poniedziałek, 2 grudnia 2024

Warto przeczytać

Słowenia jakiej nie znasz: magiczna wyspa, tajemnicze jezioro i monumentalne jaskinie

Słowenia to kraj, którego powierzchnia wynosi niemal tyle, ile województwo podlaskie. Mimo tych niewielkich rozmiarów, państwo to jest niezwykle ciekawe, bogate kulturowo i przyrodniczo, a jednak niedoceniane! Kiedy warto wybrać się do Słowenii i co koniecznie trzeba tam zobaczyć? Przedstawiamy kompleksowy przewodnik!

Kiedy jechać do Słowenii?

Klimat na Słowenii jest zbliżony do tego, który panuje w Polsce. Najcieplejsze miesiące to lipiec i sierpień – średnia temperatura wynosi wtedy około 23 stopni Celsjusza. Są to jednak wakacje, dlatego w wielu turystycznych miejscach jest dosyć tłoczno. Jeśli chcesz uniknąć tłumów i nie zależy ci na plażowaniu, wybierz się do Słowenii wczesną jesienią. Temperatura we wrześniu wynosi średnio 18 stopni Celsjusza - to wymarzona pogoda, aby zwiedzać ten urokliwy kraj.

Słowenia nie jest duża, łatwo więc przemieścić się z miejsca na miejsce, jeśli pogoda pokrzyżuje twoje plany.

Zwiedzanie Słowenii: Jezioro Bled

Słowenia to kraj, który może zachwycić - szczególnie jeśli zaczniesz zwiedzanie od Jeziora Bled. Roztaczający się w tym miejscu krajobraz jest po prostu bajkowy! To malownicze jeziorko z wodą w kolorze turkusu samo w sobie jest przepiękne, natomiast nie byłoby z pewnością tylu zachwytów nad tym miejscem, gdyby nie wyspa Bled z górującym nad nią kościółkiem i zamkiem. To miejsce jest magiczne również przez związane z nim legendy. Wiele lat temu na wyspie znajdowała się świątynia poświęcona bogini Ziwa, czyli patronce miłości. Obecnie na jej miejscu znajdują się kościół Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny, dzwonnica, plebania i mała samotnia.

Jak dostać się w to bajeczne miejsce? Jedyną możliwością jest przypłynięcie łódką, a następnie pokonanie 99 schodów.

Jezioro Bled nie ma na swojej linii brzegowej typowych turystycznych kąpielisk, ale można się tu wykąpać. Jest to czysta przyjemność, bowiem latem temperatura wody dochodzi tu nawet do 26 stopni Celsjusza! Wokół jeziora znajduje się także wytyczona trasa spacerowa, co stanowi nie lada gratkę dla miłośników trekkingu rekreacyjnego i jazdy na rowerze.

Zabytki z listy UNESCO: Jaskinie Szkocjańskie

Kolejnym zachwycającym miejscem w Słowenii są Jaskinie Szkocjańskie, czyli największy w Europie podziemny kanion, przez który przepływa rzeka Reka. Można w tym miejscu przejść mostem, który wisi nad przepaścią i ścieżkami wykutymi w skałach. Zwiedzanie Jaskini Szkocjańskich to z pewnością niezwykłe przeżycie – w tym miejscu można doświadczyć, jak potężna i nieokiełznana jest natura.

Atrakcja ta jest idealna dla całych rodzin – zarówno poziom trudności szlaku, jak i czas przejścia można dostosować do swoich możliwości.

Najpiękniejsze miasto Słowenii: Piran

Malowniczo zatapiający się w morzu cypel, na którego końcu leży przeurocze miasteczko Piran to kolejny powód, aby odwiedzić Słowenię. To niewielkie, ale niezwykle piękne miasteczko wybudowane w stylu śródziemnomorskim. Kręte, wąskie uliczki, a na nich liczne restauracje i kawiarenki sprawiają, że chce się tu po prostu zgubić. Nie brakuje w nim również zabytków! Największe wrażenie robią średniowieczne mury i górujący nad miastem kościół świętego Jerzego.


Dzikość serca nad Jeziorem Bohinj

Szukasz miejsca, którego większość turystów nie zdążyła odkryć? Przyjedź nad wciąż dzikie Jezioro Bohinj. To największe słoweńskie jezioro jest malowniczo położone w otoczeniu Alp Julijskich i Triglavskiego Parku Narodowego. Jest tu cicho i dziko – niezmącony spokój podkreśla nieruszona ludzką ręką przyroda. Chcesz odpocząć, zrelaksować się, pomedytować? To doskonały kierunek.

Stolica Słowenii: najważniejsze zabytki Lublany

Lublana to niewielkie miasteczko, w którym na każdym kroku mijasz zabytkowy budynek. Zwiedzanie miasta jest niezwykle przyjemne – jest ono bardzo przyjazne pieszym, a do tego niewielkie, co sprawia, że nie trzeba korzystać z komunikacji miejskiej. W planie zwiedzania warto uwzględnić takie zabytki jak:

  • Smoczy Most – jeden z symboli miasta;
  • hale targowe zaprojektowane przez Jože Plečnika, wybitnego słoweńskiego architekta;
  • Potrójny Most, również projektu wspomnianego architekta;
  • plac Prešerena i znajdujący się przy nim kościół Zwiastowania Pańskiego;
  • fontanna Robba;
  • Ratusz;

    Zamek w Lublanie (wejście do niego jest płatne, natomiast całkowicie za darmo można przebywać w jego otoczeniu i podziwiać go z zewnątrz).
    A jeśli chcesz skosztować najlepszej kiełbasy na świecie, odszukaj kameralną restaurację „Klobasarna”, która zlokalizowana jest w pobliżu katedry Świętego Mikołaja.

 

Szukasz destynacji na weekendowy wypad z dziećmi? A może chcesz wyjechać gdzieś niedaleko z drugą połówką, a Paryż wydaje się zbyt oczywisty? Zastanów się nad Słowenią! Ten niewielki kraj zachwyca naturą, zaprasza do odkrycia swojej wielowiekowej historii zapisanej w murach miast, a przy tym jest bezpretensjonalny i całkiem niedrogi! Z Polski południowej dotrzesz tu samochodem w kilka godzin, zaś lot z Warszawy trwa około 1,5 godziny.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.