sobota, 25 czerwca 2022

Wiadomości

  • 3 komentarzy
  • 7348 wyświetleń

Spadek bezrobocia

Okres zimowy zbliża się nieubłaganie, skończyły się niektóre roboty sezonowe, ubywa ofert pracy. Sezon letni sprzyjał pracy dorywczej. Najczęściej poszukiwano osób do zbiorów owoców i warzyw. Nie brakowało też ogłoszeń z branży gastronomiczno – hotelarskiej i budowlanej. Chętni do pracy mogli znaleźć zatrudnienie na farmach, szklarniach czy budowach. 

Liczba bezrobotnych zarejestrowanych w grajewskim urzędzie pracy w końcu października br. wyniosła 3 017 osób. Porównując do poprzedniego roku obecna sytuacja na lokalnym rynku pracy przedstawia się korzystniej. Nastąpił spadek liczby osób bez pracy o 100, porównując z rokiem 2014 - o ponad 500. 

W stosunku do września br. w rejestrach urzędowych zapisanych jest obecnie o 10 osób mniej. Statystycznie to kobieta częściej niż mężczyzna pozostaje bez pracy. Zazwyczaj jest słabo wykształcona, nie posiada kwalifikacji zawodowych. Zwiększył się udział osób bezrobotnych w przedziale wiekowym 35 - 44 lat.

Spadkowy trend bezrobocia w miesiącach letnich pokazują dane z Głównego Urzędu Statystycznego. W powiecie grajewskim na koniec czerwca oraz lipca 2016 r. stopa bezrobocia wyniosła 16,6%. W kolejnych miesiącach odnotowano minimalny wzrost, w sierpniu i wrześniu do 17 %. To wciąż dużo, w województwie podlaskim są powiaty gdzie wskaźnik nie przekracza nawet 8 % (np. powiat suwalski 5,7%, wysokomazowiecki 6,6 %, bielski 6,6 %).

Najniższa stopa bezrobocia na koniec września została odnotowana w województwie wielkopolskim - 5,1%, najwyższa w warmińsko-mazurskim - 13,7%. w woj. podlaskim wynosi 10,5%.  Według danych urzędu statystycznego Unii Europejskiej stopa bezrobocia w strefie euro, po uwzględnieniu czynników sezonowych, wyniosła 10 %. Przeciętna stopa bezrobocia w 28 krajach UE to 8,5 %. Najwyższa była w Hiszpanii: 19,3 %, najniższa w Niemczech - 4,1 %, w Polsce niecałe 6 %.

Eksperci twierdzą, że zbliżający się okres zimowy i przedświąteczny sprzyja obniżeniu bezrobocia. Największe zapotrzebowanie na pracowników zgłasza się w handlu, firmach usługowych i logistycznych. Dorywczą pracę łatwo znaleźć przy pakowaniu prezentów, wykładaniu towarów w marketach lub w bezpośredniej sprzedaży ryb, świątecznych ozdób czy fajerwerków. Aktualnie w naszym "pośredniaku" królują oferty pracy dla  kierowców, posadzkarzy, sprzedawców i przy produkcji zwierzęcej.

e-Grajewo.pl


zobacz:
Oferty pracy XI 2016 r.

 

Komentarze (3)

niech wroca z zzagranicy,to sie okaze jaki jest stan faktyczny!!!!!

cenzura gorsza jak za komuny

lol, a nie zauważyłeś ponad miliona Ukraińców w PL ? Gdyby nie oni to bezrobocie byłoby 5% :)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.