poniedziałek, 24 czerwca 2024

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 10811 wyświetleń

Sokrates w ZSM nr 1

Od sierpnia 2005 roku Zespół Szkół Miejskich nr 1 w Grajewie bierze udział w programie europejskiej wymiany międzynarodowej pn. Sokrates Comenius, który ma na celu podnoszenie jakości kształcenia dzieci i młodzieży poprzez współpracę międzynarodową. Koordynatorem projektu jest ZSM nr 1, a partnerami szkoły z Litwy, Francji i Niemiec.

Projekt Comeniusa zakłada, że minimum trzy szkoły z trzech różnych krajów będą pracowały przez trzy lata nad wspólnym szyldem. Program obejmuje wizyty robocze w szkołach partnerskich (dwa razy w roku) oraz przygotowanie wspólnego produktu końcowego. Uzgodniony temat: „WASSER” (z niemieckiego: woda) ma m.in. uświadomić uczniom potrzebę oszczędnego gospodarowania zasobami wodnymi. Woda jest tematem ekologicznym, występuje w przeróżnych dziedzinach życia, w związku z tym nad projektem mogą pracować nauczyciele z różnych przedmiotów, to jeden z powodów wyboru tematu programu.

- Ten rok jest już trzecim rokiem naszej współpracy. Językiem roboczym jest niemiecki - jestem nauczycielem j. niemieckiego i szukałam możliwości zachęcenia dzieci do nauki tego przedmiotu. Poza tym chciałabym, żeby ta nasza nauka wyszła poza mury tej szkoły i granice miasta - mówi nauczyciel Małgorzata Koprowicz.

Pierwsze spotkanie w grudniu 2005 roku odbyło się w Grajewie na terenie ZSM nr 1, ponieważ jest to szkoła koordynująca cały projekt. Drugie spotkanie miało miejsce w Niemczech (Loccum), kolejne na Litwie (Wilno), potem Francja i znowu w Niemczech. W maju 2008 roku ZSM nr 1 zorganizuje ostatnie spotkanie zamykające przedsięwzięcie. Zostaną wtedy przedstawione efekty międzynarodowej współpracy.

- Bardzo ważne jest to, że dochodzi do kontaktu na dwóch poziomach: między nauczycielami i między uczniami. Takie spotkania pomagają dzieciakom uwierzyć we własne siły, uzyskiwać wiedzę. Ważne jest, że łamie się bariery i opory w rozmowach w języku obcym. W młodym człowieku można wykształcić otwartość na inne kultury, zwłaszcza jeśli chodzi o stosunki polsko - niemieckie. Takimi sposobami łamiemy stereotypy, jednak w starszych pokoleniach mocno usadowiona jest historia, a przecież teraz jesteśmy zjednoczoną Europą. Myślę, że przyszłość bez wojen, uprzedzeń, nienawiści należy do tych młodych ludzi. - tłumaczy M. Koprowicz .

e-Grajewo.pl

poniedziałek, 24 czerwca 2024

19-letni kierowca spowodował poważny wypadek

poniedziałek, 24 czerwca 2024

Wieści z KGW w Pieńczykowie

Komentarze (4)

W naszej szkole jest fajnie wszystko jest super.POZDROWIENIA DLA NuCZYCIELI PANA DREKTORA I INNY PRACOWNIKÓW ZSM nr.1 a szczególne poldrowienia dla pani od geografi i pani od jęz. niemieckiego

To jest nawet spoko tylko ze tak krotko:( Je nie wyjezdzalam, ale moi znajomi tak.
Fajna sprawa ja sie wiele nauczylam:D:D:D Powodzenia!
Pzdr dla Huberta:)

ten sokrates to niezła rzecz tylko szkoda ze tak malo osob wyjezdza w wymianie

czy ja cię znam cindy 19200

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.