niedziela, 14 kwietnia 2024

Sport

  • 1 komentarzy
  • 8796 wyświetleń

S.O.S. dla młodych siatkarzy


Prezentacja nowoczesnej, internetowej platformy szkoleniowej MłodzieżowaSiatkówka.pl - działającej w ramach Programu Siatkarskich Ośrodków Szkolnych - była jednym z głównych tematów spotkania koordynatorów wojewódzkich, przedstawicieli Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Piłki Siatkowej. Podczas konferencji 4 lutego w Warszawie omówiono także pierwsze podsumowanie dotychczasowego funkcjonowania Programu w szkołach.

Siatkarskie Ośrodki Szkolne to wspólna inicjatywa Ministerstwa Sportu i Turystyki oraz Polskiego Związku Piłki Siatkowej. To pionierskie i innowacyjne w skali kraju przedsięwzięcie ruszyło 1 września 2012 roku, w 127 szkołach w Polsce – 32 liceach i 95 gimnazjach, z udziałem 207 nauczycieli.

Najistotniejszą częścią projektu było powołanie żeńskich i męskich Siatkarskich Ośrodków Szkolnych w każdym województwie, co stanowi 32 ośrodki S.O.S. w całej Polsce. Na każdy Ośrodek składają się trzy szkoły gimnazjalne i jedna ponadgimnazjalna, w których szkoleni są uczniowie z klas 1-3. Łącznie systemem szkolenia objętych zostało 3035 młodych siatkarek i siatkarzy.

Co ciekawe, z badań wynika, że 52 procent młodzieży z programu S.O.S. to dziewczynki. Najwięcej dzieci, bo 1645 to osoby z pierwszych klas liceów i gimnazjów. Najwięcej dzieci spośród wszystkich województw bierze udział w Programie w województwie śląskim- bo aż 312.

W ramach Programu każdy Siatkarski Ośrodek Szkolny został zaopatrzony w nowoczesny sprzęt treningowy, sfinansowano także zatrudnienie wykwalifikowanej kadry szkoleniowej oraz system rozgrywek pomiędzy szkołami, które zakwalifikowały się do Programu.

- Warte podkreślenia jest to, że projekt realizujemy ze wsparciem jednostek samorządu terytorialnego, swój wkład wnoszą również organy prowadzące szkoły – jako wartość nieodpłatnego udostępnienia obiektów sportowych na rzecz szkolenia w S.O.S. ponosząc jednoczesnie koszty prowadzenia  klas sportowych.  Cieszymy się, że nasz program spotkał się z zainteresowaniem i przychylnością samorządów i szkół– podkreślała w sierpniu, podczas konferencji inaugurującej program S.O.S., minister sportu i turystyki, Joanna Mucha.

Podczas konferencji koordynatorów, zaprezentowano także nowoczesną internetową platformę edukacyjną dla koordynatorów, nauczycieli WF, instruktorów, trenerów, zawodników i zawodniczek oraz klubów zaangażowanych w nauczanie siatkówki dzieci i młodzieży –www.mlodziezowasiatkowka.pl

Koordynatorzy nadzorujący program w poszczególnych województwach mogą dzięki niej nadzorować prowadzenie szkoleń, monitorować prowadzone przez nauczycieli dzienniki  zajęć sportowych, uzupełniać bazy uczniów czy treningi, a także oceniać postępy szczególnie uzdolnionych uczniów. Co najważniejsze, platforma ułatwia także wymianę doświadczeń związanych z wdrażaniem planów szkoleniowych S.O.S. między zaangażowanymi w projekt osobami.

Jednym z głównych założeń programu S.O.S. była unifikacja programów szkolenia. Zostały one przekazane trenerom i nauczycielom oraz wprowadzone w całej Polsce. W ramach S.O.S. powstały plany i konspekty lekcji WF w zakresie siatkówki dla szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Dystrybuowane są materiały dydaktyczne, w tym książki autorstwa najlepszych trenerów polskich i zagranicznych.

- Naszym głównym celem jest promocja sportu oraz wyrównywanie szans dzieci i młodzieży z różnych regionów Polski. Wierzymy, że dzięki naszemu wspólnemu programowi – PZPS’ u i Ministerstwa Sportu i Turystyki – nie tylko wykształcimy przyszłych mistrzów siatkarskich, ale również pokażemy, że warto inwestować w tego rodzaju programy w innych dyscyplinach sportu – mówi Waldemar Wspaniały, szef projektu ze strony Polskiego Związku Piłki Siatkowej.

Program, jako pierwszy tego rodzaju ogólnopolski projekt, wpisuje się w strategię rozwoju sportu powszechnego, poprzez m.in. przesunięcie części środków ze sportu wyczynowego na sport powszechny, zwiększenie godzin obowiązkowego WF w szkołach, czy wykorzystanie istniejącej infrastruktury sportowej do popularyzacji sportu powszechnego.


Więcej informacji:

Waldemar Wspaniały, PZPS

wwspanialy@pzps.pl
pzps@pzps.pl

środa, 10 kwietnia 2024

BIEG WILKA 2024

Komentarze (1)

Najbilższy S.O.S jest w Ełku i trwa nabór do pierwszej klasy Gimnazjum chłopców z rocznika 2000 na rok szkolny 2013/2014.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.