UWAGA
Sanitarny odstrzał dzików rozpoczął się wiosną ubiegłego roku. Zgodnie z wytycznymi ministerialnego rozporządzenia populację dzika należy zmniejszyć tak, by na jeden kilometr kwadratowy przypadało najwyżej pół osobnika. W powiecie grajewskim sanitarna redukcja była prowadzona w gminie Radziłów, Rajgród i Grajewo. Do odstrzału przeznaczono prawie 60 zwierząt.
- Sanitarny odstrzał dzików został wykonany w stu procentach, zgodnie z założeniem myśliwi odstrzelili 57 sztuk – powiedział nam Józef Matyskieła, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grajewie. Na bieżąco jest realizowany odstrzał związany z planem łowieckim.
Rozrzedzenie populacji ma zapobiec rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF) - najgroźniejszej z chorób atakujących świnie dzikie i hodowlane. Wirus po raz pierwszy pojawił się w Afryce. Do Europy przedostał się prawdopodobnie za pośrednictwem ptaków i afrykańskich kleszczy żyjących w ziemi. Pierwsze ogniska stwierdzono ok. 1957 r. w Portugalii i Hiszpanii. Z czasem choroba pojawiała się na Ukrainie, Litwie, Białorusi, Rosji. W Polsce, po raz pierwszy ASF wykryto w 2014 r. u padłych dzików (najprawdopodobniej przybyłych zza wschodniej granicy). Choroba nadal nie ustępuje. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu sto siedemdziesiątego ogniska na terenie Polski. Przypadek stanowi dzik odstrzelony w województwie lubelskim, w odległości ok. 8 km od granicy polsko - białoruskiej.
e-Grajewo.pl
wtorek, 10 września 2024
wtorek, 10 września 2024
60 nie równa się 57. Trzy dziki jeszcze zostało do odstrzału.
Rysiu prawie robi różnicę
No to do dzieła te trzy sztuki potrafią zniszczyć wiele hektarów upraw.
60 dzików to jeden kłusownik w ciągu roku pozyskuje bez problemu.
© Copyright 2024, Wszelkie prawa zastrzezone