wtorek, 26 listopada 2024
poniedziałek, 25 listopada 2024
ma Pan rację - dawno widziałem pozostałosci po nagrobkach ( przy ul. KONSTYTUCJI 3 MAJA (
W Nr 3/2004 "Grajewskich Zeszytów Historycznych - Zapis" była poruszana kwestia nieścisłości dotyczącej likwidacji kirkutu żydowskiego i tego co się stało z nagrobkami. W wyniku dyskusji redakcyjnej stwierdzono, że fakt ten miał miejsce jeszcze w okresie II w.św. Wszystkich chętnych odsyłam do tego materiału.
Z drugiej strony przykro, ze mieszkańcy Grajewa nie pamiętają o jego wielokulturowości wynikającej z przygranicznego położenia aż do 19345 roku.
Odpowiadam Panu T. Dudzińskiemu:
Dyskusja redakcyjna niczego nie wyjaśnia, jeszcze po wojnie znajdowały się na kirkucie nieliczne macewy, które w trakcie budowy osiedla Broniewskiego wrzucano wraz z kośćmi do ogrodu moich rodziców. Jeszcze dziś można by odkopać jedne i drugie. Poza tym nie odniósł się Pan do nieprawdziwej informacji, że nie wiadomo, czy przeprowadzono ekshumację ciał. Ekshumację przeprowadzono przy pomocy koparek, a szczątki są tam, gdzie napisałem.
Zgadzam się z Panem, że mieszkańcy Grajewa nie pamiętają o jego wielokulturowości, ale ktoś skutecznie pozacierał ślady...
Pozdrawiam serdecznie
Apoloniusz B. Ciołkiewicz