środa, 29 maja 2024

Warto przeczytać

Rowerowy raj na Podlasiu: Przewodnik Szlakiem Bocianim - odkryj magiczną krainę dziewiczej natury

Lubisz wycieczki rowerowe? Kręcą Cię długie trasy w nieznane? A może po prostu uwielbiasz naturę i tym razem chcesz wybrać się na wycieczkę rowerową, by niespiesznie podziwiać jej uroki? W takim razie koniecznie wybierz się na rowerowy rajd na Podlasie. Znajdujący się tam Szlak Bociani o długości 412 km to doskonałe miejsce na aktywny weekend za miastem. Gdzie jeździć i jak się do takiej wyprawy przygotować? Sprawdź!

Podlaski Bociani Szlak - dlaczego warto wybrać właśnie to miejsce?

Podlasie, znane z malowniczych krajobrazów, bogatej przyrody oraz niezwykłej różnorodności fauny i flory, a znajdujący się na jej terenie Bociani Szlak to niezwykła trasa rowerowa. Prowadzi przez zupełnie unikalny krajobraz, którego próżno szukać w innych częściach Polski. Podczas podróży tym szlakiem będziesz mieć okazję podziwiać rozległe bagna, mistyczne lasy, urokliwe rzeki oraz liczne zabytki architektury drewnianej, które stanowią nieodłączny element krajobrazu Podlasia.
Wybierając się na wycieczkę rowerową w te tereny, warto więc od czasu do czasu zrobić dłuższy postój i nieco pozwiedzać. Wieże widokowe, drewniane cerkwie, kościoły, żydowskie synagogi oraz lasy Puszczy Augustowskiej kuszą turystów. Ale to, co najciekawsze, to fakt, że drogi Bocianiego Szlaku prowadzą przez wszystkie Parki Narodowe województwa. Trasa zaczyna się w centrum Białowieży, a kończy w Stańczykach na skraju Suwalszczyzny i wschodnich Mazur tuż przy granicy.

Gdzie na Bocianim Szlaku warto zrobić przystanek?

Szlak Bocianim to nie tylko podróż przez dziewiczą przyrodę, ale także odkrywanie bogatej kultury i tradycji Podlasia. Podczas trasy zwiedzisz malownicze wsie i miasteczka, odwiedzisz drewniane cerkwie i kościoły oraz poznasz lokalną kuchnię i zwyczaje ludowe. Nim jeszcze wsiądziesz na rower, koniecznie zrób sobie niespieszny spacer po parku pałacowym w Białowieży. To urokliwe miejsce zachwyci Cię zadbanymi, drewnianymi domkami i dziką przyrodą, pośród której wplecione są ścieżki spacerowe.
Czas na rower i pierwszy odcinek wyprawy. Na początek przejedziesz przez gęsty las aż do Narewki, która słynie z murali przy ulicy Mickiewicza i drewnianych chat. Następnie podążaj dalej Bocianim Szlakiem i zatrzymaj się w Krainie Otwartych Okiennic. Projekt obejmuje trzy miejscowości - Trześciankę, Puchły i Soce - i zachęca turystów do zwiedzania pięknych cerkwi, kościołów, dworków, a także tradycyjnych drewnianych zabudowań wiejskich. Otwarte okiennice, bogato zdobione portale i charakterystyczne dachy kryte gontem tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca.

Co jeszcze zachwyci Cię na Bocianim Szlaku?

Dalej kolej na Biebrzański Park Narodowy i wszystkie jego atrakcje - carską drogę, 400-metrową kładkę na torfowisku, fort Osowiec, widok na rozlewiska w Goniądzu. Stąd prosto już do Puszczy Augustowskiej, gdzie również czekają na Ciebie liczne atrakcje. Między innymi Kanał Augustowski, który mierzy w sumie 101 km, który łączy Niemen z Biebrzą.
Jeśli podróż wciąż Cię nie zmęczyła, czas na miejscowość Wigry i jezioro o tej samej nazwie. Wigierski Park Narodowy oferuje między innymi spływy kajakowe Hańczą czy liczne atrakcje przyrodnicze. I na koniec Suwalszczyzna z najpiękniejszymi widokami - niezliczone pagórki, rzeczne doliny, ukryte w nieckach jeziora.

Jak się przygotować do wyprawy?

Na wyprawie rowerowej nie może zabraknąć dobrego sprzętu. Rower, który pokona te wszystkie półdzikie tereny oraz strój, to jedno. Ale koniecznie musisz też pamiętać o przygotowaniu innych elementów. Niezbędna będzie odzież termiczna na chłodniejsze dni, kurtka przeciwdeszczowa i lekki, ale pojemny plecak, który poza dodatkową odzieżą, pomieści jeszcze termos obiadowy, bukłak z wodą, apteczkę i wiele innych drobiazgów.
Jeśli planujesz nocować na Bocianim Szlaku, niezbędny będzie też namiot, karimata i śpiwór. Nie wszędzie bowiem znajdziesz hotele z wygodnymi łóżkami. A wszystko, czego Ci trzeba na wyprawę po Bocianim Szlaku oferuje sklep sportowy 8a.pl . Wejdź i poznaj pełną ofertę.

 

Komentarze (0)

Dodaj zdjęcie do komentarza (JPG, max 6MB):
Informacja dla komentujących
Redakcja portalu nie ponosi odpowiedzialności za treści publikowane w komentarzach. Zastrzegamy mozliwość opóźnienia publikacji komentarza lub jego całkowitego usunięcia.