niedziela, 14 kwietnia 2024

Wiadomości

  • 16 komentarzy
  • 13567 wyświetleń

Szczuczyńska targowica


        POWSTAJE PROFESJONALNE TARGOWISKO
       Od maja 2012 roku w Szczuczynie przy ul. Kolneńskiej (droga do Niedźwiadnej), trwają intensywne prace przy budowie nowoczesnej targowicy. Inwestycja objęta Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich uzyskała dofinansowanie w sumie 1 mln zł. Dodatkową kwotę 1, 9 mln zł uzupełni budżet Gminy. 
     Na ponad dwuhektarowym placu wykonano: prace ziemne, wzniesiono budynek administracyjno-biurowy o powierzchni użytkowej 208 m2, wykonano kanalizację sanitarną, deszczową, stopy fundamentowe pod dwanaście wiat handlowych oraz doprowadzono wodociąg. Ułożono 12 tys. m2 kostki brukowej pod parkingi, plac handlowy i chodniki. Teren targowicy ogrodzono panelami. Jest już wykonane przyłącze elektryczne. Aktualnie wykańczany jest budynek.
To przyjazne dla ludzi pod wieloma względami targowisko, posiadać będzie monitoring. Na tak nowoczesnym obiekcie targowicy będzie możliwe prowadzenie handlu nie tylko we wtorki, jak dotychczas, ale i w innych dniach tygodnia. W ten sposób powrócimy do tradycji.Oddanie targowicy do użytku, przewidziane jest na okres letni około pierwszej połowy 2013 roku. 

        TARGOWICA TYMCZASOWA

        W rejonie dotychczasowej Targowicy Miejskiej w Szczuczynie, mieszczącej się przy ul. Grunwaldzkiej, trwają zaawansowane prace przy powstającej tam obwodnicy miasta.
Z tych względów zaistniała konieczność przeniesienia transakcji handlowych z dotychczasowego placu w miejsce zastępcze.
      Od pierwszego wtorku miesiąca, czyli z dniem 4 grudnia 2012 r. handel odbywa się w rejonie ul. Sienkiewicza, Łąkowej, oczyszczalni ścieków i garaży. Tu, do czasu oddania nowej targowicy, zawierane będą dalsze transakcje pomiędzy sprzedającymi a kupującymi.
Przed oddaniem zastępczego placu handlowego został on zniwelowany i oznaczony.

      Pierwszy dzień targowy mieszkańcy powitali radośnie z powodu usytuowania placu w zaciszu terenu zabudowanego. Jednocześnie wyrażali wątpliwość, czy oby powstająca nowa targowica przy ul. Kolneńskiej, nie ma zbyt małej powierzchni. Natomiast niektórzy właściciele dość bogato rozbudowanych straganów twierdzili, że sytuacja w materii tego biznesu jest tak delikatna, że jeszcze dwa, trzy lata, a handel zaniknie. Na targ przyszli nawet ci, którzy zwykle niechętnie w nim uczestniczą. W rozmowach i  widocznym zachowaniu dużo osób wyrażało zadowolenie z umiejscowienia rynku. Innego zdania są właściciele garaży, którym pojazdami i materiałami zablokowano wyjazdy i wprowadzanie pojazdów.
      Targ przy temperaturze powietrza – 2° C, podczas miłych konwersacji towarzyskich, trwał dłużej niż zwykle.
  

           Tekst i foto: Stanisław Orłowski

Komentarze (16)

Popatrzcie na fotografę nr 11. Ten naprawiający opony nie ma miejsca u siebie na postój, ale wydano mu zezwolenie na prowadzenie takiego zakładu. On przy tej ulicy blokuje jak widać tą długą przyczepą i swoimi samochodem oraz tymi co przyjeżdżają cały plac, na którym była trawka, wyłamują znak drogowy, stawiają na przejściach. Sodoma, bo nawet na ścieżce, którą chodzili garażowicze, mechanik stawia swój samochód jak na swojej własności, a oni czepiają się po płocie albo ulicą chodzą. Dlaczego on nie płaci za użytkowanie tego placu.A może PŁACI to tylko gmina wie. Miasto o którym pięknie się wyrażacie wciąż nie szanuje ani zieleni ani ludzi. A Policja jak to policja nawet pałą nie walnie go.

Jakie są przyczyny wstrzymania prac przy nowej targowicy?

hehe ....ta platforma co tam stoi to jest komunalki ;)

Gratulacje dla osoby która wybrała nazwę ulicy - chyba pochodzi z tamtych stron bo nazwa jest beznadziejna. Dobrze że tej osoby już nie ma w rządach

Do HAnka o jakiej ulicy i nazwie piszesz? O co ci chodzi?

Hanka, to nie kurp wybierał tę ulicę. Jestem z Tobą. Dawniej popełniono błąd, bo Kolno jest za siódmą górą. To już lepiej; Ul. Cmentarna, Polna, a teraz Targowa, itp. Pozdrawiam Cię.

W związku z pytaniami o tempo prac na placu budowy Targowicy miejskiej informujemy, iż wykonawca tj. firma Zieja z Łomży do chwili obecnej wykonał zakres prac sięgający prawie 70%. Obecne spowolnienie prac spowodowane jest warunkami atmosferycznymi oraz oczekiwaniem na pełną przebudowę linii napowietrznych, które przebiegają przez teren parkingu. Już w przyszłym tygodniu, po zakończeniu prac dekarskich, rozpoczną się roboty wewnątrz budynku administracyjnego. Początkowo zakres prac pozwalał przewidywać ich czas na około dwa lata, jednak dzięki dobrej współpracy z wykonawcą ich zakończenie będzie możliwe już wiosna 2013 r. Roboty przebiegają bez żadnych przerw, które miałyby przyczynę po stronie wykonawcy czy też inwestora.

Czy może ktoś coś napisać na temat tych wędlin ( jak w smaku, czy są miękkie, jak cenowo, czy są co wtorek ) Pozdrawiam.

pokażcie mi choć jedną osobę co jest w Szczuczynie zameldowana przy ul. Kolneńskiej... nie ma?

do Alana Wedliny są stosunkowo tanie ale i smakuja jak tanie mieso Ja z tych wedlin najwieksza ochote miałbym na ta szatyneczke ktorej było tak zimno we wtorek !!!

To naprawdę ile procent wynosi dofinansowanie budowy targowicy ze środków UE. Ogłoszono,że pozyskano 75% . Teraz okazuje się, że ( razem z kosztami zakupu gruntu ) z budżetu gminy wydatek na tą budową wynosi ponad 2mln zlotych , co stanowi około 70% kosztów. To jak to naprawdę jest?

algis ja ci pokażę jak się spotkamy kto działa na tej ulicy. Podaj parametry. Taką ulicę, co się tobie nie podoba, niech Rada wymieni na inną np. ul. Spirydonowa, bo taki ruski burmistrz leżał na tamtym prawosławnym cmentarzu.
A zresztą, co wy z tą ulicą, niech będzie jaka jest i basta. Dobrze, że jest ulica na Kurpie Zielone i Białe

namiętny, aleś ty napalony. Ja też jestem za szatyneczką, podobała mi się, ale była zbyt wyziębiona. Tupała, stukała i nic. Pójdę we wtorek z kocem dla niej. Przyjdź, może się nie pobijemy.

@UM w Szczuczynie.
Obecne spowolnienie prac trwa już od początku września, warunki pogodowe w tym okresie też przeszkadzały? A może jest tak jak obiegowa plotka głosi, iż pieniążków zabrakło?
Linie napowietrzne były tam od dawna , przed zaczęciem budowy nie przeszkadzały?

Maksymalne dofinansowanie to 75 % kosztów inwestycji lecz nie więcej jak 1 mln. zł. Ze względu na określony termin zakończenia wykonawca nie ma powodów do pośpiechu.

przedsiębiorca; dofinansowanie inwestycji kwotą 1 mln złotych stanowiłoby 75% gdyby kosztowała ona 1 mln.333 tyś. złotych. Przy kosztach inwestycji w wysokości ponad 3. 100 tyś. złotych dofinansowanie to wynosi około 30% . Tak to wygląda "przedsiębiorczy" inwestorze.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.