poniedziałek, 25 listopada 2024

Warto przeczytać

Suszona lawenda - właściwości, suszenie, przechowywanie

Lawenda to roślina, która pięknie pachnie i wygląda. Często stosowana jest jako dekoracja w domach i lokalach gastronomicznych. Ale suszoną lawendę warto wykorzystywać także z innych powodów. Poznaj zastosowanie produktów z tej rośliny i naucz się ją przechowywać.

Lawenda suszona - właściwości


Lawenda ma intensywny aromat, który wykorzystuje się w aromaterapii, a olejek lawendowy ma zastosowanie również w kosmetyce. Główne właściwości, którymi odznacza się susz lawendowy to:

  • działanie uspokajające - zapach lawendy korzystnie wpływa na układ nerwowy, redukuje stres i poprawia samopoczucie;
  • poprawa jakości snu - inhalacja przed snem może sprzyjać głębokiemu i spokojnemu snu;
  • działanie przeciwbólowe - olejek stosuje się do masażu w celu złagodzenia bólu mięśniowego, bólów głowy (także migreny) czy spowodowanych napięciem;
  • przeciwdziałanie lękom i depresji - przyjemny zapach lawendy może działać relaksująco na umysł i pomagać w poprawie nastrój;
  • właściwości przeciwbakteryjne i przeciwzapalne czynią susz lawendowy skutecznym środkiem w pielęgnacji skóry. Wspiera leczenie trądziku, łagodzi podrażnienia skóry oraz wspomaga proces gojenia się ran i ukąszeń.


Lawenda to roślina, której zapachu nie lubią niektóre owady, m.in. komary i mole. Można ją więc powiesić w szafie czy przy oknie.

Jak suszyć lawendę?


Suszona lawenda to produkt, który można kupić gotowy. Jednak jeśli mamy dostęp do upraw, to bez trudu ususzymy ją sami. Można to zrobić na różne sposoby, m.in. w piekarniku, mikrofali czy suszarce do roślin. Te metody są szybkie, ale wymagają ostrożności. Trzeba uważać, żeby nie spalić rośliny zbyt szybkim ogrzewaniem.

Aby uzyskać piękny aromat produktu, najlepiej zastosować suszenie na powietrzu. Wystarczy świeże pęczki powiesić w suchym, ciepłym miejscu. Istotne jest zapewnienie dobrego przepływu powietrza - pęczki nie mogą być zbyt duże i muszą wisieć odsunięte od siebie. Takie suszenie trwa zwykle od kilku dni do nawet 2 tygodni. Lawenda suszona może być w workach papierowych lub tkaninowych. To zapobiegnie utracie aromatu.

Jak przechowywać suszone kwiaty lawendy?


Jeśli już mamy opakowanie lawendy suszonej, to możemy ją używać do naparów przez długi czas, jeśli tylko odpowiednio przechowujemy. Kwiaty lawendy trzymać należy w zamkniętym pojemniku w suchym i chłodnym miejscu. To zapobiegnie utracie aromatu. Lawenda suszona nie może być tłuczona i zgniatana.

Suszone bukiety lawendy można wieszać w domu, np. nad drzwiami. Lawenda suszona wykorzystywana jest też w lokalach gastronomicznych i sklepach. Jest tam idealna, bo wspaniale wygląda, pachnie, a dodatkowo odstrasza owady. To świetna dekoracja na lato.

Suszona lawenda - Sklep Secca


Adres firmy:  Ostrowska 557, 61-324 Poznań

Telefon:  +48 571 600 750
(poniedziałek-piątek w godz. 9:00-17:00)

Strona wwwhttps://secca.com.pl/

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.