środa, 28 lutego 2024

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 11790 wyświetleń

Szkoła im. ks. Jana K. Kluka

Zespół Szkół im. ks. Jana Krzysztofa Kluka – tak od dziś brzmi pełna nazwa szkoły w Wojewodzinie. Uchwałę odnośnie nadania placówce imienia wybitnego badacza zjawisk przyrodniczych i społecznych jednogłośnie poparli radni powiatu grajewskiego.

O wyborze patrona szkoły zadecydowali uczniowie, rodzice, nauczyciele oraz absolwenci. W przeprowadzonych na przełomie września i  października br. ankietach większość z nich poparła pomysł nadania szkole imienia ks. Jana K. Kluka. Wraz z przyjęciem imienia zmieni się także sztandar i logo placówki.

 - Dziękuję serdecznie radnym za przyjęcie uchwały. Już dziś zapraszam na 16 czerwca 2007 roku, wówczas to odbędzie się uroczystość nadania imienia połączona z powszechnym zjazdem absolwentów. Pragnę poinformować, że jesteśmy w trakcie przygotowywania projektu sztandaru oraz logo szkoły - powiedział na sesji Karol Choynowski, dyrektor szkoły.   

Ksiądz Jan Krzysztof Kluk urodził się 13 września 1739 roku w Ciechanowcu. Od dzieciństwa wykazywał zainteresowanie naukami przyrodniczymi oraz wyraźne uzdolnienia do rysunku i miedziorytnictwa, otrzymał staranne i wszechstronne wykształcenie. W roku 1761 wstąpił do Seminarium O.O. Misjonarzy u Świętego Krzyża w Warszawie, które ukończył po dwóch latach nauki, otrzymując święcenia kapłańskie. W latach 1770-1779 ukazała się w Warszawie trzytomowa rozprawa autorstwa księdza Krzysztofa Kluka pod wspólnym tytułem „Roślin potrzebnych, pożytecznych, osobliwie krajowych, albo które w kraju użyteczne być mogą utrzymanie, rozmnożenie i zażycie”. Dzieło to stanowi w literaturze polskiej pierwsze kompendium wiedzy przyrodniczej, obejmujące całokształt zagadnień związanych z naukami ogrodniczymi, leśnymi i rolniczymi. Ksiądz Jan Krzysztof Kluk zmarł 2 lipca 1796 roku w Ciechanowcu, przeżywszy 57 lat

Więcej informacji na stronie www.wojewodzin.win.pl


e-Grajewo.pl

Komentarze (4)

Jaki związek ks Kluk ma ze szkołą w Wojewodzinie? Są chyba godni tego zaszczytu miejscowi patroni związani z tymi okolicami. Ten patron bardziej nadaje się na patrona seminarium niż placówki świeckiej wybudowanej w czasach wybitnie antyklerykalnych.

Do kmiecia : Gdybyś się w tej szkole uczył lub ją odwiedził to pewnie byś zauważył związki. Zachęcam do poznania sylwetki patrona i historii szkoły a wnioski nasuną się same.

Do Kmiecia: cos ci nie pasuje to odwiedz szkołe lub zajzyj na strone szkoly i zapoznaj sie z sylwetką ks. J.K. Kluka i zauważysz związki.

do *** jak w waszej szkole tak uczą jak Ty piszesz: to ja dziękuję.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.