Pierwsze miejsce popasowe na Szlaku Konnym Puszczy Augustowskiej i Mazur już otwarte!
Szlak Konny Puszczy Augustowskiej i Mazur to najdłuższy w Polsce, bo ok. 400 kilometrowy, nizinny szlak jeździecki. Biegnie od leśniczówki Lipniak w Wigierskim Parku Narodowym przez Nadleśnictwa Suwałki, Szczebra, Płaska, Augustów, Biebrzański Park Narodowy, Nadleśnictwa Rajgród, Ełk i Drygały aż do jeziora Orzysz.
3. września na terenie Nadleśnictwa Rajgród dokonano uroczystego otwarcia pierwszego miejsca popasowego na szlaku, noszącego imię Nadleśniczego Nadleśnictwa Rajgród majora Wojsk Polskich Józefa Sienkiewicza. Miejsce to pozwala jeźdźcom i ich wierzchowcom na chwilę odpoczynku w urokliwym zakątku pośród rajgrodzkich lasów nad jeziorem Dreństwo. Składają się na nie zagrody dla zwierząt, stylowa wiata, wytyczone miejsce pojenia i pławienia koni, miejsce palenia ognia oraz drobna infrastruktura, ułatwiająca jeźdźcom wypoczynek. Wszystko z myślą o tym, by zachęcić pasjonatów turystyki konnej do przemierzenia Szlaku Konnego Puszczy Augustowskiej i Mazur.
Uroczystego otwarcia miejsca popasowego dokonał Nadleśniczy Marian Podlecki. Wręczono odznaki Toki oraz podziękowania osobom, które angażowały się w edukację historyczno-patriotyczną oraz popularyzowanie rekreacji jeździeckiej na Szlaku.
Uroczystości otwarcia miejsca popasowego zbiegły się z obchodami Święta Kawalerii Polskiej, stąd cała impreza nabrała kawaleryjskiego ducha. Celem uświetnienia uroczystości rozegrano sportowy rajd konny o Memoriał Leśnika Kawalerzysty mjr Antoniego Puszeta – patrona biebrzańskiego odcinka szlaku. W szranki stanęło 30 jeźdźców. Zwycięzcą rajdu został Wiktor Pawlicki na Odysie – para ta przemierzyła odcinek 12 km w czasie najbliższym normy.
Rajdowe zmagania ściągnęły nad Dreństwo wielu zainteresowanych, w tym przedstawicieli środowisk jeździeckich, samorządowców, leśników oraz innych miłośników koni. Chętni mogli wziąć udział w Konkursie wiedzy hipologiczno - kawaleryjskiej – na zwycięzców czekał pluszowy łoś oraz przejażdżka prezydenckim zaprzęgiem. Dla dzieci i młodzieży Nadleśnictwo przygotowało różnorodne quizy edukacyjne, natomiast Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Białymstoku przeprowadziła kampanię przeciwpożarową pod hasłem “Świadomi zagrożenia”. Do późnych godzin wieczornych trwała wesoła biesiada przy ognisku.
Nadleśnictwo Rajgród serdecznie zaprasza wszystkich chętnych do korzystania z nowo otwartego miejsca popasowego. Mamy nadzieję, że wydarzenie z 03. września stanie się precedensem i na szlaku zaczną pojawiać się kolejne miejsca tego typu.
A. Kicińska
środa, 11 grudnia 2024
niedziela, 8 grudnia 2024
© Copyright 2024, Wszelkie prawa zastrzezone
Komentarze (0)