sobota, 29 stycznia 2022

Wiadomości

  • 6 komentarzy
  • 11929 wyświetleń

Szkoły zostają !

W dniu 18 lutego 2008 roku w sali konferencyjnej Urzędu Miejskiego w Rajgrodzie odbyło się wspólne posiedzenie stałych komisji Rady Miejskiej. Otwierający obrady przewodniczący przywitał gości i licznie przybyłych przedstawicieli społeczności wsi, sołtysów z terenu obwodów szkół, dyrektorów Szkół Podstawowych w Bełdzie, Woźnejwsi z siedzibą w Karczewie i w Rajgrodzie oraz Zarząd Oddziału ZNP w Grajewie.

Na wstępie radni przegłosowali kilka projektów uchwał, jednak analiza i zaopiniowanie kolejnych - w sprawie zamiaru likwidacji Szkoły Podstawowej w Bełdzie oraz Szkoły Podstawowej w Woźnejwsi z siedzibą w Karczewie - wzbudziły wiele emocji. Projekt zakładał, że dzieci z zamkniętych podstawówek przyporządkowane zostana do SP w Rajgrodzie. Jak łatwo się domyślić przeciwni temu byli dyrektorzy szkół oraz Rady Rodziców.

Głównym powodem takiej dyskusji – jak mówił Burmistrz Rajgrodu Czesław Karpiński – jest fakt, że miasto nieustannie dokłada do utrzymania szkół ze środków budżetu. Istotne jest również to, że z roku na rok uczęszcza do nich mniej dzieci, a my szukamy oszczędności.

Analizę i ocenę warunków funkcjonowania tych dwóch najmniejszych szkół na terenie gminy przedstawił sekretarz Miasta. Wziął on pod uwagę ilość oddziałów, uczniów i etatów nauczycielskich w poszczególnych szkołach, dowóz uczniów, dożywianie oraz ponoszone koszty utrzymania.

Na pytanie, czy Szkoła Podstawowa w Rajgrodzie poradziłaby sobie z ewentualnym pomieszczeniem uczniów i czy jest na to przygotowana odpowiedział dyrektor Arkadiusz Klimaszewski – Szkoła pomieści 14 oddziałów, jeśli wykorzystamy budynek po byłym przedszkolu. W tej chwili w szkole jest 13 pomieszczeń, z tym, że w dwóch mogłyby uczyć się klasy 18-osobowe,  24 osób już nie będą w stanie zmieścić.

Zabierając głos obecny na posiedzeniu prezes ZNP w Grajewie Antoni Dąbrowski powiedział m.in. – Przypomnę sytuację z przed kilku lat, kiedy zlikwidowano pięć szkół a efekt prawdopodobnie nie zaspokoił oczekiwań. Tu przytoczę zdanie, byłego burmistrza Rajgrodu: "Panie prezesie jak to jest, że zamknęliśmy tyle szkół, mieliśmy mieć tyle oszczędności, a nie mamy!". W odpowiedzi padło : "Owszem, ale Pan stworzył dodatkową linię sieci transportowej na terenie gminy." W tej analizie brakuje mi właśnie całkowitego kosztu dowozu. Proszę o tym pamiętać, bo ten się na pewno zwiększy.

Po wysłuchaniu opinii E. Tokarzewskiej i E. Piekut - dyrektorów SP Bełda i Woźnawieś, rodziców, sołtysów i radnych, nastąpił moment najważniejszy – głosowanie radnych.

Projekty uchwał o likwidacji szkół zostały zaopiniowane negatywie – radni na sesji prawdopodobnie zdecydują, że szkoły w Bełdzie i Karczewie nie zostaną zamknięte.

Patrycja Łepkowska, e-Grajewo.pl

Komentarze (6)

BARDZO MĄDRA DECYZJA!

Nie ma tego złego, co by na Tuska nie wyszło!

I tak trzymać,oby te szkoły nigdy nie zostały zamknięte.

Brawo - .., za mądrą decyzję.

Mądra decyzja nie ma tego złego co by na polityke nie wyszło


Czy szkola podstawowa w Rajgrodzie zostala przebudowana? Dyrektor mowi,ze jedna izba szkona zmiesci 18 dzieci,a 24 juz nie zmiesci;moze jakos inaczej dzieciaki siedza teraz. Gdy ja zaczynalem nauke w szkole podstawowej w Rajgrodzie bylo nas 42. Nie mozna bylo podzielic ,poniewaz klasy bylyby za male. Z pewnoscia ogromna uciazliwoscia jest dojezdzanie od szkoly zwlaszcza w zime,ale z drugiej strony dzieci w wiekszych miastach dojezdzaja miejskimi autobusami jeszcze dalej niz z Beldy do Rajgrodu. A poziom nauczania jest zwykle nizszy w malych szkolach,chociaz zdarzaja sie wyjatki.

Pozdrawiam serdecznie

Mirek Paczynski

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.