środa, 2 kwietnia 2025

Wiadomości

  • 14 komentarzy
  • 2722 wyświetleń

Seniorzy na emeryturze coraz chętniej pracują

Liczba pracujących seniorów, którzy  podlegali ubezpieczeniu zdrowotnemu z innego tytułu niż bycie emerytem w ciągu  ostatnich  dziesięciu lat zwiększyła się z 575,4 tys. do 872,6 tys. To wzrost  o 51,7 proc. Spośród nich 70 proc. podlegała również   ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym.


- Wśród aktywnych zawodowo emerytów przeważały kobiety, które stanowiły 58,1 proc. tej grupy. Wyjątek stanowi województwo śląskie, gdzie wśród pracujących emerytów przeważają mężczyźni, którzy stanowią 52,7 proc. tej grupy. Prawie 96,4 proc. pracujących emerytów to osoby w wieku 60/65 lat i więcej. Średni wiek zatrudnionych emerytów wynosi 67,5 roku, przy czym dla mężczyzn to 69,2 roku, a dla kobiet – 66,3 roku - informuje Katarzyna Krupicka, regionalna rzeczniczka prasowa ZUS w województwie podlaskim.


Najwięcej pracujących emerytów zamieszkuje województwo mazowieckie (16,4 proc.) oraz śląskie (14,1 proc.), natomiast najmniej – województwo opolskie, gdzie ich odsetek wynosi zaledwie 
2,3 proc.  Średnio na 1000 osób pobierających emeryturę 137 osób to pracujący emeryci. Najwięcej  z nich mieszka w województwie mazowieckim (166) oraz wielkopolskim (152), natomiast najmniej 
w województwach podkarpackim (91) i lubelskim (107). W województwie podlaskim na 1000 emerytów przypada 124 pracujących.

Rozkład terytorialny pracujących emerytów, wyrażony w przeliczeniu na 1000 osób zatrudnionych w gospodarce narodowej, kształtuje się w sposób odmienny. Najwięcej aktywnych zawodowo emerytów na 1000 osób pracujących w gospodarce narodowej zamieszkuje województwa: zachodniopomorskie (77), śląskie (75) oraz lubuskie (72). Z kolei najmniej emerytów aktywnych zawodowo znajduje się w województwie podkarpackim (45). W Podlaskiem  na 1000 osób zatrudnionych w gospodarce narodowej przypada 62 pracujących emerytów.


Wśród pracujących emerytów objętych ubezpieczeniem zdrowotnym najwięcej jest osób  zatrudnione na umowę o pracę, które stanowią 38,4 proc. ogółu tej grupy. Na prowadzenie własnej działalności zdecydowało się 29,6 proc., natomiast  seniorzy, którzy pracują na umowę zlecenia, to 26,0 proc. W przypadku pracujących emerytów podlegających także ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowym, zdecydowanie przeważają osoby  z którymi pracodawca zwarł stosunek pracy – stanowią one 59,2 proc., a osoby wykonujące  umowę zlecenia – 35,1 proc.


W jakich branżach emeryci najchętniej podejmują pracę?

Podobnie jak w ubiegłym roku, najwięcej pracujących emerytów znajduje zatrudnienie u płatników świadczących usługi związane z opieką zdrowotną i pomocą społeczną, gdzie pracuje 16,2 proc. emerytów. W każdym z 16 województw udział emerytów w tej sekcji  był największy i wahał się od 14,4 proc. do 20,5 proc.

 

Niektórzy mogą dorabiać bez żadnych ograniczeń

Emeryci, którzy osiągnęli powszechny wiek emerytalny (60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn), mogą uzyskiwać dodatkowe przychody bez żadnych ograniczeń. Ich świadczenie nie zostanie zmniejszone ani zawieszone, nawet jeśli dodatkowe zarobki będą wyższe niż 70 lub 130 proc. przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia. Jest jeden wyjątek od tej zasady: gdy ZUS podwyższył wyliczoną emeryturę do kwoty świadczenia minimalnego, która od marca tego roku wynosi 1878,91 zł brutto. W sytuacji, gdy przychód przekroczy wysokość podwyższenia do minimalnej emerytury, świadczenie za dany okres zostanie wypłacone w niższej kwocie, tj. bez dopłaty do minimum. 


Warto przypomnieć, że emeryci, którzy podejmują pracę i w związku z tym mają odprowadzane składki emerytalne raz w roku a także  po zakończeniu zatrudnienia, gdy nie zostało ono podjęte ponownie, mogą doliczyć te składki do swojej emerytury.

 

 

 

 

Katarzyna Krupicka 

 regionalna rzeczniczka prasowa ZUS województwa podlaskiego

 

Komentarze (14)

Jestem ciekaw czy ci wszyscy emeryci pracujący, by tak ich przenieśli do sprzątania to tak chętnie by pracowali.Wypić kawę i popisać na portalach w czasie pracy to żadna praca.Dajcie pracę młodym wykształconym po studiach.Na prawdę sobie poradzą nawet i lepiej od was.Zrozumcie ,że wy nie jesteście nie zastąpieni.

A taki był wielki krzyk jak podnoszono wiek emerytalny.

A jakie są w ogóle propozycje pracy dla emeryta, chętnie skorzystam

No właśnie i się nie dziwić że młodzi nie mają pracy i nie mają potem emerytury wypracowanej bo siedzą emeryci i sobie dorabiają zamiast siedzieć i odpoczywać w domu. Co za naród.

Powinni jeszcze podąć, w których zawodach emeryci podejmują pracę najrzadziej, tak ku ścisłości abyśmy mieli szersze pole do porównań.

Młodzi nie chcą ciężko pracować więc zazdroszczą emerytom którzy przepracowali już kilkadziesiąt lat.Trzeba zmienić emerytów przy kawie i na portalach.W większości oni nie zabierają pracy ,,młodym i wykształconym,,Chcą godniej dorzyć

Tak, dawajcie tych emerytów na produkcję, zobaczymy czy wyrobią normę czy zgon. Niech dalej pracują, dzięki nim będziemy pracować jeszcze dłużej, niech najpierw porównają zawody w jakich emeryci pracują i nie wrzucają do jednego worka wszystkich!

Najczęściej na emeryturze pracują ludzie w służbie zdrowia, bo tam są największe braki.
W szpitalu i przychodniach grajewskich jest dużo takich osób, tym bardziej, że wynagrodzenia zacne. Tam , gdzie nie ma specjalistów, łaskawym okiem patrzy się na emerytów, oby byli chętni.
W innych branżach pracownika już po 55 roku życia nikt nie chce zatrudnić.

Pracujący emeryci zarabiają na super wczasy, samochody, meble w stylu glamour dla dzieci, wnucząt i kolejne mieszkaniowe agencje towarzyskie :)))
To taka dzisiejsza arystokracja pomieszana z populizmem...

Jak osiągniesz wiek, to czym prędzej na emeryturę wysyłają, a pracuja tylko cI silni lud ie i to w innej okolicy

Na emeryturze jestem już od kilku lat. Wysokość emerytury nie powala ale starcza na życie. Uważam, że zabieranie pracy ludziom młodym, przed którymi cała masa obowiązków rodzinnych, mieszkaniowych, zdrowotnych to wielkie skur....ństwo.

Grzegorz mam 70 lat ale z takim kozakiem w pracy fizycznej możemy się spróbować.

Pracujacy emeryci to pielegniarki i nauczyciele oraz zajmujacy stanowiska w budzetowce.W biedronce czy innej sieciowce nie pracuja emeryci.gdyz tam nie daliby rady przerzucac codziennie ogromnej ilosci towaru.Tez jestem emerytka i okazyjnie dorabiam do emerytury w opiece w De .Tam jest duze zapotrzebowanie na te prace i nie zajmuje miejsca dla mlodszych w przeciwienstwie do emerytow zajmujacych prace mlodym w Pl

Do mieszkanki znam tych emerytów ze szpitala.Taki,który całe życie przesiedział,kawkę wypił i do domu,nawet tyle ile powinien nie był w w miejscu pracy.Teraz wpada kawkę I do domu.inna emerytka też całe życie z papieroskiem przestała,teraz też posiedzi,pospaceruje z papieroskiem się tylko musi chować.Umowy o pracę mają na czas nieokreślony, więc co im tam.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.