Wiadomości

  • 26 komentarzy
  • 15460 wyświetleń

Szkoła wyższa w Grajewie?

Szkoła wyższa w Grajewie?

     3 tygodnie temu pojawił się artykuł, a raczej pytanie burmistrza, co do utworzenia szkoły wyższej w Grajewie. Temat wywołał burzę, która jednak szybko przeszła znad grajewskiego nieba. Może jednak warto wrócić do tego tematu, aby by o nim nie zapomnieć...?

      Zdania były i są podzielone. Jedni uważają to za bardzo dobry pomysł, inni wręcz przeciwnie. Wyniki ankiety jednak są jednoznaczne, większość grajewian chce studiować w naszym mieście (aż 76%).  Skąd więc negatywne opinie? Wstydzimy się przyznać? Może w ankiecie udział brały tylko osoby, które są na tak? Komentarze pod ankietą nie były ujawniane, więc postanowiliśmy trochę popytać… Spotkaliśmy wiele osób, z różnym nastawieniem, poniżej ich argumenty.

     Halina Chojnowska, gospodyni, mówi: - Szkoła wyższa w Grajewie jest jak najbardziej potrzebna. Nie wszystkich stać na wyjazdy. Poza tym utworzenie Uczelni zwiększyłoby prestiż miasta. Oczywiście wszystko to pod warunkiem, że oferowane kierunki będą dostosowane do zapotrzebowania na rynku pracy.

     Justyna, uczennica Technikum Handlowego:  - Uważam, że jest to pomysł nietrafiony. Osobiście nie chciałabym studiować w Grajewie. Nawet, jeśli przygotowanie do zawodu byłoby dobre, to pozostaje jeszcze kwestia renomy, która w dzisiejszych czasach, nie ma się co oszukiwać, jest bardzo ważna. Pewnie niewielu pracodawców podeszłoby z entuzjazmem do kandydata na stanowisko, który ma ukończoną szkolę wyższą w Grajewie. Po drugie, zapewne dla młodej osoby, po czasie spędzonym w małej miejscowości,  studia  w większym mieście są nowym rozdziałem życia, wyzwaniem. Myślę też, że Grajewo ma ważniejsze wydatki niż budowanie wyższej uczelni.

     Przemek Czaplicki, student pierwszego roku Logistyki: - Stworzenie takiej szkoły w Grajewie nie ma przyszłości. Z pewnością  każdy, kto mógłby  pozwolić sobie na studia poza Grajewem  wybrałby inne miasto. Studenci nie jadą na studia tylko dla nauki, ale rozwijania się w innych aspektach. W większych miastach są większe możliwości, można rozwijać swoje zainteresowania. Tam młodego człowieka czeka lepszy start w życiu.

     Iwona, kelnerka: - W innych miastach o powierzchni podobnej do Grajewa  i o podobnej liczbie mieszkańców szkoły takie funkcjonują i mają się dobrze. Dlaczego więc nie spróbować tego u nas? Myślę, że byłby to duży krok naprzód.

     Ryszard Gajko, emeryt: - Każdy narzeka na Grajewo, że się nie rozwija, a gdy nadarza się taka okazja ludzie krytykują. Więc o co chodzi? Nie staramy się pomóc ,to chociaż później nie narzekajmy. Ja jestem jak najbardziej na tak. Kto wie co się stanie za parę lat z moimi wnuczkami? Uważam, że szkoła wyższa tu, na miejscu to dobra alternatywa dla wszystkich.

     Sylwia, fryzjerka: - W ankiecie kliknęłam "TAK". Kto by nie chciał nie musiałby pozostawać w Grajewie. To jednak szansa dla biedniejszej młodzieży i starszych, którzy nie mogli wcześniej podjąć nauki studenckiej, a teraz życie nie pozwala im na wyjazdy. Myślę, że na pewno znaleźliby się chętni.

     Z zebranych opinii można wywnioskować, że pomysłowi burmistrza bardziej przychylni są ludzie starsi oraz osoby nieuczące się obecnie. Młodzież raczej chce odmiany, szansy na nowe życie. Kto wie, czy to się nie zmieni, kiedy przyjdzie czas płacenia czesnego i czynszu za mieszkanie. Uczelnię zawsze  można zmienić, szkoła w Grajewie, która czekałaby z otwartymi ramionami to ciekawa propozycja / alternatywa.

Inga

Komentarze (26)

grajewo zawsze było ,jest i będzie na NIE.to już taki gatunek ludzi.

cóż zawsze można zawsze zrobić taką wylęgarnie papierków jak w Olecku........a wszyscy wiedza jaką ma opinie, każdy komu potrzebny jest papier kończy studia w Olecku.....

utworzenie szkoły wyższej w Grajewie jest bardzo dobrym pomysłem jestem jak najbardziej za:) sama studiuje i jak bym miała wybór studiować w Łomży czy w Grajewie bym wybrała Grajewo bo blisko i pozom nauczania by się napewno niczym się nie różnił

uczelnia współprcowałaby z inną uczelnią w Polsce i miała odpowiednią kadrę przecież Panie pracujące w szkole podstwowej nie uczyły by prawda? nie widzę problemu żeby np. dr z wydziału prawa wykładał w Grajewie z zakresu prawa cywilnego to czy jego wykład byłby inny od wykładu na przykład na wydziałe prawa w b-stoku zapewniam ,że korzystał by z tych samych żródeł (do Justyny)

abi, ledwie nauczyłeś się łączyć literki w słowa, a już opiniujesz uczelnię w Olecku. Twój sceptycyzm nie jest ani ludzki, ani tym bardziej merytoryczny. Jednak świadczy on o tobie, kim jesteś z natury. Jeżeli masz maturę w kieszeni, to bardzo polecam ci tę uczelnię.
Kasia, masz część racji, ale nazywając nauczycieli- Panie pracujące w szkole podstawowej- popełniasz etyczne przestępstwo, które nie poniża nauczycieli, tylko ciebie. Trzeba mieć odwagę, jak ty, aby pchać się na rektora, albo dziekana w uczelni grajewskiej.
Studia ukończone na uczelniach z renomą, UW lub UJ, dają wszechstronną satysfakcję. Studia w małych miejscowościach, nawet te na wysokim poziomie, zawsze będą deptane przez nietypowych sceptyków, lub są porównywalne do panny ze wsi i miasta…?

Może bardziej niż szkoła wyższa przydałaby się jak za czasów powojennych akcja likwidacji wtórnego analfabetyzmu wśród naszego społeczeństwa. Całkiem spora grupa Polaków nie rozumie co czyta, nie potrafi wypełnić prostego blankietu na poczcie, czy w banku, nie potrafimy w pamięci zsumować nawet prostego rachunku, nie potrafimy odczytać etykiety, czy instrukcji użytkowania itp.

jestem za utworzeniem! To dobry start w rozbudowie naszego miasteczka.

od dawna uważam, że powinna być w Grajewie Wyższa Szkoła- to pozwoli na rozwój Grajewa i zatrzyma, lub przyciągnie młodych ludzi. Jestem jak najbardziej ZA.

Pewnie, powinni otworzyć tu filię jakiejś uczelni wyższej. Po pierwsze to może młodzi ludzie nie uciekaliby do większych miast, może w końcu by się coś rozwinęło tu...ciekawe jak na to społeczeństwo? Bo do komunikacji miejskiej nie są przekonani, a też mógłby jeździć chociaż jeden autobus na godzinę...

Szkoda pieniędzy podatnika na kształcenie bezrobocia takie studia produkują bezrobocie, a nie fachowców, potrzebne są dobre szkoły zawodowe które by stwarzały szanse wykształcenia dobrych fachowców , bo dobry fachowiec znajdzie zawsze zatrudnienie z pozdrowieniem Grajewiak.

Wyższa szkoła złotego wieku, która zajmie czymś emerytów i nie będą zajmować się wielu niepotrzebnymi sprawami tylko nauczą się czegoś jeszcze.

wiadomo ze zaden młody czlowiek nie chce by utworzono w grajewie Wyższą uczelnię poniewaz rodzice bedą chcieli by tu studiowal,a nie wyjeżdzał.co nie jest im na rękę,poniewaz kazdy wie ze lepiej jest wyjechac z dala od rodziców i robic co się chcejednak niektórych nie stac,lub nie maja jak wyjechac na studia ponieważ mają dzieci.dlatego uważam ze jesli mozna to czemu by nie utworzyć takiej szkoły.

Trzeba próbować. Jak się nie spróbuje to nie będzie się wiedziało czy to wyjdzie na dobre czy nie. Popieram każdy pomysł na korzyść rozwoju Grajewa.

jestem za utworzeniem szko ły wyższej!!!a opinię o danej uczelni zawsze mają ci którzy jej nie ukończyli ,więc nie jest to opinia własna a powielana a to żadna opinia!!!!!!

Córka moja studiuje w Warszawie a mnie po prostu nie stać na studia. Pracuję zawodowo i chętnie podniosłabym swoje kwalifikacje a więc chętnie studiowałabym w Grajewie.

-Gdzie studiujesz?
-W Grajewie...

Jak to brzmi

czy studia są dla brzmienia ??? wystarczy obijać się w Warszawie albo B-stoku ...ale to brzmi!!!Student ma nauczyć się ,zdobyć wiedzę a nie afiszować się miastem .W W-wie prywatne uczelnie - aż się roi w indeksie od mgr a profesora taki student widzi na korytarzu a nie w auli! ale Warszawa............żałosne rozumowanie.

Ważni są wykładowcy, kierunek i poziom nauczania. Możesz studiować na "siorbonie" w Warszawce siorbiąc kawkę na wykładach i wciskać kity kumplom jaki to ty jesteś gość i cwaniak wielkomiastowy. W pół roku można zapomnieć o Grajewie i zacząć obrzucać miasto i miejscowe szkoły błotem, które dały dobre podstawy.

tak, tak i jeszcze raz tak

koniecznie filia uczelni ,fajna sprawa -studia w Grajwie jestenm za!!!!!!!

Slysze o dziesiatkach pomyslow w ostatnich latach a zaden nie jest realizowany.Ludzie,badzmy za kazdym z pomyslow,bo Grajewo w porownaniu z innymi miastami uwstecznia sie.Nie stacnas,kosztuje? To po co wybieralismy wladze miasta? Sa dotacje z Unii,ale za to trzeba sie wziac,zalatwiac,dzialac.A decydenci miasta co miesiac biora wyplate i jest im dobrze.

Też jestem jak najbardziej za uczelnią wyższą w Grajewie. Sama studiuję w B-stoku, ale znam osoby które chciałyby studiować ale nie mają możliwości. A chodzi m.in. o koszta i czas. Na pewno chętni by się znaleźli, bo co na miejscu to na miejscu :)

uwazam ze to dobry pomysl.sama bym skorzystala z takiej szkoly:)

studiowanie to już jest rutynowa czynność, a nie zdobywanie wiedzy, kwalifikacji. Poziom uczelni i tak zostawia wiele do życzenia, nie obniżajmy go jeszcze niżej. Wszystkie szkoły dla papierka typu Olecko, Ełk itd powinny zostać zlikwidowane

jestem za tym by w Grajewie byla wyzsza szkola poniewaz LO i jedno i drugie ma wysokie progi nauczania

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.