piątek, 29 marca 2024

Wiadomości

  • 10 komentarzy
  • 15994 wyświetleń

Stracić pamięć?

     Kiedyś, kiedy jeszcze byłem chłopcem, a więc w czasach bardzo zamierzchłych, nie lubiłem uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego. I to w zasadzie z jednego powodu: Dyrektor podczas inauguracyjnego przemówienia (tak, wtedy byli jeszcze prawie wszędzie panowie dyrektorzy…) zawsze wspominał, że ileś lat temu rozpoczęła się druga wojna światowa, że Niemcy napadli na Polskę. To był przewidywalny i stały element każdego przemówienia na dzień 1 września. Oczywiście, wówczas o 17 września można było mówić wyłącznie w domu i to tylko wtedy, kiedy sąsiedzi nie podsłuchiwali lub byli dobrymi sąsiadami. Nie lubiłem słuchać o jakiejś wojnie, która była wtedy dla mnie na tyle realna, co baśnie braci Grimm…
     Dziś, jako człowiek od, wspomnianych wyżej, niepamiętnych czasów dorosły, zupełnie inaczej patrzę na tę kwestię. I myślę, że trzeba o wybuchu wojny pamiętać i mówić. Może niekoniecznie po to, żeby chwalić męstwo polskiego żołnierza, który osamotniony i tak był skazany na porażkę, ale aby wiedzieć, że ta ziemia i to miasto, w którym mieszkamy, przechodziły ciężkie dni, przy których nasze dzisiejsze problemy wydają się małe i drobne.
     Moja konstatacja nie oznacza, że nie czuję podziwu wobec postawy IX Pułku Strzelców Konnych, który w kampanii wrześniowej wykazał się wyjątkowym bohaterstwem, ale też poniósł ciężkie straty. Dlatego istnienie organizacji kultywującej działania tego pułku uważam za bardzo pożyteczne. Przypomnieć tutaj warto, że pułk stacjonujący w Grajewie jako jeden z nielicznych walczył do samego końca, gdyż brał udział w bitwie pod Kockiem (3-5 października 1939 r.).
     I jeszcze myślę, że my, grajewianie, zostaliśmy szczególnie dotknięci przez historię II wojny światowej. Podobnie jak większość miejscowości obecnego województwa podlaskiego znaleźliśmy się na krótko pod okupacją niemiecką, potem na dłużej pod rządami sowietów. Dla naszych przodków wojna wybuchła jeszcze raz – 22 czerwca 1941 r. Potem trzeba było leczyć rany zadane przez dwóch okupantów. Niektórych zresztą uleczyć się już nie dało – hitlerowcy bestialsko i bezpowrotnie zlikwidowali grajewskich Żydów. Dlatego za tak cenną uznaję wizytę potomków grajewskich obywateli wyznania mojżeszowego podczas wmurowania tablicy pamiątkowej w Grajewskim Domu Kultury.
    
    Czy lepiej pamiętać, czy może lepiej stracić pamięć? Pamiętać!!! Ale pamięć nie powinna zmuszać do nienawiści. Już kiedyś pisałem, że tak się ułożyły losy mojej rodziny, iż najwięcej krzywd doznała ona ze strony władzy sowieckiej. Mimo to z czystym sumieniem mogę przyznać, że nie czuję nienawiści do Rosjan, chociaż trudno mnie też określić mianem rusofila. Nie jestem też ani germanofilem, ani germanofobem.
     Zdaję sobie sprawę z faktu, że niektórzy ludzie w Polsce, a także w Grajewie, bardzo lubią głosić hasła nasycone nienawiścią, lubią szczuć, napuszczać jednych na drugich. Kiedy się znajdzie jakiegoś wroga, to wtedy łatwiej stworzyć poczucie zagrożenia, skupić ludzi wokół jakiegoś, nawet najbardziej absurdalnego programu. Znam w Grajewie takie osoby, które lubują się w destrukcji, burzeniu. Niektóre zakładają nawet stowarzyszenia…
     Na szczęście jest także Grajewska Izba Historyczna. Piszę „na szczęście”, bo docierały do mnie głosy, a zdaje się, że nawet je czytałem na forach, że GIH to trwonienie pieniędzy podatników. Nie zgadzam się z takim tokiem myślenia, a raczej bezmyślności. Jeśli nie wiemy, jaka jest nasza przeszłość, nie będziemy wiedzieli, kim jesteśmy i będziemy. Brak ciągłości szkodzi nie tylko gumie do żucia. No, chyba że ktoś koniecznie zechciałby naśladować Adama Stodolnego. Z czasów, kiedy był małym chłopcem. Hej!


Adam Stodolny

 

tylko w e-Grajewo.pl

Komentarze (10)

Proszę Panie Adamie! Może jakieś konstruktywne rzeczy wreszcie.

To ile ten antyamnezjacz rocznie kosztuje nasze biedne społeczeństwo, bo przepraszam różne są na amnezję lekarstwa. Proszę napisać ile GIH rocznie kosztuje! Niech mieszkańcy, którzy nie maja podstawowej infrastruktury - brak dróg, deptaków, basenu, mało miejsc w przeczkolach, zdewastowane centrum, szpital wymagający dofinansowania - sami ocenią czy jest to marnotrastwo czy nie! ..

Tak i co z tego, że bedziemy rozpamiętywać naszą tragiczną historię skoro nie potafimy wyciągnąć zadnych wniosków i doświadczeń na przeszłość choćby w kwesti sojuszy czy porozumień miedzynarodowych. Bo w razie nieszczęścia wszyscy wielcy bracia i siostry wypinają się na nas.

Panie Adamie, trudno dyskutowac o pamieci historycznej z ludzmi, ktorzy przed szkola chodza do "przeczkoli". Dla takich to rzeczywiscie zmarnowany czas i pieniadze.Dla nich historia to cos, co mozna nagiac do aktualnych potrzeb(vide:zjazd Solidarnosci), a tu ludziom brakuje artykulu pierwszej potrzeby:basenu. Rozum tu niepotrzebny, ani madrosc historyczna; powspominac mozna przy piwku na basenie

! - takie komentarze ,to tylko człowiek , który szacunku nie ma do historii własnego kraju może napisać.Każdy polak znać historie Polski powinien, by wiedział skąd pochodzi i gdzie zajdzie.Przeszłość buduje przyszłość. My Polacy mamy tylko 20 lat realnej niepodległości . A co wcześniej? 123 lata zaborów, dwie wojny światowe i pół wieku komunizmu.Docenimy co mamy i uszanujmy tych , którzy wywalczyli nam niepodległość.Problem jednak leży w tym , że tę niepodległość powoli tracimy, gdyż nasz parlament dostosowuje prawo polskie do prawa Unijnego. W ramach nowej Konstytucji , którą poparło 20% ludzi uprawnionych do glosowania, co jest w ogóle śmieszne, gdyż na początku mówi się ,że wszyscy uchwalamy, a tu jest raptem 1/5, Polska uznaje wyższość prawa międzynarodowego nad własnym i może scedować władzę państwową na rzecz instytucji międzynarodowych. To jak to nazwać? Utrata niepodległości, bo jeżeli obce prawo jest wyższe nad naszym, jeżeli obce władze mogą panować w Polsce, to już nie ma niepodległości.
Mam nadzieję ,ze ADm. doda tan komentarz. Z poważaniem

juz miałem, po raz pierwszy pochwalić za pomyśł i może za styl, ale końcówka mnie załamała, zchrzaniłeś Pan cały wcześniejszy tekst...

?? - dziękuję za zwrócenie uwagi przedszkolnej. Pozdrawiam

"Naród który nie szanuje swej przeszłości, nie zasługuje na szacunek"

(Marszałek Polski Józef Piłsudski)

OOoo heheh Grajewiak brawo brawo :) no szacuneczek masz u mnie człowieniu.Widzę tez sie nie opierdzielasz.O i to mi się podoba , widać że trochę w książkach posiedziałeś, a nie jak większość dzisiejszego społeczeństwa w TV i to co ludzie powiedzą.

Przypomniało mi się.Mój ŚP dziadek opowiadał mi jak jego ,też już nieżyjący sąsiad był w AK i wydawał ludzi nawet i swoich sąsiadów.Razem ze swoją bandą napadał i rabował ,a nawet i zabijał.Nikt o tym nie mówił, bo ludzie się bali.Po wojnie zrobiono z niego bohatera i odznaczali go tam medalami. Dostał wysoką kombatancką emeryturę i jak były te obchody 9PSK , to i on też brał udział jako ,,wielki'' żołnierz. Ale to tak na marginesie.

Proponuje w MDK-u wmurować tablicę ,obok tej ktura juz jest wmurowana i upamiętnia Grajewskich Żydów.PAMIĘĆ POLAKOM, KTÓRZY CIERPIELI Z POWODU RABUNKOWEJ GOSPODARKI MNIEJSZOŚCI ŻYDOWSKIEJ.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.