piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 12383 wyświetleń

Targi w Szepietowie

W sobotę i niedzielę 19 i 20 kwietnia na terenach Agroareny Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbyły się XIV Wiosenne Targi Ogrodnicze. Szepietowskie targi  na które po raz czternasty swoją ofertę zaprezentowały firmy ogrodnicze i szkółkarskie z kraju i regionu, odwiedziło około 20 tysięcy osób.

 Do Szepietowa na Targi chętnie przyjeżdżają  wystawcy z całej Polski. Również w tym roku ponad 100 renomowanych firm z kraju: Gniezna, Mińska Mazowieckiego, Piotrkowa Kujawskiego, Chełmna, a także regionu oferowało swoje towary. Drzewa i krzewy ozdobne są elementami, które organizują przestrzeń w ogrodzie, a ich doskonałym uzupełnieniem mogą być byliny i rośliny cebulowe. Na targach w Szepietowie można nabyć różnorodne i wartościowe nasadzenia do naszych ogrodów.

Gospodarstwo Cztery Pory Roku Państwa Grzymałów oferowało swoim klientom bogaty wybór drzew i krzewów ozdobnych. Dla wymagających klientów, którzy  poszukują nowych odmian roślin, dzięki którym ich ogrody będą wyjątkowe i niepowtarzalne przygotowali bogatą ofertę drzew i krzewów liściastych. Na wiosenne targi do Szepietowa przywieźli głóg dwuszyjkowy, który może wzbogacić niejeden ogród, a także drzewo Platan klonolistny, który był hitem jesiennych targów i został wyprzedany już pierwszego dnia. „Zielony Ogród” Marii Poliwodzińskiej oferowało duży asortyment najnowszych odmian lilii, a także wielobarwne byliny i cebule kwiatowe. Rośliny cebulowe są bardzo cenną grupą roślin w ogrodach, gdyż zaczynają kwitnąć już wczesną wiosną i zdobią ogród aż do jesieni. Bogaty wybór cebul, bulw i kłączy kwiatowych oferowało Gospodarstwo Ogrodnicze „EDEN”. Dużym zainteresowaniem cieszyła się jabłoń rajska, sosna wejmutka oraz nowe, szczepione odmiany jałowców, klonów i berberysów.

 Na targach nie brakowało także sprzętu i narzędzi do pielęgnacji ogrodów, nasion kwiatów, warzyw i ziół. Bogato przedstawiono architekturę ogrodową; drewniane wyroby do wykorzystania przy urządzaniu miejsc rekreacyjnych w zagrodzie jak: altanki, pergole, ławeczki, stoliki i huśtawki. Firma Contractus z Sokółki prezentowała maszyny do pielęgnacji terenów zielonych marki John Deere.

 Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego od lat współpracuje z Łotewskim Ośrodkiem Doradztwa i Wsparcia Szkolenia Rolniczego. Specjalnymi gośćmi XIV Wiosennych Targów Ogrodniczych byli doradcy z Łotwy. 30-osobowa grupa doradców rolnych z Łotwy wraz z dyrekcją uczestniczyła w wiosennej imprezie w Szepietowie, a także spotkała się z doradcami PODR. Dużym zainteresowaniem cieszyło się zorganizowane po raz trzeci Forum Rolnicze, na którym poruszono aktualne tematy nurtujące podlaskich rolników. Forum otworzył Sławomir Gromadzki, dyrektor Podlaskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. W spotkaniu uczestniczyli dyrektorzy jednostek i organizacji związanych z rolnictwem, posłowie oraz najlepsi podlascy rolnicy.

W sobotę, pierwszego dnia targów odbył się wykład Ochrona roślin uprawowych a bezpieczeństwo zdrowotne konsumentów, a także prezentacja filmów instruktażowych z zakresu cięcia i ochrony roślin sadowniczych. Można było zobaczyć jak prawidłowo ciąć jabłonie, czereśnie oraz przeprowadzić wiosenną lustrację w sadach. W niedzielę przeprowadzony został pokaz florystyczny – Wiosną i dom rozkwita, na którym zainteresowani zapoznali się z niektórymi kwiatami, roślinami i materiałami używanymi we florystyce, a także poznali zasady układania kompozycji kwiatowych oraz najnowsze trendy w bukieciarstwie.

 Targom towarzyszył kiermasz rękodzieła ludowego. Wystawcy prezentowali oryginalne wyroby z drewna, słomy, wikliny, chrustu brzozowego itp. Na kiermaszu z książkami można było nabyć literaturę fachową i wydawnictwa PODR. Był duży wybór literatury dotyczącej zakładania i pielęgnacji ogrodów, ochrony roślin ozdobnych i warzyw oraz cięcia i formowania roślin.

W programie przewidziano również doradztwo w zakresie płatności bezpośrednich, funduszy na rozwój obszarów wiejskich i innych tematów związanych z rolnictwem, ogrodnictwem, ekologią i agroturystyką. Czynny był punkt informacyjny PODR, ARiMR, ARR, KRUS, Instytutu Ochrony Roślin.

 W niedzielę, drugiego dnia targów rozstrzygnięto konkurs na „Najatrakcyjniejsze Stoisko”. Komisja pod przewodnictwem Marka Skarżyńskiego zastępcy dyrektora PODR w składzie Irena Kaus, Alina Maciąg i Janina Włostowska za Hit Targów uznała tuję Szmaragd – najlepiej sprzedające się nasadzenie na tegorocznych targach. Tuja oferowana była na stoisku firmy EDEN Zdzisława Kaczyńskiego z Woli Zambrowskiej. Za „Najatrakcyjniejsze stoisko”, zaaranżowane w formie ogrodu, puchar dyrektora PODR otrzymało Gospodarstwo Rolne i Ogrodnicze „Cztery Pory Roku” Mirosławy i Jerzego Grzymałów z Łomży. Puchar dyrektora PODR za „Najbogatszą ofertą” przyznano Gospodarstwu Szkółkarskiemu Roberta i Anny Morzych z Siemiatycz. Zaprezentowana oferta wyróżniała się bogactwem odmian materiału szkółkarskiego liściastego i iglastego.

 W województwie podlaskim największe imprezy wystawiennicze odbywają się w PODR Szepietowo. Następna, na którą zapraszają organizatorzy to Zielona Gala połączona z obchodami jubileuszu 60-lecie doradztwa rolniczego w Polsce północno-wschodniej. Impreza odbędzie się w dniach 24-25 maja.

Serdecznie zapraszamy do zielonego Szepietowa.

Komentarze (6)

Tylko błoto po kolana

Dlaczego nie bylo informacji wczesniej ze mają sie odbyc takie targi

Dlaczego nie bylo informacji wczesniej ze mają sie odbyc takie targi

Bardzo ładnie tylko szkoda że nikt wcześniej nie napisał o tej imprezie frekfencja byłaby większa sam chciałem jechać tylko żw nie wiedziałem kiedy najlepszy przykład po co są nasze urzędy tylko po to żeby nas skubać

Ale przecież artykuł o targach był na e-grajewo PRZED targami-wystarczyło uważnie czytać:)

Słabo czytacie wiadomości,bo nformacja była.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.