gospodarczego prywatyzując 50 % przedsiębiorstw państwowych. Zasady ekonomiczne mówią jasno - efektywność gospodarowania w firmach prywatnych jest o 40 - 45% wyższa niż w państwowych. W Grajewie i w Ełku mamy przykłady instytucji (będących własnością prywatną), które bardzo dobrze funkcjonują w branży zdrowotnej (korzystam z usług firm prywatnych nie płacąc ani grosza za leczenie). Najlepsi zarządzający szpitalem w Grajewie nie sprostają zadaniom jeśli będzie on własnością państwową. Szpital zawsze będzie kulał. Angażowanie się ludzi zbierających pieniądze na zakup nowego sprzętu to piękne działania - w instytucjach prywatnych nikt nie zbiera, a sprzęt jest.
Pozdrawiam i namawiam do zmiany formy własności szpitala.

Panie Andrzeju każdy komitet wyborczy a jest ich zawsze kilka wystawia na listę swoich kandydatów we wszystkich okręgach. Liczba głosów oddanych w danym okręgu na dany komitet przekłada się na liczbę radnych z najwyższą liczbą głosów z danego komitetu z danego okręgu.W czasie kampani wyborczej na ulotkach jest nazwisko i imię kandydata, nazwa komitetu , okręg wyborczy i nr na liście.Moje nazwisko nie figuruje w okręgu wyborczym np. Huty jak mieszkam na osiedlu południe.Więc od wyborców z mojego okręgu wyborczego zależy czy zagłosują na mnie czy też nie,obojetnie z jakiego bym nie startował komitetu wyborczego. Co do reszty ma pan rację. Bo może sie tak zdarzyć że żaden kandydat z okręgu z danego komitetu nie uzyska odpowiedniej liczby głosow i dany okręg nie będzie miał swojego przedstawiciela w Radzie Miasta.

Tak naprawde po zmianie ordynacji wyborczej o wyborze burmistrza, burmistrz uzyskał absolutną władze i Rada Miasta tak naprawde nie jest mu do niczego potrzebna.Chyba tylko jako ciało doradcze.Co prawda może podjąc uchwałe o ponownym wyborze ale musza byc ku temu naprawde powazne powody a i tak frekwencja zawsze nie dopisuje.My tego nie zmienimy chciałbym tylko zwrócic na ten fakt uwagę.

Andy Ty nadal uważasz że wyborcy to ciemny naród?Jasne jak słońce że to populistyczne hasło. Wiesz chyba że dieta i tak należałaby się Tobie jak miska psu,bo tak mówi ustawa o samorządach. Pozatym jaką gwarancję mieliby wyborcy że zrezygnowałbyś z diety jak już byłbyś radnym? Jak jesteś taki uczciwy to najpierw wygraj wybory ubiegaj się o wysoka dietę a pózniej jak już ją weżmiesz przekaż na jakis zbożny cel lub zasponsoruj swojego biednego wyborcę. Nie dajcie się nabrać takim populistom. To samo z basenem. Miasto nie wybuduje go z własnych środków. Dotacja na ten cel z Uni Europejskie jest tak samo prawdziwa jak to że za rok będziemy zarabiać wszyscy według potrzeb.Z poważaniem

Jeśli chodzi o fundusze unijne, to powinno być o niebo lepiej. To wielka szansa dla takich społeczności jak Grajewo. Dla przykładu: sąsiedni powiat zatrudnił specjalnie trzy osoby, których jedynym zadaniem jest pisanie projektów unijnych i pozyskiwanie funduszy- szczególnie ukierunkowanych na edukację i bezrobotnych. Ta inwestycji już zwróciła się z nawiązką. ALe trzeba chcieć.

Jasne że trzeba chcieć i potrafić.A w U.M bazuje się na pracownikach którym albo się nie chce albo nie wiedzą do końca jak.Pozyskać fundusze to jedno a wykorzystać je to drugie.Problemem jak już nie jest to wkrótce będzie jest wysypisko śmieci.Nic w tej sprawie się nie robi. Ktoś napisał że wszystko jest ok. I wszystko jest realizowane.No to mam pytanie. Dlaczego nie jest realizowana budowa hali sportowej przy szkole podstawowej nr4 na osiedlu Południe,na jakim etapie jest realizacja przebudowy skrzyżowania ul Kolejowej,Szkolnej. Piłsudskiego? Dlaczego do tej pory nie podjęto starań o budowie drogi do bloków TBSu, zaniechano planu uzbrajania terenu i budowy drogi na Przekopce,zaprzestano realizacji planu rewilatlizacji okolic jeziora Grejwy i Parku(slepe jeziorka)Co z drogą dojazdową do nowego osiedla za stadionem Terleckiego. Do tej pory nie widac żadnych prac na terenie pod nowy cmentarz. Wystarczy tych pytań bo i tak pewnie nikt nie odpowie.z poważaniem

ad.XYZ, ja Tobie odpowiem. Masz rację! Ta opieszałość mnie też nie zadawala!

a po co radny,wybrany z okregu os.Południe,który mieszka na centrum i nigdy nie zabiera głosu ?

do: niezadowolnony- dam Ci osobiście 100.000; zapraszam i rozwiąż wszystkie problemy w jedną kadencję, zrób porządek - bo tak to sobie wyobrażasz przecież! Podaj mi swoje Imię i Nazwisko i ja podpiszę z Tobą umowę cywilno-prawną i poczekam na efekty. Zapłacę za Twoją wiedzę i umiejętności.

100 tys., aż mnie łapka swędzi...Szkoda, że nie zabieram głosu. Masz tyle, żeby dać?

Mam i czekam na tych "mądrych" może wyjdę na "Palikota Grajewa" ale raz wreszcie zobaczę tych "ekspertów grajewskich" co maja plan na kazdą rzecz i kazdy probelm. Czekam!

Znów politycy mówią "Nie nasza wina, że nam nie wyszło, ale chcieliśmy". Wyborcy narzekają "Znowu nic nie zrobili". A co będzie na kolejnych wyborach - wybór jak zwykle - tych, co to dużo obiecywali i obiecują, a robią ile mogą... Politykom albo nie powinno się NIC płacić(wtedy sprawami politycznymi zajmowali by się ludzie mający na to czas i chęci), albo powinno się ich rozliczać z obietnic wyborczych, albo chociaż z czynów! I za drugą opcją obstaję. Coraz mniej podoba mi się Polska pełna hipokrytów, furiatów, oszustów, itp. Ech...

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.