Rządowy program in vitro, który rozpoczął się 1 czerwca 2024 roku, ma na celu wsparcie par borykających się z niepłodnością oraz przywrócenie im równego dostępu do procedur in vitro, niezależnie od ich sytuacji materialnej? poprzez ich finansowanie. Program będzie trwać do 31 grudnia 2028 roku. Realizowany jest w wybranych ośrodkach medycznie wspomaganej prokreacji, w tym w Klinice Bocian w Białymstoku.
Program przewiduje możliwość skorzystania z maksymalnie sześciu procedur: do czterech cykli in vitro z własnymi komórkami rozrodczymi lub nasieniem dawcy, do dwóch cykli z komórkami jajowymi od dawczyni oraz do sześciu cykli z adopcją zarodków?. Dodatkowo, przewidziano możliwość zabezpieczenia płodności u pacjentów onkologicznych poprzez pobranie i przechowywanie komórek rozrodczych przed lub w trakcie leczenia onkologicznego?. W ramach programu zapewnione będzie kompleksowe wsparcie medyczne, obejmujące kwalifikację par, badania, procedury zapłodnienia pozaustrojowego oraz ocenę psychologiczną. Opinia psychologa będzie obligatoryjna dla par korzystających z dawstwa nasienia, oocytów lub zarodka, aby upewnić się, że są świadomi i gotowi na rodzicielstwo niegenetyczne?.
Kwalifikacja do programu jest możliwa dla par, które w ciągu 12 miesięcy miały nieskutecznie leczoną niepłodność lub mają zdiagnozowaną bezwzględną niepłodność. Program obejmuje pary w związkach małżeńskich lub partnerskich, a także te, które posiadają zamrożone zarodki z wcześniejszych procedur. Kobiety mogą skorzystać z programu do 42. roku życia (w przypadku własnych komórek jajowych) lub do 45. roku życia (w przypadku dawstwa oocytów lub zarodka), natomiast mężczyźni mogą uczestniczyć w programie do 55. roku życia?.
Pary zainteresowane uczestnictwem w programie mogą zgłaszać się do wybranych ośrodków zajmujących się leczeniem niepłodnych par przy pomocy metod wspomaganego rozrodu, które zostały wybrane jako realizatorzy w ramach konkursu. Wśród nich znajduje się Klinika Bocian w Białymstoku mieszcząca się przy ul. Akademickiej 26 a także inne oddziały kliniki w Gdańsku, Katowicach, Lublinie, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie i Warszawie. Więcej informacji na temat refundacji in vitro oraz zasad kwalifikacji par można uzyskać, kontaktując się z placówką telefonicznie: +48 91 443 99 33 lub odwiedzając dedykowaną stronę internetową?: https://klinikabocian.pl/klinika/dofinansowanie-in-vitro
sobota, 11 stycznia 2025
sobota, 11 stycznia 2025
© Copyright 2025, Wszelkie prawa zastrzezone
Komentarze (0)