Kultura i rozrywka

  • 4 komentarzy
  • 6442 wyświetleń

Schola Cantorum Bialostociensis

Schola Cantorum Bialostociensis

 

23 kwietnia br. w kościele pw. św. Ojca Pio oraz pw. św. Jana Pawła II wystąpił Chór Żeński Zespołu Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku Schola Cantorum Bialostociensis. 

Zespół śpiewa pod batutą pochodzącej z Grajewa Anny Olszewskiej  (dyrygent, chórmistrz, pedagog).

Koncerty zachwyciły publiczność!  Mamy nadzieję, że Pani Anna odwiedzi jeszcze nie raz rodzinne miasto z którymś ze swoich zespołów i ponownie dostarczy nam wspaniałych doznań artystycznych.

 

fot., wideo e-Grajewo.pl

 

_______________
Chór Żeński Zespołu Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku Schola Cantorum Bialostociensis powstał w 1987 roku. Jego założycielem i wieloletnim dyrygentem była prof. dr hab. Violetta Bielecka, natomiast w latach 2006-2011 Inga Poškutė.

Schola Cantorum Bialostociensis od początku swego istnienia była zespołem niezwykle aktywnym. Uczestniczyła w życiu kulturalnym miasta, województwa, kraju oraz reprezentowała Polskę poza jej granicami. Od marca 2012 roku dyrygentem chóru została Anna Olszewska. Zespół chętnie uczestniczy w konkursach i festiwalach muzycznych, gdzie otrzymał m.in. (z ostatnich dwóch lat):

- Złoty Dyplom w kategorii muzyka sakralna, Złoty Dyplom w kategorii folklor, Srebrny Dyplom w kategorii muzyka katalońska w IV Międzynarodowym Festiwalu Chóralnym „Canco Mediterrania” w Lloret de Mar i Barcelonie (2014),

​- Grand Prix, Złoty dyplom, Nagroda dla najlepszego dyrygenta, Nagroda Katedry Chóralistyki i Edukacji Muzycznej Akademii Muzycznej w Bydgoszczy podczas „Warszawskiej Wiosny Chóralnej” – III Ogólnopolskiego Konkursu Chórów Szkół Muzycznych I i II stopnia (2015),

- Międzynarodowy Festiwal Muzyki Chóralnej im. Feliksa Nowowiejskiego w Barczewie 2014 – Złoty Dyplom i Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie muzyki dawnej, 2015 – Złoty Dyplom, Nagroda specjalna za najlepsze wykonanie muzyki dawnej, Nagroda specjalna za najlepszą technikę wokalną, 2016 – Złoty Dyplom, Nagroda regulaminowa za najlepsze wykonanie kompozycji Feliksa Nowowiejskiego, Nagroda specjalna za najlepszą technikę wokalną,

- Złoty Dyplom w kategorii muzyka sakralna, Srebrny Dyplom w kategorii chórów dziecięco-młodzieżowych, Brązowy Medal w rywalizacji o Grand Prix, Nagroda Specjalna za najlepsze wykonanie utworu Claudio Monteverdiego, Nagroda Specjalna dla najlepszego dyrygenta podczas Claudio Monteverdi Choral Competition w Wenecji (Włochy, 2016),

- Złoty Dyplom w kategorii chórów szkół muzycznych II stopnia, Srebrny Dyplom w kategorii chórów kameralnych  podczas I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Chóralnej „Cantantes Lublinensis” (2016),

- Złoty Dyplom w kategorii chórów dziecięco-młodzieżowych (najwyższa punktacja w kategorii), Złoty Dyplom w kategorii muzyka współczesna (najwyższa punktacja w kategorii), Nagrodę Specjalną za najlepszą interpretację, I miejsce w rywalizacji o Grand Prix (najwyższa punktacja w konkursie, Grand Prix nie przyznano) w VII Międzynarodowym Konkursie Chóralnym „Kaunas Musica Religiosa” w Kownie (Litwa, 2017).

W roku 2014 we współpracy z Centrum Edukacji Medialnej SpesMediaGroup (ośrodkiem medialnym diecezji łomżyńskiej) chór zarejestrował utwory a cappella – płyta Śpiew jest mową aniołów ukazała się w jednym z egzemplarzy „Głosu Katolickiego” w Diecezji Łomżyńskiej.

W 2015 roku dzięki wsparciu finansowemu Prezydenta Miasta Białegostoku w ramach konkursu „Kultura dla obywateli” zespół zarejestrował i wydał płytę Bajeczna muzyka z piosenkami Disneya w opracowaniu na chór żeński i solistów. Autorami aranżacji było pięciu wybitnych muzyków, kompozytorów, współautorów czołowych muzycznych programów TV: Zuzanna Falkowska, Piotr Nazaruk, Krzysztof Herdzin, Adam Kosewski, Tomasz Szymuś.


ANNA OLSZEWSKA

Dyrygent, chórmistrz, pedagog, stypendystka Prezydenta Miasta Białegostoku dla Młodych Twórców (2010) oraz dla Twórców Profesjonalnych (2012). Uhonorowana Medalem Komisji Edukacji Narodowej (2011), laureatka Nagrody I stopnia Rektora UMFC (2013).

Absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie Filia w Białymstoku na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w klasie dyrygowania prof. dr hab. Bożenny Sawickiej i emisji głosu prof. dr hab. Cezarego Szyfmana, Podyplomowego Studium Chórmistrzowskiego Akademii Muzycznej im. F. Nowowiejskiego w Bydgoszczy, a także studiów I i II stopnia w Akademii Muzycznej im. I.J. Paderewskiego w Poznaniu w klasie gitary.

W roku 2007 otrzymała stopień doktora, a w 2013 doktora habilitowanego w dziedzinie sztuk muzycznych w dyscyplinie dyrygentura. Prowadzi działalność naukową i pedagogiczną na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina na Wydziale Instrumentalno-Pedagogicznym w Białymstoku na stanowisku profesora nadzwyczajnego. W latach 2013-2016 była kierownikiem Zakładu Edukacji Artystycznej. W kadencji 2016-2020 jest przewodniczącą Wydziałowej Komisji ds. Zapewnienia Jakości Kształcenia oraz kierownikiem zespołu przedmiotowego prowadzenie zespołów muzycznych w ramach Katedry Chóralistyki i Edukacji Artystycznej UMFC.

Jest założycielem i dyrygentem Chóru Kameralnego Con Spirito przy Wyższej Szkole Medycznej w Białymstoku (dawniej Chóru Kameralnego Wyższej Szkoły Administracji Publicznej im. S. Staszica w Białymstoku) oraz Międzyszkolnego Chóru Żeńskiego przy III Liceum Ogólnokształcącym w Białymstoku (do IX 2015 roku chór działał przy X LO). Kieruje również Chórem Żeńskim Zespołu Szkół Muzycznych im. I. Paderewskiego w Białymstoku Schola Cantorum Bialostociensis. Zespoły te otrzymują czołowe miejsca podczas konkursów i festiwali chóralnych w Polsce i za granicą, koncertują zarówno z repertuarem a cappella, jak i wokalno-instrumentalnym.

Anna Olszewska prowadzi bogatą działalność koncertową w kraju i za granicą (Ukraina, Niemcy, Słowacja, Czechy, Belgia, Litwa, Białoruś, Austria, Włochy, Hiszpania), biorąc także udział w nagraniach programów radiowych i telewizyjnych. Współpracowała z wieloma orkiestrami i zespołami kameralnymi, poprowadziła wiele koncertów wokalno-instrumentalnych. Wraz ze swoimi chórami zarejestrowała 8 płyt CD.

Od 2015 roku jest także kuratorem ogólnopolskiego programu Akademia Chóralna – Śpiewająca Polska finansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, będącego pod opieką merytoryczną Narodowego Forum Muzyki. W 2016 roku z okazji X-lecia działalności programu Śpiewająca Polski ukazała się jej publikacja pt. Muzyka otwiera na świat. Białystok w Akademii Chóralnej „Śpiewająca Polska”.

 

Komentarze (4)

Na jednym ze zdjęć widzę panią Kasię Mikołajewską?

Było pięknie! Gratulacje :)

Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.