poniedziałek, 14 października 2024

Kultura i rozrywka

  • 6 komentarzy
  • 10604 wyświetleń

Szopki kościelne w G-wie

Nieodłącznym elementem Świąt Bożego Narodzenia jest szopka. Dzisiaj, szopki tworzone są prawie we wszystkich krajach europejskich.

Począwszy od średniowiecza Franciszkanie, Dominikanie i Klaryski popularyzowali sztukę budowania szopki w Hiszpanii, Portugalii, Szwajcarii, Austrii, Niemczech i Polsce.

Podobnie jak w Polsce, dla uczczenia rocznicy narodzin Chrystusa, przedstawiane są sceny w stajence z Dzieciątkiem Jezus, Matką Boską i Świętym Józefem oraz osiołkiem i wołem. Scenka taka nosi nazwę Creche (żłobek, szopka).

Z Węgier np. pochodzą niezwykłe filcowe figurki i technika budowania szopek zwana przędzeniem słomy. W Irlandii szopki budowano z czarnego torfu. We Włoszech są bogato zdobione a na południu kraju, tworzy się figurki z pomalowanej terakoty robione przez całe rodziny lub rzemieślników. Prawie każda południowowłoska rodzina może poszczycić się kolekcją, gdzie sceny, postaci, kostiumy nawiązują do lokalnego kolorytu włoskiego.

Z Włoch, Bawarii, Austrii i Szwajcarii pochodzą też pięknie rzeźbione i malowane drewniane figurki jasełkowe. Niemieckie szopki, często zwane krippen mogą być wykonane wieloma technikami np. odlewane z metalu, z gipsu, z gliny czy wykonane z drewna. W wielu rodzinach niemieckich, tyrolskich i austriackich co roku tworzy się wielowarstwowe drewniane budowle tzw. drewniane wieże, przystrojone maleńkimi figurkami, które obracają się w blasku zapalonych świec.

W Grajewie szopkę obejrzeć można jedynie w kościołach lub w szkołach na okolicznościowych przedstawieniach.

Szopki w Grajewie:
foto 1- kościół pw. Świętego Ojca Pio
foto 2- kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy
foto 3- kościół pw. Trójcy Przenajświętszej

e-Grajewo.pl

niedziela, 13 października 2024

Miejski Dzień Seniora

niedziela, 13 października 2024

"Przy kawie i muzyce"

Komentarze (6)

W Trójcy Przenajświętszej to dopiero szopka! Idźcie zobaczcie...brawo księże Tomaszu podziwiam, podziwiam!

nowłaśnie czemu nie pokażecie szopkiw w kościele TRÓJCY PRZENAJŚWIĘTSZEJ tam to jest szopka z prawdziwego zdażenia idźcie i zobaczcie

typowa katolicka ciemnota...

W fotkach jest szpoka z kościoła p.w. Trójcy Przenajświętszej- zgadzamy się, jest świetna!!!!

Nareszcie w Kościele pw. Trójcy Przenajswietszej szopka nie jest ukryta w nawie bocznej.
Jest urocza, przemyslana artystycznie. Świetny pomysł !!!!
Gratulacje!!!!

Ja nie widzialm na wlasne oczy tego ale sie ciesze ,ze tak jest w grajewie jak ktos tego nie straci to nie doceni jestem ze granica i docenim to co tam jest bardzo zmienilo sie ulice tez sa udekorowane jest fajnie i milo .

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.