Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa jest przygotowana do tegorocznej kampanii wypłat dopłat bezpośrednich. Rozpoczęła już naliczanie płatności oraz wydawanie decyzji administracyjnych. Na konta blisko 1,472 mln rolników trafi ponad 7,8 mld zł.
Zgodnie z Traktatem Akcesyjnym, za 2006 r. polskim rolnikom przysługuje 65 proc. unijnego poziomu dopłat, z czego 35 proc. z budżetu unijnego, 15 proc. zostanie przesunięte na ten cel ze środków przeznaczonych na rozwój obszarów wiejskich. Reszta pieniędzy będzie pochodzić z budżetu krajowego. Komisja Europejska podała, że kurs przeliczeniowy wynosi dla wypłat dopłat bezpośrednich za 2006 rok 3,9713 zł/euro, tj. będzie nieco wyższy niż w ubiegłym roku (1 euro - 3,92 zł).
Do ARiMR w tym roku wpłynęło od rolników ponad 1 mln 471 tys. 700 wniosków. Wypłaty dopłat rozpoczną się, tak jak we wszystkich krajach UE, 1 grudnia 2006 r., a zakończą 31 czerwca 2007 r. W pierwszej kolejności decyzje w sprawie przyznania płatności otrzymają producenci rolni, którzy złożyli wnioski w powiatach objętych klęską suszy. W całym kraju klęskę taką stwierdzono w 273 powiatach. W tym roku w powiecie grajewskim wnioski o przyznanie dopłat bezpośrednich złożyło 3800 rolników i producentów rolnych.
- Aktualnie finalizujemy wydawanie decyzji o przyznaniu dopłat bezpośrednich za 2006 rok. Do końca listopada wydaliśmy ponad 90 proc. decyzji dla rolników – informuje Krzysztof Zalewski, kierownik ARiMR w Grajewie.
Jak podkreślają urzędnicy Agencji tegoroczne wnioski wypełnione są wyjątkowo rzetelnie , nie stwierdzono także przypadków fałszowania dokumentacji np. zawyżania wielkości ziemi objętych dopłatami.
- Widać kilkuletnie doświadczenie rolników w wypełnianiu dokumentów, wnioski są wypełnione lepiej niż w latach poprzednich, w związku z czym mamy mniej pracy z ich weryfikacją. Rolnicy mają, również świadomość konsekwencji, jakie grożą za podawania nie prawdziwych danych, dlatego większość z nich wypełniając wnioski minimalnie zaniża powierzchnię - dodał kierownik ARiMR w Grajewie.
Stawki płatności bezpośrednich do gruntów rolnych za 2006 r., rodzaj płatności:
- Jednolita Płatność Obszarowa - 276,28 zł/ ha
- Uzupełniające Płatności Obszarowe - inne rośliny - 313,47 zł/ ha
- Uzupełniające Płatności Obszarowe do powierzchni uprawy chmielu - 962,75 zł/ ha
Adam Mazurek, e-Grajewo.pl
niedziela, 15 grudnia 2024
niedziela, 15 grudnia 2024
© Copyright 2024, Wszelkie prawa zastrzezone
Komentarze (0)