Sport

  • 10 komentarzy
  • 17913 wyświetleń

Rowery i rowerzyści

Jeździsz na rowerze? Szukasz informacji? Chcesz poznać innych rowerzystów z okolicy?
 A może chcesz tylko pooglądać ciekawe zdjęcia i filmy?

"tak"!

To oznacza, że dobrze trafiłeś!


O tym, że rowerzystom źle się jeździ po polskich miastach wiedzą wszyscy. Brak dobrych ścieżek rowerowych, parkingów i niekryta niechęć kierowców i pieszych to codzienność.

Ci, którzy jeżdżą w powiecie grajewskim rowerem rekreacyjnie mają do dyspozycji około 7 km ścieżek rowerowych. Właściwie są to tylko 2 ścieżki-  pierwsza w ciągu drogi krajowej nr 61 na odcinku Grajewo-Toczyłowo o długości ok. 3 km oraz druga ścieżka na odcinku Rajgród-Tama o dł. 4,2 km.
Istniejące ścieżki rowerowe posiadają nawierzchnię utwardzoną tj. asfaltową lub z kostki betonowej.

Szlak rowerowy określony jako trasa wycieczkowa dla rowerzysty oznaczona jest specjalnymi symbolami, które wytyczają jej przebieg i ułatwiają znakowanie właściwej drogi. Przez nasz powiat przebiegają 3 takie szlaki:

- odcinek Międzynarodowego Szlaku Rowerowego Euro-Velo R-11 o długości ok. 82 km jest to odcinek wiodący przez Brychy-Barwiki-Racibory-Radziłów-Klimaszewnicę-Białaszewo-Okół-Rudę-Modzelówkę-Pieńczykówek-Stoczek-Ciszewo-Kuligi-Las Grzędy Woznawieś-Orzechówkę.

- drugi szlak rowerowy Rajgród-Wojdy-Rybczyzna_Woznawieś-Kuligi_Leśniczówka Grzędy- o dł. 19,5 km

- trzeci szlak: Grajewo-Kacprowo-Ruda-Sojczyn Borowy-Sojczyn Grądowy-Kapice-Przechody-Goniądz-Osowiec Twierdza o dł. na terenie Powiatu Grajewskiego ok. 40 km.

Zdaniem rowerzystów szlaki te nie są tak bezpieczne jak ścieżki rowerowe.

Na razie nie stać nas na budowę nowych ścieżek rowerowych jak mówi sekretarz Miasta i radny powiatu Ryszard Wolwark – „budowa ścieżek wiąże się z dużymi nakładami pieniężnymi. Dla osób, które lubią jazdę rowerem istnieje dużo innych dróg, którymi mogą się poruszać. Rowerzyści nie powinni narzekać tylko korzystać z możliwości które są i nie wymagają nakładów. W wieloletnim planie inwestycyjnym są jednak zawarte zapisy o budowie nowych ścieżek rowerowych, jednak na razie pilniejsza jest budowa dróg oraz chodników".


Ścieżki rowerowe w miastach:
Łomża      2,5 km
Olsztyn      13 km
Białystok      25 km

wtorek, 23 kwietnia 2024

WARMIA - MOSP 4:3 (skróty)

Komentarze (10)

Już dawno te polskie drogi powinni zrobić a nie że po dziurach się jeździ i to mają być polskie drogi niech ktoś w końcu za to się weźmie

rowerem fajnie się jeździ po dziurach, a w szczególności takim typowo górskim

Budowa ścieżek rowerowych nie musi być taka droga. Zamiast kostki do budowy powinno używać się nawierzchni bitumicznej. Są znacznie tańsze i przyjemniejsze do jazdy. I proszę brać pod uwagę opinie głównych zainteresowanych czyli nas rowerzystów.

jak mozna sie zapisac do waszego klubu?

Są organizowane zbiórki. Zawsze w niedzielę. A potem ustalamy dokad lecimy!

Latem w niedzielę(gdy na naszych polskich drogach brak jest TIR'ow) polecam trasę grajewo-ełk-augustów-ełk-grajewo

no wlasnie jak się mozna zapisac?

co za głupie tłumaczenie - brak kasy. Wystarczyłoby na grajewskich chodnikach wyznaczyć pas dla rowerzystów. Oficjalnie po chodnikach rowerem poruszać się nie wolno, zaś na ulicy jest zbyt niebezpiecznie (wiele razy samochód wyprzedzał mnie i tuż przed moim kołem skręcał - raz podczas takiej przygody zerwałam hamulce). Czasem wystarczy odrobina dobrej woli - a na pewno dla wszystkich byłoby lepiej gdyby część grajewian jeździła na zakupy rowerem.

Ścieżki nie naleza tylko dla rowerzystow ale takze dla biegaczy a z tego co mi wiadomo to w powiecie Grajewskim jest duzo. Ściezka Grajewo-Toczyłowo jest dobra ale mozna by pomyslec o rozbudowaniu lub powstaniu nowej

Czy w Grajewie można gdzieś bądź od kogoś wypożyczyć rower? Z powodów logistycznych nie mam tu swojego, a szkoda nie jeździć.

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.