Warto przeczytać

Szybka pożyczka - co to jest?

Szybka pożyczka potrafi uratować niejedną podbramkową sytuację finansową. Musisz wymienić zepsutą lodówkę, naprawić auto czy pilnie kupić lekarstwa? W każdym z tych przypadków możesz wspomóc się środkami z szybkiej pożyczki. Taki produkt możesz wziąć w 100% online, a pieniądze wpłyną wprost na Twoje konto bankowe


Czym jest szybka pożyczka?

Szybka pożyczka to produkt finansowy, który polega na tym, że od firmy pozabankowej pożyczasz pieniądze, a potem musisz je spłacić. W zależności od wybranej opcji - jednorazowo albo w ratach. Można wziąć szybką pożyczkę bez wychodzenia z domu, co oznacza, że wszystko załatwia się przez internet – od znalezienia oferty aż do otrzymania środków na swój rachunek.

Nazwa szybka pożyczka pochodzi od tego, że wniosek jest rozpatrywany naprawdę błyskawicznie. Decyzję często można otrzymać wcześniej niż w banku. Dlatego szybkie pożyczki bardzo dobrze się sprawdzają, jeśli potrzebujesz sfinansować pilny wydatek.


Skąd wziąć szybką pożyczkę?

Szybkie pożyczki są udzielane przez internet i właśnie tam możesz je znaleźć. Co trzeba zrobić? Najlepiej zacząć od wpisania hasła „szybkie pożyczki” w internetową wyszukiwarkę. Wyświetlą Ci się firmy, które taki produkt mają w ofercie. Warto otworzyć kilka stron z pierwszej strony wyników wyszukiwania i sprawdzić, jaką kwotę, na jaki okres i na jakich warunkach można wziąć w danych podmiotach szybką pożyczkę.


Na co trzeba uważać, biorąc szybką pożyczkę?

Po pierwsze trzeba pamiętać, że szybka pożyczka to tak jak kredyt, zobowiązanie finansowe. Dlatego trzeba potraktować sprawę poważnie i pamiętać, że pożyczone środki trzeba oddać w umówionym terminie.

Po drugie, pamiętaj, aby sprawdzić wiarygodność pożyczkodawcy. Zobaczyć, czy jego firma widnieje w Krajowym Rejestrze Sądowym, czy należy do stowarzyszeń branżowych oraz jakie są o niej opinie klientów.

Po trzecie, mierz siły na zamiary, czyli pożycz tylko tyle, ile potrzebujesz na konkretny cel. Im więcej pożyczysz i im dłużej będziesz korzystać z tych pieniędzy, tym łącznie więcej będzie Cię to kosztowało.

Po czwarte porównuj oferty szybkich pożyczek i nie decyduj się na pierwszą lepszą. Warto sprawdzić koszty różnych opcji, aby wybrać tę najtańszą.

Po piąte unikaj pożyczkodawców, którzy wymagają ustanowienia zabezpieczenia. Przykładowo, każą Ci się zdeklarować, że w razie problemów ze spłatą, musisz przepisać na nich własność swojego samochodu czy mieszkania. Zabezpieczeniem dla uczciwych podmiotów powinny być tylko Twoje dochody, które potwierdzasz wyciągiem ze swojego konta.


Konsekwencje braku spłaty szybkiej pożyczki

Jeśli decydujesz się na szybką pożyczkę online i podpisujesz umowę, to zobowiązujesz się do oddania zadłużenia w terminie. Jeżeli tego nie zrobisz, ale poinformujesz o problemach pożyczkodawcę przed upływem terminu spłaty raty, to wspólnie możecie dojść do porozumienia i przesunąć datę. Pamiętaj jednak, że będzie to rozwiązanie płatne.

Gdy nie opłacisz należności bez informowania o tym fakcie, to pożyczkodawca naliczy wyższą opłatę za opóźnienie. Każdy taki fakt jest również odnotowywany w Biurze Informacji Kredytowej, obniża Twój scoring i szansę na uzyskanie kredytu czy szybkiej pożyczki w przyszłości.

Jeżeli po otrzymaniu wzywających monitów do zapłaty, wciąż tego nie zrobisz, Twoja sprawa może zostać przekazana do firmy windykacyjnej, a Ty wpisany do rejestru dłużników, co uniemożliwi otrzymanie kolejnego produktu finansowego.

Jak widać, konsekwencje braku spłaty szybkich pożyczek są poważne i kosztowne. Lepiej więc dokładać wszelkich starań, aby długi oddawać terminowo.


Ile kosztuje szybka pożyczka?

Koszty szybkiej pożyczki będą zależały od oferty konkretnej firmy, ale też od pożyczonej kwoty i okresu spłaty. Najczęściej im więcej pożyczysz i na im dłuższy czas, tym więcej za to zapłacisz. Zazwyczaj koszty szybkich pożyczek składają się z kilku pozycji:

  • odsetek, czyli opłaty za pożyczenie środków,
  • prowizji, czyli kosztu rozpatrzenia wniosku (ta pozycja czasami jest nazywana opłatą przygotowawczą),
  • ubezpieczenia, które nie zawsze jest wymagane.


Pamiętaj, aby dokładnie sprawdzić, czy zapisane w umowie koszty są takie same jak w ofercie, którą otrzymałeś i czy nie zostały doliczone dodatkowe opłaty.


Jak dostać szybką pożyczkę?

Aby otrzymać szybką pożyczkę, trzeba złożyć wniosek internetowy.

Na większości stron jest dostępny kalkulator, który po zaznaczeniu interesującej Cię kwoty i okresu spłaty wyliczy szacunkową ratę i koszt pożyczki. Bezpośrednio na stronie internetowej możesz złożyć wniosek o finansowanie. Trzeba go uzupełnić swoimi danymi osobowymi, teleadresowymi i dochodowymi i na tej podstawie firma sprawdzi, czy może udostępnić Ci środki.

Następnie trzeba potwierdzić swoją tożsamość, również zdalnie, aby pożyczkodawca wiedział, z kim ma do czynienia i aby zapobiegać wyłudzeniom pieniędzy na dane innych osób.

Jeśli firma pożyczkowa oceni, że w Twojej sytuacji finansowej dasz radę spłacić pożyczoną kwotę, to wyda decyzję pozytywną i poinformuje Cię o tym mailem oraz SMS-em. Przez internet dostaniesz również umowę do podpisania i gdy to zrobisz, to na Twoje konto zostaną przelane pożyczone środki. Trzeba je potem oddać jednorazowo albo w ratach (w zależności od tego, jaką firmę wybierzesz) w terminie zapisanym w umowie.


Kiedy nie dostaniemy szybkiej pożyczki?

Czasami zdarza się tak, że Twój wniosek zostanie rozpatrzony negatywnie. Dlaczego? Przedstawiamy 7 najczęstszych przyczyn odmowy:

  1.  Za mało zarabiasz - wygląda na to, że Twoje zarobki są zbyt niskie, aby móc terminowo spłacać pożyczoną kwotę.
  2.  Nie masz udokumentowanych dochodów - nawet jeśli masz pracę, ale nie posiadasz podpisanej umowy, to Twoje zarobki nie będą uwzględnione podczas oceny zdolności do spłaty szybkiej pożyczki.
  3.  Nie mieszkasz na stałe w Polsce lub nie masz polskiego obywatelstwa - szybkie pożyczki mogą otrzymać osoby, które mają stałe miejsce zamieszkania na terenie kraju i są obywatelami Polski.
  4.  Nie jesteś w odpowiednim wieku - każda firma określa minimalną i maksymalną granicę wieku, kiedy można złożyć wniosek o szybką pożyczkę. Odrzucane są wnioski osób niepełnoletnich albo tych, które przekroczyły górną granicę (np. 70 - 80 lat).
  5.  Masz zbyt dużo zobowiązań - prawdopodobnie pożyczkodawca ocenił, że mimo posiadania dochodów obecnie spłacasz zbyt dużo kredytów i pożyczek, aby dać sobie radę z kolejną ratą.
  6.  Masz negatywną historię kredytową albo jesteś wpisany do rejestru dłużników - opóźnienia w spłacie zadłużenia pokazują, że nie jesteś rzetelnym płatnikiem i z dużym prawdopodobieństwem nie spłacisz szybkiej pożyczki.
  7.  Błędnie wypełniłeś wniosek - paradoksalnie taka przyczyna odmowy bardzo często się zdarza, dlatego zwróć szczególną uwagę czy adres, PESEL czy numer dowodu osobistego wpisałeś poprawnie, czy nie popełniłeś literówki w swoim imieniu, nazwisku czy nazwie pracodawcy.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.