Sprawozdanie z działalności Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz realizacji Miejskiego Programu Przeciwdziałania Narkomanii za okres od I do IX 2008roku
Zgodnie z art. 18 2 ustawy z dnia 26 października 1982r. o wychowaniu w trzeźwości o przeciwdziałaniu alkoholizmowi – dochody z opłat za wydawanie zezwoleń na sprzedaż napojów alkoholowych przeznacza się na realizację działań związanych z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych, które są określone w Miejskim Programie Profilaktyki i Rozwiązywania Problemów Alkoholowych oraz Przeciwdziałania Narkomanii przyjętym Uchwałą Nr XII/90/07 Rady Miasta Grajewo w dniu 28 grudnia 2007r.
Realizatorem i koordynatorem realizacji programu jest Pełnomocnik Burmistrza Miasta ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, który podejmuje szereg działań polegających m.in. na uruchomieniu procedur administracyjno-prawnych związanych z kierowaniem osób, którym zarzuca się nadużywanie napojów alkoholowych, na leczenie odwykowe. Redaguje on wnioski i uzasadnienia do Sądu Rejonowego w Grajewie w celu uzyskania orzeczenia o zastosowaniu wobec osoby uzależnionej obowiązku poddania się przymusowemu leczeniu odwykowemu w stacjonarnym zakładzie lecznictwa odwykowego lub innej alternatywnej formie leczenia. Ponadto motywuje do szukania pomocy i podjęcia leczenia z własnej woli. Utrzymuje stały kontakt z Sądem Rejonowym i Zespołem Kuratorów oraz Komendą Powiatową Policji.
Opis szczegółowy wykonywanych zadań:
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (MKRPA) działa przy Urzędzie Miasta Grajewo. Czynnie przeciwdziała alkoholizmowi i pomaga w wychodzeniu z uzależnienia poprzez podejmowanie czynności związanych z orzeczeniem o zastosowaniu obowiązku poddania się leczeniu od alkoholu w zakładzie lecznictwa odwykowego.
Postępowanie takie dotyczy osób, które zakłócają spokój i porządek publiczny, stosują przemoc fizyczną i psychiczną wobec najbliższych, powodują demoralizację dzieci i młodzieży w związku z nadużywaniem alkoholu. Wnioski o leczenie odwykowe najczęściej składają: policja, prokuratura, sąd oraz najbliżsi członkowie uzależnionego bądź osoby z sąsiedztwa. Po rozpatrzeniu wniosku Komisja uruchamia procedury, mające na celu wszczęcie postępowania sądowego zobowiązującego do leczenia. O zastosowaniu obowiązku poddania się leczenia orzeka sąd.
W okresie od stycznia do września 2008 r. Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych:
- wystąpiła z wnioskiem do Sądu Rejonowego w Grajewie o zajęcie stanowiska w leczeniu wobec 21 osób,
- zobowiązała 6 osób do uczestnictwa w zajęciach grupy terapeutycznej funkcjonującej przy Klubie „Zdrowie i Trzeźwość” w Grajewie,
- zawiesiła postępowanie w przypadku 8 osób,
Wobec 7 osób trwa postępowanie w sprawie.
Komisja opiniowała wnioski na sprzedaż detaliczną i gastronomiczną napojów alkoholowych. Opinie dotyczyły zgodności lokalizacji i limitu liczby punktów sprzedaży z obowiązującymi w tym zakresie uchwałami Rady Miasta.
Pozytywnie zaopiniowano 28 wniosków na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych w tym:
- o zawartości do 4,5% alkoholu (piwa) - 18 wniosków,
- o zawartości powyżej 4,5% do 18% alkoholu (wino) - 5 wniosków,
- powyżej 18% alkoholu (wódka) - 5 wniosków.
Pozytywnie zaopiniowano 12 wniosków na gastronomiczną sprzedaż napojów alkoholowych w tym:
- o zawartości do 4,5% alkoholu (piwa) – 5 wniosków,
- o zawartości powyżej 4,5% do 18% alkoholu (wino) – 4 wnioski,
- o zawartości powyżej 18% (wódka) – 3 wnioski.
Pozytywnie zaopiniowano 3 wnioski dotyczące sprzedaży napojów alkoholowych podczas organizowanych w mieście imprez.
Negatywnie zaopiniowano 3 wnioski na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych o zawartości powyżej 4,5% oraz 18% alkoholu, tj. wino i wódka – umotywowano to brakiem istniejącego limitu.
Informacje o przeprowadzonych kontrolach w punktach sprzedaży napojów alkoholowych:
Komisja wspólnie z Komendą Powiatową Policji oraz Strażą Miejską w Grajewie przeprowadziła kontrole w 28 placówkach ze sprzedażą detaliczną i gastronomiczną napojów alkoholowych.
Podczas kontroli sprawdzano przestrzeganie zasad sprzedaży napojów alkoholowych wymaganych przepisami ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi W trzech sklepach stwierdzono drobne uchybienia nie stanowiące podstawy do cofnięcia zezwolenia na sprzedaż alkoholu. Sprzedawcy byli informowani o obowiązujących zasadach sprzedaży alkoholu oraz o konsekwencjach nieprzestrzegania ww ustawy. W związku ze sprzedażą piwa osobie nieletniej cofnięto zezwolenie na detaliczną sprzedaż napojów alkoholowych zawierających do 4,5% oraz piwa w sklepie przy ul. Wojska Polskiego (decyzja z dnia 21.01.2008 r).
Do najważniejszych działań komisji na rzecz dzieci i młodzieży należy:
- prowadzenie profilaktycznej działalności informacyjnej i edukacyjnej, w zakresie rozwiązywania problemów alkoholowych i przeciwdziałania narkomanii, w tym prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych, a także działań na rzecz dożywiania dzieci uczestniczących w pozalekcyjnych programach opiekuńczo-wychowawczych i socjoterapeutycznych.
W świetlicy socjoterapeutycznej przy Klubie “Zdrowie i Trzeźwość” w Grajewie realizowany jest program profilaktyczno – edukacyjny przez psychologa dziecięcego – Bożenę Perkowską ( umowa-zlecenie).
Do świetlicy uczęszcza 35 dzieci z rodzin biednych oraz z problemem alkoholowym w domu.
Placówka ta :
- wspiera rodzinę w sprawowaniu jej podstawowych funkcji ( porady prawne i psychologiczne),
- współpracuje ze szkołą, sądem i innymi instytucjami w rozwiązywaniu ich problemów,
- prowadzi indywidualne programy nauczania (rozwój zainteresowań i pomoc w nauce),
- organizuje zabawy i zajęcia sportowe,
- zapewnia pomoc w zakresie rozwiązywania problemów zdrowotnych ( kierowanie do okulisty, logopedy...).
W ramach punktu konsultacyjnego, działającego przy Klubie „Zdrowie i Trzeźwość”, dla osób uzależnionych od alkoholu i ich rodzinom - za pośrednictwem Terapeuty Uzależnień z Ełku - udzielano bezpłatnych porad prawnych i terapeutycznych.
W szkołach podstawowych i gimnazjalnych na terenie Grajewa zrealizowano:
- 6 edycji programu profilaktycznego NOE II w czerwcu 2008r. Programem tym objęto pierwsze klasy szkół gimnazjalnych ( po dwie edycje w każdej szkole). Jest on kontynuacją programu NOE, który zrealizowany był w listopadzie 2007r.
W programie uczestniczyło 200 osób. Młodzież miała możliwość pracy w formie warsztatowej. Program ten pozwala zmniejszyć ryzyko inicjacji narkotykowej wśród młodzieży oraz uświadamia zagrożenia wynikające z korzystania ze środków zmieniających świadomość. Spotkania skierowane zarówno do uczniów, jak i do rodziców. Program składa się z trzech części: I –„Miłość rodzinna, II – Miłość partnerska, III – Być rodzicem. W Polsce program objął już kilkaset tysięcy młodych ludzi i kilkadziesiąt tysięcy pedagogów i rodziców. Jest on zaakceptowany przez specjalistów Ministra Zdrowia i Edukacji Narodowej jako dobra propozycja wychowawcza.
- 6 edycji programu profilaktycznego „Przeciw narkotykom – ku afirmacji życia” w czerwcu 2008r., w którym uczestniczyło 200 uczniów klas drugich szkół gimnazjalnych ( po dwie edycje w każdej szkole).
Program uświadamia i modyfikuje w kierunku zdrowego stylu życia oraz pozytywnego zachowania wobec zjawisk społecznych (telewizja, komputer, internet, gry hazardowe,, przemoc, sekty itd.).
W dniu 28 maja 2008r. w hali MOSiR w Grajewie odbył się finał powiatowy wojewódzkiego konkursu:„Nasze Bezpieczeństwo”. Konkurs zorganizowała Komenda Powiatowa Policji w Grajewie.
MKRPA od kilku lat współuczestniczy w ww przedsięwzięciu. Konkurs adresowany jest do uczniów klas V – tych szkół podstawowych. Impreza ta jest bardzo widowiskowym przedsięwzięciem, łączącym w sobie treści propagujące bezpieczny wypoczynek, a także zdrowy, sportowy i przyjemny sposób spędzania wolnego czasu.
W ramach współpracy Miejskiej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych z parafiami: Matki Boskiej Nieustającej Pomocy oraz Św. Ojca Pio w Grajewie 200 dzieci wzięło udział w półkoloniach letnich. Uczestnikom zapewniono liczne atrakcje m.in.: wyjazd na basen do Ełku i Augustowa, wycieczki, rajd rowerowy, seanse filmowe, zabawy przy ognisku i konkursy sportowe.
Letnie półkolonie trwały od 23 do 28 czerwca.
Jednym z głównych zadań w zakresie profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych i narkomanii jest prowadzenie pozalekcyjnych zajęć sportowych.
Trzech trenerów wychowania fizycznego prowadziło zajęcia rekreacyjno-sportowe (2x w tygodniu) w hali MOSiR dla 86 dzieci i młodzieży z tzw. grup ryzyka. Uczestników ww zajęć, wytypują pedagodzy szkolni.
Miejska Komisja Rozwiązywania Problemów Alkoholowych brała udział w:
- współorganizacji X Biegu Wilka, który miał miejsce w dniu 10 maja br.
Najmłodszym uczestnikom imprezy sportowej ufundowano słodycze.
- IV Powiatowym Turnieju Szkół Podstawowych z okazji Dnia Ziemi., który odbył się 29 kwietnia 2008r.
W trakcie turnieju została przeprowadzona kampania informacyjna dotycząca zdrowego stylu życia, wolnego od nałogów i uzależnień.
- festynie pn. „Jarmark Średniowieczny” zorganizowanym przez młodzież
i nauczycieli Publicznego Gimnazjum nr 2 w Grajewie. Festyn zorganizowano w związku z Dniem Dziecka dla wszystkich mieszkańców miasta.
- festynie rodzinnym „Serce za serce, rzecz za rzecz”, który miał miejsce na ternie Klubu Hades w dniu 15 sierpnia br.
- zorganizowaniu wycieczki dla 36 dzieci i młodzieży – uczestników świetlicy socjoterapeutycznej w dniu 28 sierpnia br. do Warszawy. Dzieci miały możliwość zwiedzenia gmachu Sejmu RP oraz Muzeum Powstania Warszawskiego.
Komisja systematycznie prowadzi działania informacyjno-edukacyjne przez upowszechnianie materiałów do prowadzenia zajęć wychowawczych i profilaktycznych w szkołach.
2008
Komentarze (0)