Dziś, choć trudno się już doliczyć, co nowego powstało i powstać może, wiadomo jest, że od roku 2010 rozpoczął się okres prężnej transformacji Szczuczyna. Z roku na rok miasto nie tylko – pięknieje. Regularnie, a nawet w tempie przyspieszonym się rozwija. Staje w szeregu coraz bardziej atrakcyjnych miejsc zarówno pod względem estetycznym, funkcjonalnym, gospodarczym, jak i zachęcającym do trwałego w nim zamieszkania.
Niezaprzeczalnie miasto przybierając nową szatę, zyskuje drugie życie. Powstało w nim wiele ważnych zmian, jak i całkowicie nowych obiektów, których jedynie przekorni nie doceniają. Wciąż trzeba mieć nadzieję, że w Szczuczynie powstać może jeszcze coś, co nas mile zaskoczy. Wszystko to leży w gestii determinacji realizowanej wizji osób z wigorem, trwale władnych w dążeniu do realizacji priorytetowych celów dla potrzeb środowiska i przy jego współpracy. Po odrzuceniu inercji, która zbyt długo przejawiała się w zadomowionej bierności, aktywność nowej generacji przejawia się w ambicjach i kreatywności, którą widzi się na co dzień.
Dziś każdy obiektywny mieszkaniec, telewizja, dziennikarz, dokumentalista, jest lub powinien być wzruszony rzeczywistością, bo miasto piękniejąc, wprost kwitnie. Przyjezdni Szczuczynianie mogą być niepotrzebnie smutni, bo to nie jest już - to samo miasto, które pamiętają sprzed lat wielu.
Szczuczyn po roku 1915 potem po 1945 i 1989 r. znalazł się w tak trudnej sytuacji, że zmierzać mógł do utracenia praw miejskich. Jego bujny rozkwit na przełomie XVII i XVIII w. został zdegradowany przez: przedwczesną śmierć S.A. Szczuki, wojnę północną, pożary, I wojnę światową, odebranie statusu powiatu i starostwa, II wojnę światową, rabunkowe sytuacje oraz zarządzanie jak obcym, nieustannie pauperyzowanym folwarkiem.
Po latach ogromnych wpływów „imigrantów” dziś jesteśmy sami w swoim jednolitym mieście. Oprócz wciąż istotnych finansów nikt z obcych nam nie przeszkadza w tworzeniu dobra społecznego i własnego pod każdym względem.
Dla ludzi nieustannie dążących do rozwoju północnego zakątka Mazowsza, w jakim położony jest Szczuczyn, należy się laurowy wieniec zwycięstwa – za wybitną troskę o przyszłość mieszkańców. Mimo wszystko jestem świadom, że prowadzący nas ku realizowanym nadziejom, nie zaprzestaną na działalności, a zadowoliwszy się pierwszymi osiągnięciami, nie spoczną na laurach. Dziękujemy wszystkim, dzięki którym Szczuczyn w trybie ciągłym się rozwija.
Można przypuszczać, że gdyby jego właściciel z XVII/XVIII w. w jakiś sposób o tym się dowiedział, byłby zachwycony, że jego założenia i pierwotne wysiłki dla silnej rangi umiłowanego Szczuczyna nie poszły na marne.
Przedstawiam jedynie kilka zdjęć sprzed dwunastu laty i kilka aktualnych, które to przynajmniej w minimalnym stopniu pozwolą dostrzec przekształcanie się struktury miasta między rokiem 2011 a 2023.
Foto i tekst: Stanisław Orłowski
___________________
Skorzystaj z usług platformy pośredniczącej, takiej jak Rentola.pl , aby znaleźć mieszkanie spełniające wszystkie Twoje oczekiwania. Platformy takie jak ta pozwalają przeglądać mieszkania do wynajęcia, gdzie można filtrować według wielu kryteriów, takich jak lokalizacja, cena, powierzchnia, liczba pokoi i inne. Dzięki temu będziesz mógł znaleźć mieszkanie, które spełni Twoje oczekiwania.
niedziela, 17 listopada 2024
piątek, 15 listopada 2024
Komentarze (0)