sobota, 21 maja 2022

Wiadomości

  • 4 komentarzy
  • 5694 wyświetleń

Sanitarny odstrzał dzików

Sanitarny odstrzał dzików rozpoczął się wiosną ubiegłego roku. Zgodnie z wytycznymi ministerialnego rozporządzenia populację dzika należy zmniejszyć tak, by na jeden kilometr kwadratowy przypadało najwyżej pół osobnika. W powiecie grajewskim sanitarna redukcja była prowadzona w gminie Radziłów, Rajgród i Grajewo. Do odstrzału przeznaczono prawie 60 zwierząt.

- Sanitarny odstrzał dzików został wykonany w stu procentach, zgodnie z założeniem myśliwi odstrzelili 57 sztuk powiedział nam Józef Matyskieła, Powiatowy Lekarz Weterynarii w Grajewie. Na bieżąco jest realizowany odstrzał związany z planem łowieckim.

Rozrzedzenie populacji ma zapobiec rozprzestrzenianiu się afrykańskiego pomoru świń (ASF) - najgroźniejszej z chorób atakujących świnie dzikie i hodowlane. Wirus po raz pierwszy pojawił się w Afryce. Do Europy przedostał się prawdopodobnie za pośrednictwem ptaków i afrykańskich kleszczy żyjących w ziemi. Pierwsze ogniska stwierdzono ok. 1957 r. w Portugalii i Hiszpanii. Z czasem choroba pojawiała się na Ukrainie, Litwie, Białorusi, Rosji. W Polsce, po raz pierwszy ASF wykryto w 2014 r. u padłych dzików (najprawdopodobniej przybyłych zza wschodniej granicy). Choroba nadal nie ustępuje. Główny Lekarz Weterynarii poinformował o wystąpieniu sto siedemdziesiątego ogniska na terenie Polski. Przypadek stanowi dzik odstrzelony w województwie lubelskim, w odległości ok. 8 km od granicy polsko - białoruskiej.

e-Grajewo.pl

 

Komentarze (4)

60 nie równa się 57. Trzy dziki jeszcze zostało do odstrzału.

Rysiu prawie robi różnicę

No to do dzieła te trzy sztuki potrafią zniszczyć wiele hektarów upraw.

60 dzików to jeden kłusownik w ciągu roku pozyskuje bez problemu.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.