Obok podstawowych materiałów wykończeniowych, w branży budowlanej szeroko stosuje się różnego typu taśmy. Produkty te wykorzystywane są w pracach remontowych, budowlanych i wykończeniowych, zarówno tych świadczonych przez profesjonalne firmy, jak i wykonywanych amatorsko w ramach odświeżenia wyglądu mieszkania. Jakie taśmy budowlane są najbardziej popularne? Do czego wykorzystywane są poszczególne z nich? Tego dowiesz się z naszego artykułu. Zapraszamy do lektury!
Istnieją różne rodzaje taśm, które wykorzystuje się w tym sektorze. Najpopularniejsze taśmy budowlane to:
Taśmy izolacyjne
Należą one do najczęściej stosowanych i najbardziej powszechnych taśm dla branży budowlanej, Wykorzystuje się je zresztą także w gospodarstwach domowych. Ich główna rola to zabezpieczanie i izolacja przewodów elektrycznych. Są niezastąpione przy przepaleniu lub urwaniu kabla czy w przypadku innych awarii elektrycznych. Świetnie zabezpieczają odsłonięte kable i przewody, z powodzeniem można je wykorzystywać też do innych zadań, np. do łączenia innych rozerwanych elementów.
Taśmy dylatacyjne
Ten typ taśm dla branży budowlanej stosowany jest głównie jako materiał wypełniający, zabezpieczający oraz amortyzujący. Taśma dylatacyjna przyda się do wypełniania złączeń i szczelin czy do uzupełniania ubytków roboczych. Jest niezastąpiona podczas wykonywania wylewek lub posadzek. Dzięki swoim właściwościom taśma ta stanowi doskonałą barierę chroniącą warstwę termoizolacji przed przenikaniem do niej wody pochodzącej z mieszanki cementowej bądź betonowej. Taśmy dylatacyjne mogą pełnić też rolę izolacji akustycznej i cieplnej np. pod panelami podłogowymi.
Taśmy maskujące (malarskie)
Podstawową funkcją taśmy maskującej jest ochrona malowanej bądź lakierowanej powierzchni przed przypadkowym zamalowaniem. Dzięki niej w bezproblemowy sposób można precyzyjnie pomalować poszczególne elementy powierzchni, a w razie potrzeby użycia różnych kolorów, zamaskować jej części. Maskujące taśmy dla branży budowlanej gwarantują proste krawędzie bez zacieków, użyć można ich do zamaskowania na czas remontu ram okiennych, listew przypodłogowych, framug, a także gniazdek elektrycznych czy włączników. Taśma malarska przyda się również do przymocowania folii ochronnej na czas remontu.
Taśmy naprawcze
Jak sama nazwa wskazuje, naprawcze taśmy budowlane służą do naprawiania wszelkich uszkodzeń, a poza tym również do łączenia różnych elementów instalacji hydraulicznych, rur czy przewodów. Można ich używać zarówno do metalu, jak i plastiku, ceramiki, szkła czy tkanin. Ich ogromną zaletą jest wodoszczelność, odporność na rozdarcie i wytrzymałość. Z uwagi na swoją uniwersalność, to nie tylko taśmy budowlane, z powodzeniem stosowane są bowiem w wielu innych branżach, a także w gospodarstwach domowych.
Taśmy dwustronne
Dzięki swojej niewielkiej grubości, taśmy dwustronne umożliwiają wykonanie wyjątkowo ścisłego połączenia klejonych za ich pomocą materiałów. Ten rodzaj taśmy, z powodzeniem używany także w domach, może posłużyć np. do podklejenia wykładziny lub dywanu czy przymocowania do ściany, także tej pokrytej panelami lub płytkami ceramicznymi, różnych lekkich przedmiotów, np. wieszaków, dekoracji, a także luster. Taśmy dwustronne nie są wykorzystywane tylko w budownictwie i w domach, ale m.in. również w branży meblowej.
Taśmy tynkarskie
Ten rodzaj taśm dla branży budowlanej wykorzystuje się do ochrony powierzchni przed uszkodzeniem czy zabrudzeniem w trakcie wykonywania prac tynkarsko-murarskich. Taśma tynkarska może posłużyć także do odcinania tynków, w zależności od potrzeby dając efekt ostrych linii lub też łagodnych przejść. Charakteryzuje ją bardzo dobra przyczepność, dzięki czemu można używać jej na różnych podłożach: kamieniu, cegle, betonie, drewnie, chropowatych tynkach czy gładkich powierzchniach ścian.
Jak łatwo można dojść do wniosku, nie sposób wyobrazić sobie branżę budowlaną bez różnego rodzaju taśm. Zastanawiasz się, gdzie kupić dobrej jakości taśmy dla budownictwa? Warto skorzystać z oferty hurtowni Opak-System, tam znajdziesz wszystkie taśmy opisane w naszym artykule.
sobota, 23 listopada 2024
piątek, 22 listopada 2024
Komentarze (0)