poniedziałek, 25 listopada 2024

Warto przeczytać

Samokontrola pacjenta w cukrzycy - dlaczego jest tak ważna?

Samokontrola glikemii przez diabetyka pozwala mu lepiej radzić sobie ze schorzeniem, a więc mówiąc potocznie -  “trzymać rękę na pulsie”. Dzięki częstym pomiarom poziomu cukru, odpowiedniemu odżywianiu, systematycznej aktywności fizycznej i regularnym badaniom laboratoryjnym pacjentowi łatwiej osiągnąć optymalne wyrównanie metaboliczne. Inną korzyścią, jaką daje sumienna samokontrola, jest mniejsze ryzyko rozwoju groźnych powikłań cukrzycy. Dowiedz się więcej o tym, jak dbać o swój stan zdrowia w cukrzycy!

Samokontrola cukrzycy pozwala lepiej zapanować nad chorobą


Cukrzyca jest chorobą przewlekłą, która towarzyszy pacjentowi do końca życia. Nie oznacza to jednak, że nie można nad nią zapanować. Codzienne monitorowanie cukrzycy i przestrzeganie zaleceń lekarskich umożliwia skuteczniejszą kontrolę tego schorzenia, a tym samym pozwala cieszyć się dobrym samopoczuciem. Dzięki samokontroli możesz też lepiej rozpoznawać symptomy niskiego i wysokiego poziomu cukru we krwi i w razie potrzeby odpowiednio zadziałać w przypadku wystąpienia hipo- lub hiperglikemii.

Bez stałej kontroli poziomu cukru we krwi, prowadzenia dzienniczka cukrzyka, stosowania odpowiedniej diety i dbania o aktywność fizyczną niezwykle trudno podejmować dobre decyzje terapeutyczne. Samoopieka pacjenta z cukrzycą pozwala mu lepiej poznać swój organizm. Dzięki samokontroli możesz dowiedzieć się, jakie czynności Ci służą, a jakie nie. Taka wiedza jest bardzo cenna dla lekarza prowadzącego, który może lepiej dostosować terapię do Twojego stanu zdrowia. To z kolei pozwala zapobiec powikłaniom cukrzycowym, które mogą doprowadzić do kalectwa (np. ślepoty, amputacji) lub nawet do przedwczesnej śmierci. 

Systemy ciągłego monitorowania glikemii


Zdarza się, że diabetycy bagatelizują kwestie samokontroli, m.in. ze względu na konieczność częstego nakłuwania palców w ciągu dnia w celu zmierzenia poziomu glikemii. Taka potrzeba zdecydowanie wpływa na jakość ich życia. Zamiast glukometru diabetyk może jednak zdecydować się na korzystanie z nowoczesnych systemów monitorowania glikemii, które sprawiają, że samokontrola cukrzycy nie jest już tak niekomfortowa i uciążliwa.

Kontrolowanie schorzenia ułatwia system ciągłego monitorowania glikemii (ang. Continuous Glucose Monitor - CGM). To kompaktowe urządzenie, które umożliwia choremu wygodne sprawdzenie poziomu cukru w dowolnym momencie. Jak działa? System wykorzystuje wskaźnik TIR (czas w zakresie docelowym, ang.Time-in-Range), który rejestruje poziom glikemii w czasie rzeczywistym. CGM pozwala m.in. bardzo szybko wykryć epizody hipoglikemii, jak i hiperglikemii. Dane z urządzenia zbierane są przez aplikację zainstalowaną w smartfonie, która pełni rolę nowoczesnego dzienniczka diabetyka.

Dzienniczek samokontroli - codzienne dokumentowanie pomiarów glikemii


Dzienniczek samokontroli diabetyka to obowiązkowe narzędzie każdego odpowiedzialnego pacjenta ze zdiagnozowaną cukrzycą. Sumienne dokumentowanie dokonywanych pomiarów pozwala śledzić wahania glikemii w ciągu doby i modyfikować leczenie. Nie wiesz, jak prowadzić dzienniczek? Codziennie dokonuj pomiarów stężenia cukru i wpisuj do tabeli wyniki z datą oraz dokładną godziną badania. Możesz też dokumentować w dzienniczku wyniki badań dodatkowych, takich jak hemoglobina glikowana (HbA1c) czy pomiar ciśnienia tętniczego. Wielu diabetyków zapisuje również w dzienniczku skład spożywanych posiłków, czas trwania i poziom intensywności aktywności fizycznej. Pamiętaj, aby mieć dzienniczek przy sobie podczas każdej wizyty u lekarza diabetologa. Jak już wspomnieliśmy wcześniej, cukrzycę możesz kontrolować także w nowoczesny sposób, korzystając z wygodnej aplikacji na telefon i systemów ciągłego monitorowania stężenia glukozy.

Podsumowując, samoopieka pacjenta w cukrzycy pozwala utrzymać lepszy stan zdrowia i wpływa pozytywnie na komfort życia. Pamiętaj, że zbagatelizowana, jak i źle prowadzona choroba cukrzycowa zwiększa ryzyko rozwoju powikłań zdrowotnych (np.: utrata wzroku, zespół stopy cukrzycowej i amputacja kończyny, uszkodzenia układu nerwowego). Tak więc przestrzeganie reżimu terapeutycznego w wielu przypadkach pozwala uniknąć tego typu problemów i cieszyć się dobrym zdrowiem przez długie lata. 


Źródła:
https://podyplomie.pl/diabetologia/26745,jak-nauczyc-pacjenta-prawidlowej-kontroli-glikemii

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.